Seriál bylinková zahrádka: Špetka majoránky do hrnce i hrníčku

Seriál bylinková zahrádka: Špetka majoránky do hrnce i hrníčku

Když neucítíte omamnou vůni majoránky, je to jasný signál k přípravě majoránkového čaje. Nachlazení, rýma, respirační potíže se v něm totiž zázračně rozpustí. Vylovením lísků majoránky z kořenky sice přidete o voňavou bramboračku, ale připravíte lázeň pro bolestivé klouby a svaly.

 

Majoránka, koření starých časů

Mimořádně aromatická majoránka voněla z pokrmů jako jedno z prvních koření. O tom, jak kvalitní bylinku sklidíte, rozhoduje její stanoviště. Čím více na ni bude svítit slunce, tím chutnější bude jak v čerstvém, tak sušeném stavu. S vodou ale naopak opatrně, daří se jí spíše v sušší půdě. Přes zimu se jí nedaří ani v květináči a spolehlivější variantou je tak každoroční nový výsev.

Konzumuje se pouze nať majoránky. Tu jistě znáte jako součást těžkých pokrmů – masa či bramboráků. To proto, že podporuje trávení, které je právě u takových pokrmů velmi důležité. Vyjímečnost a cennost majoránky podporuje také obsah účinných přírodních antioxidantů, jako je kyselina rosmarinová a rosmanol.
Keřík se pěstuje jako jednoletka. Při pěstování ji nejvíce ohrožuje mráz a houbové choroby, vůči nimž není příliš odolná.

Jedna velká rodina: majoránka, oregano a dobromysl

Provoní a ochutí mnoho dobrot, navíc jsou zaměňovány a zejména oregáno a dobromysl mnozí povazují za totožné byliny. Silné trio aromatických a vzájemně příbuzných rostlin dodává jídlu podobnou chuť. Neplatí to však absolutně. Pizzu s majoránkou místo oregana raději neriskujte...

Všechny tři byliny se doplňují a třeba ve vertikální zahradě, která bývá efektním doplňkem balkónů.

provoní celý dvorek, terasu či balkón. Některé byliny ale navzájem nesnáší svou přítomnost. K majoránce můžete bez obav vysadit řeřichu, kerblík, kopr, bazalku nebo saturejku. Pro fenykl, kmín, máta a petržel vyberte raději vzdálenější stanoviště.
Sbírají se a suší před rozkvětem. Stonek se stříhá asi pět centimetrů nad zeminou a suší se ve svazcích. Tak budou k dispozici přes celou zimu.

Majoránka prospívá seniorům

S věkem dochází ke snižování chuti a senioři tak mají tendence k tomu jídlo víc solit. Jenže jak je známo, sůl je sice nezbytná, ale její nadměrné používání není pro organismus vhodné. Ve starším věku se často objevují problémy s hypertenzí, kterou navíc vyšší podíl soli ještě podporuje.
Neznamená to však, že by se ve stáří měly konzumovat jen mdlé pokrmy, protože chuťové buňky stimulují i bylinky. V sušeném i čerstvém stavu jsou ideální zelené natě: pažitka, petrželka, kmín, bazalka, tymián, saturejka, oregano a třeba i nať mladé mrkve.


Majoránka do teplé koupele i horkého čaje

V zahrádce mezi ostatními bylinami majoránka zrovna nevyniká. Nízké keříky s drobnými lístky v sobě ale skrývají tolik léčivé síly, že jinak už na sebe nemusí poutat pozornost. Léčivé účinky poznáte při rozčílení, stresu, nespavosti, neklidu, migréně a pocitu slabosti. Kojící ženy ji ocení při potížích s laktací či při plynatosti. Ulehčuje při rýmě (a to i při senné), astmatu a nachlazení. Osvědčily se třeba vatové tampony vložené do nosních dírek namočené v silném výluhu. Koupele v odvaru ošetřují rány na kůži.

Majoránka proti migréně a na bolestivou menstruaci

Migréna přichází pozvolna, ale určitě ne pomalu. S prvními příznaky přichází čas na bylinkovou pomoc, protože později už nezaberou. Jedná se třeba o majoránkový čaj, který uvolňuje křeče a hladké svalstvo a tím je prevencí při počínajícím záchvatu migrény. Z dalších bylinek mírní migrénu také meduňka, kozlík, jasmín nebo heřmánek. Řadí se do skupiny bylinek tzv. „na nervy" jako dále meduňka, bazalka, chmel, levandule, maliník, máta, rozmarýn,třezalka, mučenka, mateřídouška, mučenka a další.

Pozor ale na každodenní pití majoránkového čaje. U citlivějších jedinců by mohl vyvolat bolesti hlavy.

Majoránkový olej

Olej s vylouhovanými látkami majoránkových lístků se užívá vnitřně i zevně.Po deset dní se nechává odstát na teplém místě a následně se užívá po lžičkách jako doplněk stravy nebo se přidává do salátů. Esenciální olej se aplikuje přímo na problematické místo. Výpary z vodní lázně se inhalují a působí na dýchací cesty. Inhalace uklidňuje dýchací cesty při respiračních potížích.

Masírujte majoránkou namáhané klouby a unavené svaly

Majoránka je přirozený svalový relaxant. Ošetříte s ní vykloubeniny, pohmožděniny, bolesti svalů nebo bolesti zad, které trápí většinu populace a se stoupajícím věkem se jim nevyhne nikdo. Látky z esenciálního oleje proniknou k problematuckému místu a začnou působit. Pravidelné použití přinese úlevu a pohyb bude opět příjemný.

Masážně se dá použít na záda v oblasti ramen a beder. Jak na svaly a klouby, tak na menstruační bolesti se osvědčilo přidání esenciálního oleje do horké koupele. Použití, které není příliš známé, se týká obličejových svalů. Napářka obličeje s příměsí lístků majoránky svaly uvolní, prokrví a pročistí póry. Dýchejte zhluboka, protože majoránka prospěje ve výparech dýchacím cestám.

Co nespotřebujete při vaření, využijte pro léčení. Oba způsoby použití jsou výtečné.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...