Hygiena v koupelně: 5 nejrozšířenějších mýtů

Hygiena v koupelně: 5 nejrozšířenějších mýtů

Odmalička se učíme základní hygienická pravidla a děláme vše pro to, abychom správně pečovali o své tělo a vyhnuli se nepříjemným onemocněním. Obzvláště v dnešní době je důraz na pečlivé mytí, dezinfekci a čištění koupelny zřejmý. Možná vás ale překvapí, kolik mýtů panuje v souvislosti s osobní hygienou v koupelně. Vybrali jsme pro vás 5 nejrozšířenějších, které vás navedou k přehodnocení svých návyků.

5. Antibakteriální gel zničí všechny bakterie

Obliba antibakteriálních gelů stoupá. Jsou nepostradatelným pomocníkem na cestách, nachází se v nemocničních zařízeních i koupelnách. Pokud si ale myslíte, že použitím antibakteriálního gelu zničíte všechny bakterie, pak vás zklameme. I když se počet škodlivých bakterií po použití gelu výrazně sníží, bakterie jsou na naší pokožce neustále. Nachází se na celém těle a zcela se jich nezbavíme nikdy. S tím se zkrátka musíme smířit.

Při cestování nebo pohybu po městě antibakteriální gel používejte a nešetřete s ním, doma ale dejte přednost kvalitnímu přírodnímu mýdlu. Odstraní z vašich rukou usazenou špínu a je pro pokožku šetrnější. Řada gelů obsahuje i agresivní a zdraví škodlivé látky, například triclosan, který ničí přirozenou mikroflóru kůže.

Návod na mytí rukou

Myjte si ruce pečlivě, naučte se správný postup mytí rukou.

4. V koupelně se neusazuje prach

V koupelně je vyšší vlhkost vzduchu a mokro. Mohlo by se tak na první pohled zdát, že se v koupelně neusazuje žádný prach, protože se vlivem vlhkosti a kontaktu s vodou jednoduše spláchne. Bohužel, i v koupelně na prach narazíme. Ukrývá se v méně dostupných částech koupelny, různých zákoutích sanitární techniky, na horních policích či zrcadlech.

Nezapomínejte pravidelně otírat prach a jiné nečistoty i v koupelně. Zaměřte se především na toaletní mísu. Pokud používáte předstěnové instalační systémy se závěsnou toaletou, čištění budete mít mnohem snazší. Závěsná WC umožňují snadný přístup ze spodu i z boku, splachovací systém a další konstrukční části pak zůstávají ve zdi, takže se na ně nepráší.

3. Záchodové prkénko je nehygienické

Máte fóbii ze záchodových prkének a usedáte na ně vždy s jistou dávkou odporu? Pak vězte, že to s jejich znečištěním nebývá zase až tak špatné. To se týká jak záchodových prkének u vás doma, tak těch na veřejných toaletách. Výzkumy mikrobiologů dokonce potvrdily, že na průměrném pracovním stole se nachází až 300krát více bakterií než na záchodovém prkénku veřejného WC. Pokud byste ale chtěli pro své zdraví přece jen něco udělat, pořiďte si WC sedátko s antibakteriální úpravou. Obsahuje sloučeniny stříbra, které přirozeně ničí choroboplodné mikroorganismy. V České republice je vyrábí například firma Alcaplast.

2. Při častém splachování bude koupelna čistější

Ve snaze o dodržení všech hygienických zásad několikrát denně splachujete toaletu naprázdno? Splachování toalety neslouží k odstranění neviditelných choroboplodných bakterií, ale k mechanickému odstranění biologického odpadu. S každým spláchnutím naopak dochází k víření a rozšíření kapiček i samotných mikroorganismů po celé místnosti.

Toaletu proto zbytečně nesplachujte a při každém použití sklopte horní část záchodového prkénka, abyste víření nečistot zabránili. Pokud vás při zavírání štve neustálé bouchání sedátka o mísu, pořiďte si moderní typ s plynulým sklápěním.

Toaleta a bidet

Splachujte WC se zavřeným víkem, zabráníte víření bakterií.

1. Správně bychom se měli každý den sprchovat

Také vás doma učili, že byste se měli sprchovat alespoň jednou denně? Asi nejrozšířenější mýtus vychází z předpokladu, že dokonalá čistota těla našemu zdraví prospívá. Je tomu ale právě naopak. Častým mytím totiž z povrchu těla odstraníme kromě škodlivých mikroorganismů i ty zdraví prospěšné. Zbavujete se právě i takových, které vás chrání před různými nemocemi a likvidujete tak přirozenou ochranu těla.

Sprcha

Kůže navíc produkuje maz, díky kterému je vláčná a pružná. Každodenní či dokonce častější sprchování vede k odstranění mazu a způsobuje vysoušení nebo naopak nadměrné maštění kůže. Sprchujte se vždy, když se cítíte špinaví nebo upocení. Během léta je častější mytí na místě, ani tak to s ním ale nemusíte přehánět. Při běžné fyzicky nenáročné práci z hlediska hygieny stačí, když sprchu použijete 3 až 4krát týdně.

Zamyslete se nad tím, které z výše zmíněných mýtů se týkají i vašich hygienických návyků v koupelně a zkuste svůj přístup přehodnotit. Mnohdy si ušetříte spoustu času nebo nákladů a uděláte něco pro své zdraví.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...