Jak odstranit vodní kámen? Poradíme vám, jak se ho zbavit!

Jak odstranit vodní kámen? Poradíme vám, jak se ho zbavit!

Vodní kámen dokáže potrápit nejednu domácnost. Objevuje se všude, kde dochází ke kontaktu s vodou – na vaně, umyvadlu, toaletě, vodovodní baterii, ale také v pračce či rychlovarné konvici. Není přitom jen estetickým problémem, je současně zdravotním rizikem a častým důvodem poruchy elektrických zařízení. Víte, jak odstranit vodní kámen a předcházet jeho usazování? 

Jak odstranit vodní kámen? Zeptejte se babiček na nejlepší odstraňovač vodního kamene

Dříve než se vrhnete do čištění pomocí chemických odstraňovačů vodního kamene, vyzkoušejte osvědčené triky našich předků, které se úspěšně používají i dnes. Už naše babičky měly s tvrdou vodou a tvořením vodního kamene problémy a věděly, jak odstranit vodní kámen i bez chemických čisticích prostředků. Použití přírodních a volně dostupných přípravků je ekologické, šetrné a cenově dostupné.

Ocet a kyselina citronová patří mezi běžně dostupné potravinářské přípravky, které se k odstraňování vodního kamene používaly v minulosti a své uplatnění mají i dnes. Trik na jeho odstranění ve varné konvici zná snad každý – nalít ocet a převařit. Po chvíli bude vodní kámen pryč. Ocet či kyselinu citronovou využijete jako odstraňovač vodního kamene i v koupelně. Stačí na houbičku či hadr nanést trochu kapaliny a pečlivě čistit. Tyto látky způsobí narušení struktury minerálů a postupné odstranění, fungují podobně jako komerčně dostupné odstraňovače vodního kamene.

Odstraňovač vodního kamene - přírodní nebo chemický

Ne všem radám svých předků bychom měli naslouchat. Někteří doporučovali používat na odstranění vodního kamene kyselinu solnou. Ta opravdu funguje při odstraňování usazenin na obkladech. Při kontaktu kyseliny s chromovanými koupelnovými prvky se však poškodí povrchová úprava. Vodovodní baterie nikdy nečistěte agresivními chemikáliemi, vyhněte se také přímému kapání šťávy z citronu. Raději ji rozřeďte ve vodě.

Změkčením vody se tvorba vodního kamene omezí

Pokud se chcete vyvarovat komplikovanému odstraňování vodního kamene, udělejte vše proto, aby k jeho usazování vůbec nedocházelo. Jednou z možností prevence proti vodnímu kameni je změkčování vody, které se provádí pomocí dvou základních způsobů:

  • Odstraněním minerálů způsobujících tvrdost vody
  • Změnou formy minerálů, které se ve vodě nacházejí

V současnosti se při změkčování vody využívá řada postupů, od chemických po elektromagnetické. Mezi oblíbené a účinné metody patří iontová výměna, během které dochází k nahrazení iontů vápníku a hořčíku za ionty sodíku, u nichž k usazování nedochází. Musíme si ale uvědomit, že totální demineralizace vody není žádoucí, využívá se jen v průmyslu. Destilovaná voda žádné minerály neobsahuje, otázku „jak odstranit vodní kámen“ u ní řešit nemusíte. Není ale určena ke konzumaci.

Vznik vodního kamene

Vodní kámen vzniká postupným uvolňováním minerálů z vody. Objevuje se všude, kde dochází ke kontaktu s vodou, a to především při změnách teploty. Ve velké míře se usazuje při pomalém odpařování vody. Proto se také často objevuje ve vaně, na obkladech, podlahových žlabech či na sprchových koutech. Při mytí nebo sprchování na stěnách ulpí drobné kapičky vody, které se po nějaké době sami odpaří a zanechají stopu v podobě těžko odstranitelného vodního kamene.

 A co vlastně vodní kámen je? Jedná se o minerály soli, především o uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý. Čím je voda tvrdší, tím více těchto minerálů obsahuje. Tvrdá voda pochází ze spodních vrstev půdy, a proto obsahuje minerály ve větším množství. Problémy s tvorbou vodního kamene mají především domácnosti, které běžně používají tvrdou vodu. Měkká voda pochází z povrchových vrstev, minerálů obsahuje mnohem méně.

Vodní kámen se usazuje i na kvalitní sanitární technice

Přemýšlíte, jak odstranit vodní kámen? Pokud si myslíte, že nad ním vyzrajete pořízením kvalitní a prvotřídní sanitární techniky, bohužel ani tak nebudete mít vyhráno. Důležitá je prevence a včasné odstranění. S tím souvisí i pravidelná údržba. Podle společnosti Alcaplast, předního výrobce sanitární techniky v České republice, se vodní kámen může objevovat i na podlahových žlabech, kovových programech nebo ventilech a výpustích vysoké kvality.

Ačkoliv se jedná o jedny z technologicky nejvyspělejších produktů na trhu s odolnou povrchovou úpravou, vodní kámen dokáže potrápit i je. Nákup kvalitního vybavení se ale přesto vyplatí. Při dodržení správného postupu je čištění jednoduché a rychlé. Moderní sanitární technika je totiž navržena s ohledem na bezproblémovou údržbu a maximální funkčnost.

Pokud chcete bojovat s vodním kamenem, snažte se jeho usazování předcházet. Kromě změkčování vody pomůže i pravidelná údržba a vhodný odstraňovač vodního kamene. Pokud na vodovodní baterii, podlahových žlabech, ovládacích tlačítkách, vaně či sprše kapky vody vysušíte, než samy uschnou, tvoření vodního kamene výrazně omezíte.

 

 

 

 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...