
Jak zařídit koupelnu na vaší chalupě
Máte ve vlastnictví chatu, chalupu nebo jiné sídlo na víkendy nebo letní prázdniny? Blahopřejeme, tím pádem máte k dispozici útulné místo, kde můžete ve svém volnu přijít na jiné myšlenky. Jak by to v takovém místě mělo vypadat? Konkrétně, jak by měla vypadat koupelna? Právě tomuto tématu se chceme věnovat v našem článku.
Mluvili jsme o tom, že chalupa je útulné místo, kde můžete dobít baterky. Ale opravdu takto vypadá a působí na své návštěvníky?
Mnozí lidé pojímají svou chalupu jako odkladiště starých věcí. Platí to i pro naprosto základní vybavení. Ve vaší domácnosti už se vám nelíbí pohovka, skříň, vana nebo postel? Tak koupíte nový výrobek a ten starý jednoduše odvezete na chalupu.
Na tom v principu není nic špatně, alespoň ještě využijete věci, které ještě nejsou zcela opotřebované. Jen to potom na chalupě nakonec vypadá tak, že jste obklopeni věcmi, které vás vlastně vnitřně rozčilují. Právě proto, že jste se jich chtěli zbavit. A to je v protikladu s tím, jak byste se měli na chalupě cítit – uvolněně a klidně.
Jak zařídit interiér chalupy, to je široké téma, o kterém bychom toho mohli namluvit hodně. Dnes jsme se ale rozhodli věnovat se konkrétní místnosti – koupelně.
Sprcha, nebo vana?
Většina lidí má na chalupě spíše menší koupelnu. Takže se nabízí spíše sprchový kout, který je kompaktní a umožňuje lépe využít prostor koupelny. Jeho další výhoda je úspora vody.
Ale jsme zase u toho: na chalupě by měl panovat relax. Sprchování si asi dost užijete doma, každý den před odchodem do práce, kdy je každá minuta drahá. O víkendech na chalupě si večer raději užijete koupání, zvláště když jste den strávili prací na pozemku nebo výletováním. Navíc, pokud jde o estetické hledisko, vana o trochu lépe zapadne do rustikálního prostředí chaty.
Existují varianty van, které šetří místo. Na SANITINO.cz najdete asymetrické vany určené do rohu. Vyberte si velikost a design, který vaší koupelně sedne.
Přejděme k toaletě. Pokud zde máte zavedenou kanalizaci a nemusíte spoléhat na klasickou "kadibudku", pak bychom doporučili závěsný klozet, který prostor vizuálně odlehčí. Volit můžete podle způsobu splachování a spotřeby vody, povrchové úpravy a v neposlední řadě i designu.
Nepodceňte ani nábytek
Nábytek do koupelny na chalupě je často poslední, na co se myslí. Přitom má obrovský vliv na celkový dojem i funkčnost prostoru. První a hlavní rada zní: myslete na vlhkost. Dřevěný nábytek sice krásně zapadá do rustikálního stylu, ale bez dostatečné impregnace vám dlouho nevydrží. Zvažte nábytek s povrchovou úpravou proti vlhkosti, případně sáhněte po MDF s fólií, která vodu odpuzuje.
Dobrou volbou jsou i zavěšené skříňky a police – umožňují snadnější úklid a lépe „dýchají“. Doporučujeme především světlé a vzdušné kusy, které prostor nezahltí. Kombinace otevřených polic a menších uzavřených skříněk pomáhá vytvořit rovnováhu mezi estetikou a praktičností.
A pokud chcete udržet chalupářský styl, nemusíte se vzdát půvabu starého dřeva – jen ho dejte opravit, natřít a dobře ochránit. To platí třeba i pro relikvie z vašeho bytu. Když už je sem převážíte, měly by ještě sloužit, a nikoli zde zcela zchátrat.
I na chalupě platí: v koupelně se musíte cítit pohodlně
Už jsme si popsali, že na chalupě hodně záleží na vytvoření pocitu. K tomu patří třeba i osvětlení. Stejně jako kdekoli jinde i zde platí, že nejlepší práci odvede přirozené osvětlení, ale kde se ho nedostává, tam ho zastoupí teplé bílé žárovky navozující příjemnou atmosféru. Dá se vybrat takové, které svým designem dobře zapadá do prostředí vaší chalupy.
Další důležitý prvek je topení. Pokud chalupu využíváte celoročně, rozhodně se vyplatí investovat do vytápění koupelny – ať už jde o malé nástěnné topidlo, nebo podlahové vytápění. V menší koupelně často stačí i žebříkový radiátor, který zároveň poslouží k sušení ručníků. Konkrétně na chalupu je ideální kombinovaný nástěnný topný žebřík. V zimě může být napojený na centrální vytápění, v létě jej můžete používat elektricky. Jednoduše zapnete topnou tyč do zásuvky.
Má tedy dva režimy provozu, takže ideální pro rekreační objekt, kde netopíte pravidelně.
Nezapomeňme ani na doplňky. Věšáky, textilie, zrcadlo či dřevěné doplňky mají jednak praktický užitek, jednak s jejich pomocí můžete dotvořit místo, kde se cítíte pohodlně a zároveň stylově. Trochu plánování se vyplatí – vybrat ideálně doplňky z jedné série, aby tvořily jeden kompaktní, harmonický designový celek. Tak vznikne prostor, do nějž se budete opravdu rádi vracet.
Diskuse k článku