
Jak se zbavit pařezu na zahradě
Pařezy, které na zahradě zůstanou po likvidaci stromu, rozhodně nepůsobí jako okrasa. A navíc mohou být nebezpečné pro malé děti, které na ně v zápalu hry zapomenou a zakopnou o ně.
Když na zahradě či jinde na pozemku pokácíte nepotřebný strom, zůstane po něm pařez. I když se snažíte dřevinu uříznout co možná nejníže, vždycky po ní zbyde tato nežádoucí základna s živými kořeny. A tak se časem stane, že pařez začne obrůstat. A místo původního stromu máte najednou keř. Ten sice ostříháte, ale o to víc výhonů příště vyrazí. Taková je zkušenost zahrádkářů. Tak jak tuto situaci řešit? Na to byste měli ale myslet už při kácení stromu. Když necháte pařez vyšší, tím lépe se bude odstraňovat.
Manuální likvidace pařezu
Jediným vhodným řešením je pařez odstranit. Jenomže, jak? Pokud se jedná o pařízek malého průměru, mohl by jít obrýt, vyviklat a pomocí krumpáče ze země vydolovat. U větších pařezů už lidská síla nepostačí. Zahrádkáři a majitelé pozemků přistupují k tomuto úkolu různými způsoby. Někdo pařez navrtává a sype či lije do něj různé chemikálie a kdoví co ještě, aby došlo k rozkladu dřeva. Pařez může vyhnít, když do vyvrtaných děr nasadíte dřevokazné houby. Ale to všechno je stejně běh na dlouhou trať. Nejrychlejší likvidace pařezů je možná pouze pomocí účinné techniky.
Metoda frézování pařezů
Tento způsob je nejúčinnější, a přitom nejšetrnější. A jak to celé funguje? Frézování je nejrychlejší způsob, jak se zbavit pařezů na jakémkoliv místě, i hůře dostupném. Pařezové frézy jsou poměrně kompaktní a dokáží zlikvidovat pařezy i v blízkosti budov či další vegetace, aniž by je poškodily. Zachován zůstane i okolní trávník. Fréza brousí pařez tak, že z něj zůstávají pouze piliny a jemné kořínky v zemi, které se přemění na hnojivo. Tento speciální stroj rozdrtí pařez až pod úrovní země, a i z tvrdého dřeva udělá piliny či štěpku.
Příprava na frézování
Okolí pařezu dobře vyčistěte od kamenů a větví. Ty by mohly omezit přístup frézy ke kořenům, a navíc by ji mohly poškodit. Pak se fréza nastaví podle velikosti pařezu – určí se hloubka frézování. Při práci jsou nezbytné ochranné pomůcky jako brýle, rukavice, protihluková sluchátka a pevná obuv. Před nastartováním frézy je třeba také zkontrolovat ochranné kryty; ty musí pevně držet. Pokud jste zdatní domácí kutilové, můžete si frézu vypůjčit a pustit se do tohoto díla sami.
Frézování pařezů spočívá v nasazení stroje přímo nad tento zbytek stromu; pak zapnete frézovací kotouč a plynulým pohybem začnete s činností. Nejprve zvolte mírnější otáčky a ty postupně zvyšujte. Pak už jen vyvíjejte přiměřený tlak a udržujte konzistentní otáčky. Díky tomu se bude dřevo odstraňovat rovnoměrně. Pamatujte na to, že uprostřed bude pařez nejtvrdší. Čím je tvrdší dřevo, tím by tahy frézou měly být jemnější a táhlejší. Štěpku, která po frézování pařezu vznikne, můžete využít jako mulč.
Zapůjčení frézy vás však bude stát nějaké peníze a při práci – jako laik – strávíte s malými přestávkami celý den. Možná, že právě pro váš případ by se hodili odborníci na slovo vzatí.
Svěřte svou zahradu zkušeným
Že by si někdo z vás pořizoval kvůli jednomu či dvěma pařezům vlastní frézu, nelze předpokládat. Výpůjčky už jsou pravděpodobnější, ale není nad to, když odbornou práci provádějí odborníci. Samozřejmě, že dnes už existují firmy, které se právě touto činností zabývají a jsou vybaveny nejmodernější technikou. V Libereckém kraji, ve Středních Čechách i v Praze se můžete obrátit na společnost Sekpro. Ta se péčí o zahrady klientů zabývá už pěknou řádku let. Po předchozí dohodě k vám přijede parta odborníků, a ti odstraní pařezy čistě a rychle. A ještě po sobě vždy uklidí.
Pomoc firmy Sekpro však nevězí jen v odstranění pařezů. Založí pro vás trávníky, provedou vertikutaci a údržbu starších trávníků, včetně další potřebné údržby zahrady. Stačí zavolat nebo napsat email. Celoroční odborná údržba zahrad, parků a firemních areálů je totiž nejen jejich hlavní činností, ale také koníčkem. A když se jakákoliv práce provádí s láskou, výsledky se dostaví
Diskuse k článku