Seriál bylinková zahrádka: Víte, jak ještě využít chmel?
Symbolem české státnosti je lípa, v lidovém hlasování by ale měla těžkou konkurenci v podobě chmelu. Jeho tekutá forma (s přídavkem dalších surovin), je vnímána jako jeden z neoficiálních znaků. Kromě potravinářství má chmel význam i pro farmaceutický a kosmetický průmysl. Jeho šištice jsou bohatým zdrojem zdraví prospěšných látek.
Chmel potřebuje pro svůj růst prostor, takže ho na okně nevypěstujete. Pro jeho vzrůst je nejlepším místem okrasná zahrada.
Až šestimetrová dominanta zahrady
Na začátku jsou semínka, která se vysévají jen na povrch zeminy. Některé prodejny ale nabízí už vzrostlejší rostliny, které si doma přesadíte. Chmelová sadba zůstává buď v květináři nebo se vysazuje do země, kde je ve vyhloubené jámě půda obohacena o substrát bohatý na živiny (např. z hnoje).
Rostlina začíná být aktivní na přelomu března a dubna. Rozšiřuje se kořenový systém a sílí. Po zasazení do země rostlinu prolijte dostatkem vody. Nejintenzivněji roste v létě. Červen a červenec jsou měsíci, kdy probíhá zásadní fáze vývoje. Není třeba rostlinu přelévat, vláhu ale potřebuje. Pozornost zaměřte na na drobné škůdce. Obvykle lákají mšice, svilušky a lakonosce. Bohužel na všechny nestačí přírodní predátoři, a je třeba sáhnout po pesticidech.
Odrůdy chmele se liší obsahem silic a hořkých látek. Pěstovat můžete odrůdy českého i zahraničního chmele.
Stručný průvodce pěstováním chmele
Půda: odvodněná, bohatá na živiny
Umístění: na slunném místě s vysokou oporou (např. konstrukce z tyčí a lan)
Podnebí: daří se mu v mírném pásu, odolává nižším teplotám
Období: trvalka, vegetační období má asi 120 dní
Kombinace s dalšími rostlinami: vyhovuje jim zelené hnojení v podobě jetele
Vysazování: 1,5 metru mezi sazenicemi
Sklizeň: zralé šištice jsou tvrdší, „papírové" a na prstech ulpívá při kontaktu žlutý prášek
Péče: rizikem je výskyt plísně, takže je vhodné rostliny citlivě prořezávat a umožnit cirkulaci vzduchu
Místo piva ochutnejte čaj
Z chmele se kromě piva připravuje čaj. Mnozí takovou možnost nedocení, ale rozhodně se vyplatí o ní vědět.
Šištice obsahují mnoho prospěšných látek, které by bylo škoda nevyužít. Charakterizují ho hořčiny, vedle nich ale obsahuje i xanthohumol, silice, třísloviny, fenylpropanolové kyseliny a flavonoidy. Při delším skladování vyprchá hořkost a naopak vzniká látka s účinky sedativ. I ty mají ale prospěšný význam. Ve formě kapek se užívají při poruchách spánku nebo neklidu.
Pravdivost prospěšnosti chmelových látek po vydatném obědě je potvrzená. Křeče hladkého svalstva trávícího traktu nebo nechutenství se vám tedy díky chmelu budou vyhýbat.
Chmel se osvědčil při kožních problémech. Pokud jej budete pěstovat doma, budete mít čerstvé výhonky nebo šišstice vždy po ruce. Z nich se pak připravují nálevy a koupele. Za vyzkoušení nic nedáte a možná právě chmel vyřeší važe kožní defekty.
Obezřetní by ale měli být alergici. Chmel totiž obsahuje některé látky, na něž jsou citliví a dráždí je.
Půl litru antioxidantů
Přítomnost antioxidantů v chmelu byla už tématem nejedné vědecké práce. Opakovaně tak dochází ke zjištění, že z tohoto pohledu je pivo (v přiměřené míře) opravdu prospěšným nápojem. Spolehlivým zdrojem jsou pak tmavá piva (záleží ale na druhu sladu a chmele). Naopak žádné antioxidační účinky nečekejte u nealkoholického piva.
Lidem chmelové hořčiny prospívají, to se ale nedá říct o domácích mazlíčcích. Šištice jsou pro ně totiž jedovaté! Týká se to především koček a psů, kdy navíc záleží na plemenu a jejich velikosti
proto je před nimi chraňte. Kromě doma pěstovaného chmele jsou velkým rizikem i chmelové granule, které si zvířata snadno popletou.
Kdy prospěje odvar:
- Vyzkoušejte odvar pro výplach dutiny ústní při bolestech zubů
- Pivo před spaním funguje jako šláftruňk a stejné je to i s odvarem (patří do stejné kategorie jako osvědčená třezalka, meduňka, levandule nebo kozlík)
- Antibakteriální účinky oceníte, pokud vás trápí záněty
- Koupel před spaním naladí tělo na vydatný spánek
- Pomůže při neurotických žaludečních potížích a zánětu močového měchýře
- Oplachování vlasů pivem není žádná novinka, ale stejně lze využít i nálev – navíc v něm nebude alkohol, který vlasům zrovna neprospívá.
Sušený chmel rychle ztrácí své účinky, proto ho nikdy nezskladujte příliš dlouho a raději zužitkujte. Každý rok proto sušte znovu.
Usínání s chmelovou vůní
Uléhat do postele v odéru, ve kterém se mísí kouř z putyky a pivo není ideální. Vůně chmelu se dá užít mnohem příjemnější cestou. Šištice se totiž přidávají do sušených směsí v polštářcích. Obvykle se kombinuje s levandulí a měl by tak vytvořit rajské prostředí pro spánek.
Chmel se jako popínavá rostlina pěstuje u pergol, plotů neb jiných konstrukcí, u nichž nevadí, že budou pokryty zeleným kabátem. Nemusí se každý rok vysazovat znovu a to je v případě obrůstání pevné konstrukce jedině praktické. Posezení pod malou chmelnicí je díky její vůni navíc příjemnou záležitostí.
Diskuse k článku