Seriál bylinková zahrádka: Špetka majoránky do hrnce i hrníčku

Seriál bylinková zahrádka: Špetka majoránky do hrnce i hrníčku

Když neucítíte omamnou vůni majoránky, je to jasný signál k přípravě majoránkového čaje. Nachlazení, rýma, respirační potíže se v něm totiž zázračně rozpustí. Vylovením lísků majoránky z kořenky sice přidete o voňavou bramboračku, ale připravíte lázeň pro bolestivé klouby a svaly.

 

Majoránka, koření starých časů

Mimořádně aromatická majoránka voněla z pokrmů jako jedno z prvních koření. O tom, jak kvalitní bylinku sklidíte, rozhoduje její stanoviště. Čím více na ni bude svítit slunce, tím chutnější bude jak v čerstvém, tak sušeném stavu. S vodou ale naopak opatrně, daří se jí spíše v sušší půdě. Přes zimu se jí nedaří ani v květináči a spolehlivější variantou je tak každoroční nový výsev.

Konzumuje se pouze nať majoránky. Tu jistě znáte jako součást těžkých pokrmů – masa či bramboráků. To proto, že podporuje trávení, které je právě u takových pokrmů velmi důležité. Vyjímečnost a cennost majoránky podporuje také obsah účinných přírodních antioxidantů, jako je kyselina rosmarinová a rosmanol.
Keřík se pěstuje jako jednoletka. Při pěstování ji nejvíce ohrožuje mráz a houbové choroby, vůči nimž není příliš odolná.

Jedna velká rodina: majoránka, oregano a dobromysl

Provoní a ochutí mnoho dobrot, navíc jsou zaměňovány a zejména oregáno a dobromysl mnozí povazují za totožné byliny. Silné trio aromatických a vzájemně příbuzných rostlin dodává jídlu podobnou chuť. Neplatí to však absolutně. Pizzu s majoránkou místo oregana raději neriskujte...

Všechny tři byliny se doplňují a třeba ve vertikální zahradě, která bývá efektním doplňkem balkónů.

provoní celý dvorek, terasu či balkón. Některé byliny ale navzájem nesnáší svou přítomnost. K majoránce můžete bez obav vysadit řeřichu, kerblík, kopr, bazalku nebo saturejku. Pro fenykl, kmín, máta a petržel vyberte raději vzdálenější stanoviště.
Sbírají se a suší před rozkvětem. Stonek se stříhá asi pět centimetrů nad zeminou a suší se ve svazcích. Tak budou k dispozici přes celou zimu.

Majoránka prospívá seniorům

S věkem dochází ke snižování chuti a senioři tak mají tendence k tomu jídlo víc solit. Jenže jak je známo, sůl je sice nezbytná, ale její nadměrné používání není pro organismus vhodné. Ve starším věku se často objevují problémy s hypertenzí, kterou navíc vyšší podíl soli ještě podporuje.
Neznamená to však, že by se ve stáří měly konzumovat jen mdlé pokrmy, protože chuťové buňky stimulují i bylinky. V sušeném i čerstvém stavu jsou ideální zelené natě: pažitka, petrželka, kmín, bazalka, tymián, saturejka, oregano a třeba i nať mladé mrkve.


Majoránka do teplé koupele i horkého čaje

V zahrádce mezi ostatními bylinami majoránka zrovna nevyniká. Nízké keříky s drobnými lístky v sobě ale skrývají tolik léčivé síly, že jinak už na sebe nemusí poutat pozornost. Léčivé účinky poznáte při rozčílení, stresu, nespavosti, neklidu, migréně a pocitu slabosti. Kojící ženy ji ocení při potížích s laktací či při plynatosti. Ulehčuje při rýmě (a to i při senné), astmatu a nachlazení. Osvědčily se třeba vatové tampony vložené do nosních dírek namočené v silném výluhu. Koupele v odvaru ošetřují rány na kůži.

Majoránka proti migréně a na bolestivou menstruaci

Migréna přichází pozvolna, ale určitě ne pomalu. S prvními příznaky přichází čas na bylinkovou pomoc, protože později už nezaberou. Jedná se třeba o majoránkový čaj, který uvolňuje křeče a hladké svalstvo a tím je prevencí při počínajícím záchvatu migrény. Z dalších bylinek mírní migrénu také meduňka, kozlík, jasmín nebo heřmánek. Řadí se do skupiny bylinek tzv. „na nervy" jako dále meduňka, bazalka, chmel, levandule, maliník, máta, rozmarýn,třezalka, mučenka, mateřídouška, mučenka a další.

Pozor ale na každodenní pití majoránkového čaje. U citlivějších jedinců by mohl vyvolat bolesti hlavy.

Majoránkový olej

Olej s vylouhovanými látkami majoránkových lístků se užívá vnitřně i zevně.Po deset dní se nechává odstát na teplém místě a následně se užívá po lžičkách jako doplněk stravy nebo se přidává do salátů. Esenciální olej se aplikuje přímo na problematické místo. Výpary z vodní lázně se inhalují a působí na dýchací cesty. Inhalace uklidňuje dýchací cesty při respiračních potížích.

Masírujte majoránkou namáhané klouby a unavené svaly

Majoránka je přirozený svalový relaxant. Ošetříte s ní vykloubeniny, pohmožděniny, bolesti svalů nebo bolesti zad, které trápí většinu populace a se stoupajícím věkem se jim nevyhne nikdo. Látky z esenciálního oleje proniknou k problematuckému místu a začnou působit. Pravidelné použití přinese úlevu a pohyb bude opět příjemný.

Masážně se dá použít na záda v oblasti ramen a beder. Jak na svaly a klouby, tak na menstruační bolesti se osvědčilo přidání esenciálního oleje do horké koupele. Použití, které není příliš známé, se týká obličejových svalů. Napářka obličeje s příměsí lístků majoránky svaly uvolní, prokrví a pročistí póry. Dýchejte zhluboka, protože majoránka prospěje ve výparech dýchacím cestám.

Co nespotřebujete při vaření, využijte pro léčení. Oba způsoby použití jsou výtečné.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...