Pusťte se do opravy starého silikonu

Jak odstranit starý silikon – návod krok za krokem

Máte starý silikon kolem vany nebo umyvadla a chcete jej obnovit? Není to vůbec složité. V následujícím článku vám krok za krokem ukážeme, jak starý silikon odstranit a připravit povrch na nový silikon, který bude dobře vypadat a spáry perfektně utěsní.

1. Připravte si nářadí a pomůcky

Než začnete, ujistěte se, že máte vše potřebné. Potřebujete jen ostrý nůž, škrabku na silikon, ochranné rukavice a případně ochranné brýle. Bezpečnost nepodceňujte, nezapomínejte na ochranu rukou a očí – starý silikon není toxický, ale můžou na něm být plísně a škodlivé nečistoty. Prostor kolem silikonu vyčistěte, abyste měli k místu lepší přístup a práce vám šla od ruky.

Silikon nejlépe odstraníte kvalitním zalamovacím nožem

Čtěte také:

Skleněné obklady do koupelny pomohou dotvořit výjimečnou atmosféru místnosti

Praktické rady na opravu a čištění spár v koupelně

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár

Plánujete koupelnu? Nechejte si vypracovat spárořez

2. Zbavte se velkých kusů silikonu

Začněte práci ořezáváním větších kusů silikonu pomocí ostrého nože. Buďte opatrní, abyste nepoškodili dlažbu nebo jiný materiál okolo. Ořezáváním odstraníte většinu starého materiálu a ulehčíte si další krok dočišťování.

Na silikon tlačte jen mírně a pohybujte pomalými plynulými kroky. Pokud je silikon hluboko ve spárách, nebojte se říznout co nejhlouběji. Dejte si ale pozor, abyste nepoškodili izolační pásky a jiné podkladové materiály.

3. Pomocí škrabky a chemie odstraňte zbytky

Pro detailní odstranění zbytků silikonu použijte škrabku na silikon. Jestliže jsou zbytky silikonu příliš přilepené k podkladu a nejdou dolů, můžete sáhnout po speciálních chemických odstraňovačích.

Aplikujte je dle návodu a nechte působit doporučenou dobu. Po použití chemie povrch důkladně vyčistěte, abyste odstranili všechny zbytky chemických čističů. V tomto kroku rozhodně použijte rukavice, čističe na silikon jsou na bázi rozpouštědel a mohli by vaši pokožku poleptat.

4. Dočistěte povrch od posledních nečistot

Po odstranění všech zbytků silikonu je důležité místo dokonale vyčistit. Vyberte vhodný čistící prostředek a důkladně vše očistěte a odmastěte. Na závěr plochu před nanesením nového silikonu nechejte proschnout. Mnohé silikony lze aplikovat i na mokrý podklad, za sucha ale vydrží déle a lépe se nanáší.

Chcete rovnou nanést nový silikon?

Když máte čistý a připravený povrch, můžete se rovnou pustit do aplikace nového silikonu. Připravte si výtlačnou pistoli a silikon odpovídajících parametrů a barvy. Nanášejte rovnoměrně a na pistoli příliš netlačte. Spáry pak můžete vyhladit buď pomocí speciálního hladítka, nebo prstem namočeným v mýdlové vodě. Po aplikaci nechte silikon dostatečně zaschnout dle návodu na balení.

Použijte silikon vhodného typu a barvy

Zaměřte se na pravidelnou údržbu silikonu

Dobrá údržba může prodloužit životnost silikonu. Pravidelně kontrolujte jeho stav a čistěte přípravkem proti plísním, aby se neusazovaly nečistoty a plísně.

Odstranění starého silikonu zabere chvilku. Pomůže vám ale znovu obnovit vzhled a funkčnost vašich koupelnových a kuchyňských prvků. 

Přečtěte si i související články:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...