Vyznejte se v SDS vrtácích, poradíme vám

Jaký je rozdíl mezi SDS vrtáky a jak je vybírat

SDS vrtáky jsou standardem při práci s betonem, cihlami nebo kamenem. Pokud ale nevíte, který typ zvolit, můžete si práci zbytečně zkomplikovat – nebo rovnou poškodit nářadí. V článku si vysvětlíme, co SDS vlastně znamená, jak se v různých variantách vyznat a na co si dát pozor při výběru.

Co znamená SDS

Zkratka SDS znamená Special Direct System, což označuje systém upnutí vrtáku bez nutnosti ho dotahovat sklíčidlem. Vrták má na stopce podélné drážky, které zajistí pevné uchycení v hlavě vrtačky. Vznikl v Německu a dnes se používá u většiny příklepových strojů pro práci ve tvrdém materiálu.

Oproti klasickým vrtákům se SDS nejen snáz nasazuje, ale také lépe přenáší sílu z příklepu přímo do materiálu. Díky tomu je vrtání efektivnější a šetří se nejen námaha, ale i samotný stroj. Pro běžnou domácí dílnu nebo stavební práce je SDS ideálním řešením.

Čtěte také:

Vrtání do obkladů („kachliček“): Jak bezpečně namontovat koupelnové doplňky

Aku vrtačka zvládne vrtat i šroubovat

Jak vrtat do skla

SDS-Plus nebo SDS-Max?

SDS-Plus vrtáky mají průměr stopky 10 mm a jsou nejběžnější. Hodí se pro lehké a středně těžké práce, jako je vrtání do zdiva, betonu nebo pórobetonu. Využijete je s většinou běžně dostupných příklepových vrtaček, které seženete v hobby i profi obchodech.

SDS-Max vrtáky mají silnější stopku – 18 mm – a používají se u větších bouracích a vrtacích kladiv. Pokud pracujete se železobetonem nebo vrtáte větší otvory (např. pro rozvody), je to správná volba. Jsou robustnější, ale bez odpovídajícího stroje nefungují.

Menší typy? Ano, ale jen výjimečně

Možná narazíte i na SDS-Top, což je mezistupeň mezi Plus a Max. Málo se používá a dnes už je téměř vytlačen z trhu. Výhodou je kompaktnější rozměr a o něco vyšší síla než SDS-Plus, ale málokdo ho dnes potřebuje – hlavně kvůli menšímu výběru nářadí i vrtáků.

Obecně se vyplatí držet klasiky: SDS-Plus pro běžné domácí použití, SDS-Max pro těžké vrtání. Pokud si nejste jistí, koukněte na upínací hlavu svého stroje – typ uchycení vám napoví, co můžete použít. Zbytečné pokusy jen zvyšují riziko poškození nářadí.

Jak vybrat správný vrták

Kromě typu SDS záleží i na materiálu, do kterého vrtáte. Tvrdý beton, dutá cihla nebo kámen se chovají rozdílně. Některé vrtáky mají špičku s tvrdokovem, jiné spirálu navrženou tak, aby odváděla prach rychleji. Nehleďte jen na cenu – sledujte, co od vrtáku čekáte.

Druhým důležitým faktorem je hloubka a průměr otvoru. Na závěsné skříňky vám postačí běžný krátký vrták, ale pokud taháte elektriku nebo klimatizaci, sáhnete po delší a širší variantě. Pamatujte – čím delší vrták, tím větší nároky na přesnost a vedení.

Drží vrták pevně? Ujistěte se

Správné nasazení SDS vrtáku je otázka pár vteřin, ale vyplatí se ho zkontrolovat nacvaknutím – musí být slyšet jasné „cvak“ a vrták se nesmí kývat. Není potřeba ho dotahovat, upne se automaticky. Špatné zasunutí ale může znamenat poškození i úraz.

Na rozdíl od klasických vrtáků se SDS systém nepromazává – uvnitř je totiž mechanika, která vyžaduje čistotu. Stačí vrták po každém použití otřít a jednou za čas zkontrolovat, jestli nejsou drážky zanesené prachem. Čisté upnutí je základ bezpečné práce.

Čemu se vyhnout

Jednou z častých chyb je použití nevhodného typu vrtáku do jiného upínání – například SDS-Plus do sklíčidla na klasické vrtačce. I když to na první pohled sedí, vrták se neotáčí správně a nefunguje příklep. Výsledkem je zničená práce i vrták.

Pozor si dejte i na opotřebované hroty – ztupený vrták vrtá déle, přehřívá se a ničí stroj. Jak poznat, že má za sebou nejlepší časy? Hrot je kulatý, spirála zanesená, vrták klouže po povrchu. V tu chvíli je lepší koupit nový než lámat hlavu nad zničenou zdí.

Udělejte si jasno a ušetříte čas i nervy

SDS systém není nic složitého, když víte, co hledáte. Pokud máte doma příklepovou vrtačku, je velká šance, že používá SDS-Plus. Většinu běžných prací zvládnete právě s tímto typem – není třeba hned sahat po těžké technice.

Při výběru vždy myslete na to, co budete vrtat, jak hluboko a jak často. Sada kvalitních vrtáků vám vydrží roky a poznáte to nejen podle výsledku, ale i při samotné práci. Ušetříte čas, námahu a váš stroj vám za to poděkuje.

Přečtěte si i související články:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Čau všichni, máte někdo zkušenost s tou soutěží u Oresi, co u nich teď běží? Jaký ...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Jak upevnit kotevní patky k pergole nebo zahradnímu domku

Možná máte hotový projekt pergoly nebo zahradního domku a řešíte, jak správně upevnit dřevěné sloupky. Právě tady přichází na řadu kotevní patky. Nejde jen o to, „aby to drželo“. Správné kotvení vám zajistí sta...

Projektová činnost: Pevný základ každé úspěšné stavby

Dům, kancelář nebo výrobní hala. Každá taková stavba má svůj začátek dávno před prvním kopnutím do země. Rodí se na papíře. Tento článek vás provede světem projektové činnosti. Ukáže vám, proč je právě ona tím ...

Byt

Jak si připravit domácí zmrzlinu z ovoce, které sami sklidíte

Až se vaše zahrada rozvoní jahodami, rybízem nebo meruňkami, není nic lepšího než si část té sladké úrody proměnit v osvěžující zmrzlinu. Domácí verze skvěle chutná a navíc víte, co v ní opravdu je. Žádná zbyte...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Obec Janůvky: Víc než jen tečka na mapě Pardubicka

Už vás nebaví ruch města? Chcete prostě vypnout a slyšet ticho? V Pardubickém kraji existuje takové místo. Malá vesnička, kde jako by se zastavil čas. Ukážeme vám Janůvky. Místo s příběhem. A poradíme, co se ho...

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Špatně spíte? Zkuste použít brýle proti modrému světlu

Večer se převalujete v posteli, nemůžete usnout a v hlavě vám běží myšlenky jako v rychlíku? Pokud před spaním často koukáte do telefonu nebo sledujete filmy na notebooku, není to náhoda. Modré světlo z obrazov...