NÁVOD: Vyrobte si hmyzí hotel na zahradu

NÁVOD: Vyrobte si hmyzí hotel na zahradu

Přítomnost hmyzu na zahradách a vyváženost jednotlivých druhů je velmi důležitá. Bohužel pro hmyz postupně ubývá přirozeného prostředí, kde by se mohl vyskytovat a rozmnožovat. Chtěli byste výskyt hmyzu na zahradě podpořit a přispět k významné biodiverzitě? Pak si pořiďte hmyzí hotel, který poskytne ideální útočiště pro hmyz různých druhů. Pokud budete mít štěstí, ubytují se v něm i včely samotářky nebo slunéčka sedmitečná. Přinášíme vám jednoduchý návod, jak si hmyzí hotel vyrobit svépomocí.

Vytvořte dřevěnou konstrukci nebo použijte starou bedýnku

Co to vlastně hmyzí hotel je? Jedná se o jednoduchou konstrukci postavenou ideálně z přírodních materiálů, která je naplněna větvičkami, šiškami a dalším přírodním materiály. V nich se hmyz s radostí ubytuje. Základem hmyzí hotelu je samotná nádoba, resp. bedýnka umístěná nastojato, která se vyplňuje přírodním materiálem. Chcete-li si hmyzí hotel vyrobit svépomocí se vším všudy, můžete základní konstrukci vyrobit z dřevěných latí nebo dřevotřískových prken. Hotovou bedýnku neošetřujte laky a nátěry chemického původu.

Pro výrobu hmyzího hotelu však můžete využít v podstatě jakoukoliv dostatečně velkou, a především hlubokou nádobu, kterou lze umístit nastojato. Svůj účel splní stará dřevěná bedýnka, plechovka nebo plastová nádoba. Pokud však budete mít na výběr, upřednostněte konstrukci z přírodních materiálů. Nádoba by měla mít zadní stěnu, nebo alespoň pletivo. Musí být hluboká, aby se hmyz mohl zavrtat a byl chráněný před ptáky.

Naplňte hmyzí hotel vhodným materiálem

Jakmile budete mít základní konstrukci pro výrobu hmyzího hotelu vyrobenou, můžete se pustit do jejího plnění. Různé materiály vhodně kombinujte a střídejte, aby se do domečku usadilo mnoho druhů hmyzu. Vše můžete posbírat při procházce lesem nebo zahradou. Do hmyzího hotelu se hodí například šišky, drobné větvičky, suchá tráva, kůra, lýko stromů, žaludy, ale také dřevo s předvrtanými otvory nebo kousky cihel.

Na jaké druhy hmyzu se můžete těšit?

Do hmyzího hotelu se může v krátké době nastěhovat řada druhů. Konkrétní osazenstvo bude záviset na lokalitě a samozřejmě i na skladbě přírodního materiálu. Ve hmyzích domečcích se nejčastěji vyskytují tyto druhy hmyzu:

Slunéčka sedmitečná – pokud do hmyzího hotelu přidáte i listy, budete mít velkou šanci, že se do něj nastěhují berušky. Ty totiž na spodní strany listů kladou larvy.

Škvoři – mají protáhlé tělo, kousací ústrojí a dva páry křídel. Na pohled nejsou zrovna přitažliví, ale v zahradě mají své pevné místo. Pomohou vám totiž s likvidací škůdců včetně mšic nebo svilušek.

Zlatoočka – před zimou budou hledat úkryt i zlatoočka. Pokud je v hmyzím hotelu ubytujete, na jaře vás odmění ochranou proti přemnožení mšic. Ty budou ve velkém požírat ve večerních a nočních hodinách.

Včely – do hmyzích hotelů se s oblibou stěhují i včely, tzv. samotářky. Ty nevyrábí med a nežijí v rojích. Pokud je chcete v domečku mít, vyvrtejte do dřeva nebo pórobetonové tvárnice tři až 8 cm dlouhé a v průměru cca 5 mm široké otvory, do kterých se schovají.

Motýli a pestřenky – pokud budete mít štěstí, i na ty v hmyzím hotelu narazíte

Pozor na plísně! Hmyzí hotel pravidelně kontrolujte

Až si vyrobíte konstrukci hmyzího hotelu a naplníte jej přírodním materiálem, vaše práce zdaleka nekončí. Hmyzí hotel totiž budete muset pravidelně kontrolovat a případně opravovat nebo doplňovat. Pokud se v některé části domečku začne objevovat plíseň, je třeba ji co nejdříve vyměnit. Hustou náplň byste měli kompletně měnit přibližně jednou za rok, dřevo s otvory vám vydrží až tři roky, cihly a navrtané tvárnice pak mnohem déle.

Výroba hmyzího hotelu svépomocí není žádná věda. Zvolíte-li dostatečně prostornou hlubokou konstrukci a naplníte přírodním materiálem, budete se hmyzí návštěvníkům v domečcích dařit. Nenechte si ujít ani další články zaměření na hmyz či škůdce:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...