Vsaďte na jednovrstvé zdivo i při realizaci pasivního domu

Vsaďte na jednovrstvé zdivo i při realizaci pasivního domu

Jednovrstvé zdivo se u nízkoenergetických domů používá již delší dobu. Vyniká svou jednoduchostí, přesto splňuje náročné požadavky na únosnost, požární odolnost i tepelnou a zvukovou izolaci. Při stavbě pasivních domů však platí mnohem přísnější kritéria, která se s využitím jednovrstvého zdiva splňovala jen stěží. Technologie v oblasti stavebnictví se naštěstí vyvíjí rychle, a tak na trhu narazíme na cihelné i pórobetonového materiály, které jsou vhodné pro stavbu jednovrstvého zdiva i v případě pasivních domů.

Co je to jednovrstvé zdivo

Jednovrstvé zdivo je takový druh konstrukce, u kterého plní veškeré důležité funkce jediný stavební materiál. To v praxi znamená, že u jednovrstvého zdiva nenajdete žádné dodatečné zateplovací systémy. Materiál je totiž zkonstruovaný tak, aby odpovídal z hlediska únosnosti, tepelněizolačních vlastností a dalších parametrů bez použití dodatečných vrstev.

To samozřejmě klade vysoké nároky na kvalitu materiálu, který musí splňovat hned několik funkcí. Jednovrstvé zdivo lze vystavět jak z cihel, tak kvalitního pórobetonu. Vždy však musíte volit takový typ materiálu, který je pro konstrukci jednovrstvého zdiva předurčený.

Jednovrstvé zdivo- hrubá stavba

Výhody a nevýhody jednovrstvého zdění

U moderních staveb včetně nízkoenergetických a pasivních domů se jednovrstvé zdivo využívá stále častěji, a to z několika důvodů. Realizace jednovrstvého zdiva je totiž mnohem snazší, a tedy i rychlejší. Hrubá stavba bude hotová dříve než v případě využití dvouvrstvého zdiva, u kterého se musí dodatečně montovat tepelná izolace a další vrstvy.

Použití jednovrstvého zdiva je ekologické a vytváří zdravé prostředí pro bydlení. Neobsahuje totiž žádné látky, které by znečišťovaly ovzduší a měly negativní dopad zdravotní stav obyvatel. Tento typ konstrukce vyniká i pevností a trvanlivostí. Zateplovací systémy totiž mohou podléhat povětrnostním vlivům a je potřeba je po nějaké době měnit. V případě jednovrstvého zdění se žádná dodatečná izolace nepoužívá, a tak není třeba v průběhu let provádět žádné výrazné stavební úpravy. Mezi nevýhody pak patří větší nároky na přesnost a nutnost použití speciální zdicí malty. 

Jednovrstvé zdivo u nízkoenergetických a pasivních staveb

Cena za energie nepřestává růst. S tím souvisí i stále větší zájem o nízkoenergetické a pasivní domy, které domácnostem přináší výraznou úsporu za energie. Už delší dobu se v oblasti stavebnictví řeší, je-li možné použít jednovrstvé zdivo i v případě pasivních domů, u kterých jsou nároky na požadované parametry velmi přísné.

Na trhu však narazíte na materiály z cihly i pórobetonu, které vyhoví i z hlediska součinitele prostupu tepla a tepelného odporu. Před nedávnem byla například představena nová řada pórobetonových komponentů Ytong, která je označená symbolem +. Má vylepšené tepelněizolační vlastnosti a splňuje i kritéria pro použití na pasivní domy.

Požadované hodnoty součinitele prostupu tepla a tepelného odporu jednoznačně splňují komponenty o tloušťce 500 mm, na hranici pasivního standardu jsou však dnes i tvárnice o tloušťce 375 mm, což doposud nebylo zvykem. To jasně dokazuje, že výrobci stavebních materiálů nezahálí a jdou naproti novým trendům a požadavkům stavebních firem i koncových zákazníků.

 tvárnice

U stavby bez zateplení se nemusíte bát defektů

Předpokládáme, že trend jednovrstvého zdění bude do budoucna dále pokračovat. Čím méně konstrukčních prvků se totiž během realizace použije, tím menší bude riziko vzniku defektů. Stavba vícevrstvého zdiva s kontaktním zateplovacím systémem přinesla řadu problémů nejednomu investorovi.

Zafoukávání, vznik defektů na povrchu či pronikání vzduchu z venkovního prostředí do interiéru, i s takovými problémy se mnozí potýkali. Pokud vsadíte na jednovrstvé zdivo a zvolíte kvalitní stavební materiál s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi, ušetříte si spoustu starostí.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...