Pasivní a nízkoenergetické domy: máme pro vás přehled rozdílů

Pasivní a nízkoenergetické domy: máme pro vás přehled rozdílů

Energeticky úsporné domy se v posledních letech těší velké popularitě. Lidé se snaží snížit náklady na bydlení, a zbavit se tak závislosti na rostoucích cenách energií. Požadavky na energeticky šetrnější bydlení přicházejí také z Evropské unie, která průběžně zpřísňuje stavební normy. Proto se ve stavebnictví neustále hledají nové způsoby, jak těmto nárokům vyhovět. Z bádání vzešly různé typy úsporných staveb, mezi nimi i nízkoenergetické a pasivní domy, jež shodně slibují nižší spotřebu energií, vysoký komfort či promyšlený systém odvětrávání. I přes obsáhlý výčet podobností se však tyto kategorie v mnohém odlišují.

Pasivní dům vs. nízkoenergetický dům: který z nich spotřebuje více energie?

Základní odlišnost spočívá v celkovém množství energie na vytápění, které v případě nízkoenergetických domů činí nanejvýš 50 kWh/m2, zatímco u pasivních domů se jedná o značně nižší hodnotu 15 kWh/m2. Investice do nízkoenergetického domu se vrátí v průměru mezi osmi a dvanácti lety, v případě pasivního domu dokonce o něco rychleji.

Tradiční otopnou soustavu byste v pasivních domech hledali marně

Nízkoenergetické a pasivní domy se liší také způsobem vytápění. V pasivních domech se nesetkáte s topným systémem v podobě radiátorů, i během tuhých mrazů totiž stačí do místností dopravit velmi malé množství teplého vzduchu. Zároveň není nutné vytápět všechny místnosti. V obytných pokojích a koupelně se bez vytápění neobejdete, zato taková toaleta si díky zanedbatelným tepelným ztrátám vystačí i bez topení. V nízkoenergetickém domě se naopak používají i konvenční způsoby vytápění.

 Ani pasivní dům se neobejde bez promyšleného vytápění.

Jedním z hlavních předpokladů efektivního fungování nízkoenergetických i pasivních domů je kvalitní tepelná izolace. Také zde se však najdou rozdíly. Stěny pasivních domů totiž bývají vybaveny silnější vrstvou tepelně izolační vrstvy a v porovnání s nízkoenergetickými stavbami mají odlišné otvorové výplně.

Vytápění pasivního domu? Vybírejte z široké nabídky úsporných topných systémů

Někteří lidé se mylně domnívají, že s ohledem na minimální tepelné ztráty není nutné pasivní dům vytápět. V českých klimatických podmínkách se však bez občasného zapnutí topení neobejdete. Na našem území se totiž poměrně obtížně získává dostatečné množství solární energie, kvůli čemuž pasivní domy potřebují důmyslný systém odvětrávání a vytápění.

Pro větrání i vytápění pasivních domů je nezbytný důmyslný systém.

Vytápění pasivního domu by se mělo řídit principem, který praví, že teplo je třeba dopravit do domu co nejrychleji a co nejdéle ho tam udržet. K tomuto účelu slouží třeba tzv. výměník tepla, jehož úkolem je předehřívat chladný vzduch nasávaný z venku. Mezi oblíbené způsoby vytápění pasivního domu patří teplovzdušné vytápění, při němž teplý vzduch vyrovnává tepelné ztráty v interiéru.

Úsporné domy můžete vytápět tepelným čerpadlem

Za úvahu stojí také pořízení tepelného čerpadla, které se řadí mezi topné systémy na bázi obnovitelných zdrojů energie. V případě tepelného čerpadla se ony obnovitelné zdroje nacházejí všude kolem nás. Jejich využívání přitom nestojí ani korunu. Teplo se čerpá například ze vzduchu, vody či země, čímž svého majitele zbavuje závislosti na fosilních palivech a cenách energií. V neprospěch tepelného čerpadla hovoří především vyšší pořizovací cena a nepříliš efektivní využití v menších rodinných domech.

Vynechat nemůžeme ani solární energii, byť se na ni v tuzemských podmínkách nelze plně spolehnout. To však neznamená, že ji nelze využít jako doplněk k jinému systému vytápění. Fotovoltaika skvěle poslouží nejen k ohřevu vody, ale také k částečné produkci elektřiny na vytápění.

Aolární energie pro pasivní dům nestačí pro vytápění domu i v zimě

Do pasivního domu si můžete bez obav pořídit i vysněná krbová kamna, která nejen zahřejí, ale rovněž vašemu bydlení dodají nádech útulnosti. V dnešní době se navíc nemusíte omezovat na vytápění fosilními palivy. Na současném trhu se nacházejí kvalitní ekologická řešení, ohleduplná k životnímu prostředí. Patří mezi ně například kamna i kotle na pelety či biomasu.

Pasivní domy a chlazení: jde to i bez klimatizace

Možnosti vytápění pasivního domů jsme nastínili v předcházejících odstavcích, zapomínat bychom ale neměli ani na vydýchané místnosti v letních měsících. Nedostatečný přísun čerstvého vzduchu se totiž negativně podepisuje na kvalitě vašeho spánku, nehledě na to, že se v přehřátých pokojích prakticky nedá vydržet ani přes den.

Řešením by mohlo být pořízení domácí klimatizace. V pasivních domech se však obejdete i bez ní, a to především díky promyšlenému systému řízeného větrání. Ten z místností odvádí znečištěný a teplý vzduch, aniž by při tom vznikal nežádoucí průvan. Zároveň se jedná o odvětrávání bez zbytečných tepelných ztrát, které by pouze oddalovaly finanční návratnost pasivních domů.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zkoušel jsem si to nahrubo spočítat a vycházelo to líp než klasickej fix. A ta dvouletá ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Trend zvaný Tiny House: Proč v Česku mnohé přitahuje?

Přemýšleli jste někdy o životě na pár metrech? Pak se vám bude líbit trend posledních let – Tiny Houses. Přináší pocit nezávislosti a úspory. Takový způsob života umožňuje majitelům soustředit se na to podstatn...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Výškové práce snadno, bezpečně a bez starostí

Potřebujete se dostat vysoko a bezpečně? V článku se dozvíte, jak na to – a proč je lepší využít zkušenou firmu než riskovat sám. Od údržby fasády po ořez stromů, řešení je jednodušší, než si myslíte.

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Moderní osvětlení, které změní váš domov

Plánujete změnu interiéru nebo jen chcete doma lepší světlo? V tomhle článku se dozvíte, proč je osvětlení důležité a jak vám s jeho výběrem může pomoct někdo, kdo se v tom opravdu vyzná. Ukážu vám, že prodej s...