Praktické rady na opravu a čištění spár v koupelně

Praktické rady na opravu a čištění spár v koupelně

Nové koupelny vypadají díky zářivě bílým spárám čistě a honosně. Bohužel, jsou to právě spáry, na kterých se jako první odrazí zub času společně s působením nadměrné vlhkosti. Po několika letech se promění v zašlou, šedivou a bohužel i plísněmi zanesenou stavební hmotu, která úroveň koupelny viditelně degraduje. Existují různé způsoby, jak vyčistit spáry v koupelně, aby opět zářily novotou. V některých případech však nezbývá nic jiného, než spáry mezi obklady a dlažbami odstranit a koupelnu kompletně vyspárovat znovu.

Díky pravidelné údržbě vydrží spáry delší dobu čisté

Pokud chcete, aby v nově realizované koupelně vydržely spáry čisté co nejdelší dobu, věnujte náležitou pozornost údržbě a souvisejícím preventivním opatřením. Spáry doporučujeme jednou za čas vyčistit v rámci pravidelného úklidu koupelny speciálním prostředkem na čištění spár, a to i v případě, kdy nebudou viditelně zanesené. Prostory mezi obklady a dlaždicemi se tím dezinfikují a zabrání se riziku výskytu plísní a šíření mikroorganismů.

K degradaci spár dochází obvykle v koupelnách, ve kterých je vysoká vlhkost dlouhou dobu, a to z důvodu nedostatečné cirkulace vzduchu. Základním preventivním opatřením je tak časté větrání. Pokud máte v koupelně okna, pravidelně je po sprchování či koupání otevírejte. Zajistíte rychlou obměnu vlhkého vydýchaného vzduchu za čerstvý.

Nemáte-li v koupelně žádné okno, nenechávejte místnost dlouhodobě uzavřenou. Doporučujeme během dne nebo alespoň po sprchování či koupeli nechat dveře do koupelny nějakou dobu otevřené. Základním předpokladem pro zajištění kvalitní cirkulace vzduchu je instalace dostatečně výkonného ventilátoru opatřeného ochrannou větrací mřížkou. Moderní systémy ventilace jsou vybaveny senzorem vlhkosti, a tak se spínají automaticky podle potřeby.

Zamezte hromadění vody na podlaze

Spáry dostávají nejvíce zabrat v místech, kde dochází k přímému kontaktu s vodou. Kromě obkladů v okolí vany či sprchového koutu jsou proto na degradaci nejnáchylnější spáry mezi dlaždicemi na podlaze. Z toho důvodu je žádoucí zamezit hromadění vody na podlaze, a to pomocí dostatečného vyspádování a montáže podlahové vpusti s adekvátním průtokem vody.

Kvalitní podlahová vpust Alcaplast zajistí bezproblémový odtok vody

V moderních koupelnách se stále častěji používají bezvaničkové sprchové kouty, u kterých je odvod vody řešený instalací podlahového žlabu. V takovém případě je velmi důležité zvolit vhodný typ žlabu, který vyniká velkým průtokem vody a snadnou demontáží pro bezproblémové čištění. Mezi přední české výrobce podlahových žlabů patří břeclavská společnost Alcaplast, která vyvinula moderní typ podlahových žlabů s dvojitou zápachovou uzávěrou. Sifon se zdvojenou zápachovou uzávěrou se snadno čistí až po odpadní trubku a zajistí rychlý odtok vody i při nižší frekvenci čištění. Díky tomu nebudou spáry mezi dlaždicemi v prostoru sprchového koutu dlouhodobě vystavovány přímému kontaktu s vodou a zachovají si svůj původní vzhled po dlouhou dobu.

Jak opravit vypadlé spáry mezi dlaždicemi

Pokud ve vaší koupelně došlo k vydrolení či vypadnutí spár mezi obklady či dlažbami, nemá cenu problém řešit „zaplácnutím“ spárovací hmotou. Brzy by totiž došlo k opětovnému vydrolení. V takovém případě je namístě popřemýšlet o kompletním přespárování, díky kterému nebudete muset problém řešit dalších několik let. Spáry pak budou opět zářit novotou a odpadne vám i starost s náročným čištěním. Pro odstranění starých spár použijte speciální nůž, dejte si pozor na to, abyste nepoškodili povrch obkladových materiálů nebo dlažby. Odstraňte zbytky spárovací hmoty a prázdný prostor vysajte či vyfoukejte. Následně se pusťte do nanášení nové spárovací hmoty.

Spárování však provádějte ve chvíli, kdy jsou dlažba či obklad a podkladová vrstva důkladně vysušené. V prostorách s nadměrnou vlhkostí použijte kvalitní spárovací hmoty na bázi silikonu, které odolají nadměrnému zatížení i vlhkosti. Kvalitní stavební chemie obsahuje i speciální složky s antibakteriálními vlastnostmi, které zabraňují vytváření plísní. Počítejte však s tím, že odolnost proti vzniku plísní působí jen určitou dobu, po několika letech se může začít tvořit plíseň i u takového spárování. Jakmile obklady či dlažby zaplníte spárovací hmotou, spáry dokonale vyhlaďte houbou a nechejte vytvrdnout.

Renovujete spáry? Rovnou se pusťte do rozsáhlejší rekonstrukce

Pokud jste se odhodlali ke kompletnímu zhotovení nových spár v koupelně, je namístě popřemýšlet i nad dalšími stavebními úpravami, které posunou vaši koupelnu o úroveň výš. Máte-li například v koupelně klasický typ volně stojící toalety, zvažte možnost pořízení předstěnových instalačních systémů pro ukotvení závěsného klozetu. Splachovací mechanismus bude ukrytý ve zdi, a tak bude čištění podstatně snazší a celistvý design koupelny nebude ničím narušen. Okolí závěsné toalety opatřete obklady a vyspárujte klasickým způsobem.

3 tipy na čištění a renovaci zašlých spár

Zdá se vám odstranění starých spár příliš komplikované, přesto byste zašlé spáry chtěli alespoň částečně oživit a vrátit jim původní vzhled? Pak se můžete pustit do jejich renovace nebo čištění. Čištění se obvykle provádí pomocí speciálních chemických čističů na spáry, existují však i alternativní metody.

1. Renovace spár pomocí barvy na spáry

Jednou z možností, jak původní zašlé spáry renovovat, je opatřit je speciálním nátěrem. Na trhu narazíte na barvy v různých odstínech, které se pomocí tenkého štětečku nanáší přímo na očištěné a vysušené spáry. Pokud tak původní bílé spáry zešedly a už se nedají vybělit, zářivé bílou barvu jim vrátíte právě nanesením nového nátěru, který původní vrstvu překryje.

2. Parní čištění zašlých spár

Účinným, šetrným a současně rychlým způsobem obnovení zašlých spár je jejich důkladné vyčištění pomocí páry. Využívá se k tomu speciální parní čistič, který je na rozdíl od abrazivních a chemických čističů šetrnější ke spárovacím hmotám i obkladům či dlaždicím. Vysoká teplota spolehlivě odstraní usazené nečistoty, navíc si poradí i se vznikající plísní nebo vodním kamenem. Při práci s parním čističem buďte obezřetní při manipulaci v okolí dřevěného koupelnového nábytku nebo zárubní. Vysoká vlhkost a teplota by mohla tyto povrchy poškodit.

3. Ocet, sodu nebo bělidlo nemíchejte

Pro čištění špinavých, zešedlých nebo plísní zanesených spár v koupelně můžete použít i řadu přípravků, které máte běžně doma. Spáry můžete čistit například octem, jedlou sodou nebo bělidlem. Tyto prostředky byste však neměli míchat dohromady. Například při smíchání kyseliny octové s chlorem dochází k vytváření plynného chloru, který je jedovatý. Jeden z výše zmíněných prostředků naneste na spáry a vydrhněte kartáčem, drobné nečistoty pak dočistěte starým zubním kartáčkem. Nechejte chvíli působit a opláchněte čistou vodou.

Než se pustíte do čištění spár v koupelně, zhodnoťte jejich stav. Možná zjistíte, že než pracně čistit či dočasně opravovat staré spáry bude jednodušší je kompletně předělat. Sáhnete-li při čištění po běžných kuchyňských prostředcích, například po octu, sodě nebo bělidlu, nemíchejte je dohromady. Vyhnete se riziku chemické reakce, která by vás mohla při manipulaci ohrozit.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Děkujeme za doplnění a praktický tip. Ano, odpojení je dobrým řešením, pokud hadička přišla po letech o svou e...

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Hadička napouštěcího ventilu po letech není tak ohebná jako na videu. Pohodlněji se ventil vyndá, když hadičku...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Já si tu barvu taky zamilovala, viděla jsem jednou reklamu na internetu, že jí někdo ze sl...

Rozkládací pohovka vs. vyklápěcí postel. Co vybrat?

Dobrý den, kvůli omezenému prostoru v bytě řešíme jak s postelí, takže rozmýšlíme, ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Rozumím vám, ale zas co jsme natrefili na personál my, tak byli zkušení a dost nám pomohl...
Zobrazit všechna témata

Podzim/zima 2023: Nové trendy v designu koupelen

Na podzim a zimu přináší rok 2023 přináší interiérový design koupelen nové trendy, o které se s vámi chceme podělit. Zdůrazňují přírodní krásu, moderní technologie a udržitelnost. Zaměříme se na trendy, které s...

Územní plan – jak se v něm zorientovat?

Povinnost zpracovat územní plán pro celé správní území obce má každá obec v ČR. Jedná se o hlavní koncepční a strategický dokument zajišťující logický a udržitelný rozvoj obce. Územní plán je vždy závazný a je ...

Proč si pořídit dílenský vozík a jak vybrat ten správný

Je pro vás dílna místem, kde trávíte většinu svého volného času? Pak je důležité, aby byla dobře organizovaná a vybavená vhodným nábytkem, který usnadní práci. Mezi takový nábytek patří i dílenský vozík. Ten mů...

Byt

Jak vybrat župan a správně ho prát

Jak trávíte zimní večery? My se přiznáme – rádi si užíváme teplo domova u krbu, v županu a s horkým čajem v ruce. Na župany nedáme dopustit. Některé příjemně hřejí, jiné zase díky savosti materiálu poslouží skv...

Alternativy k posypové soli: Šetrnější cesty k zimní údržbě

Zima přináší kromě radosti z krásné sněhové pokrývky také nepříjemné povinnosti spojené s údržbou chodníků. Tradiční posypová sůl, ačkoliv funguje skvěle, s sebou nese i řadu nevýhod. V tomto článku se zaměříme...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Objevte nové sladidlo Irbis s čekankou

Kdo chce omezit příjem cukru, má šanci. Sladidla k tomu poslouží dokonale a můžete sáhnout i po přírodních zdrojích, jakými jsou stévie nebo čekanka. Nové sladidlo Irbis Čekanka využívá vlastnosti obou těchto r...

Elektřina prudce zdraží. Nebo ne?

Vláda tvrdila, že elektřina bude zlevňovat. Dodavatelé tvrdili, že cena elektřiny půjde dolů. A najednou lidem začínají přicházet rozpisy záloh na příští rok a cena elektřiny je na nich často mnohem vyšší! Jak ...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...