Chytrá domácnost! Vylepšete si domov díky těmto vychytávkám
Chytrou domácnost tvoří domácí spotřebiče, které mají sice podobnou funkci jako jejich „hloupí kolegové“, ale svým uživatelům dávají něco navíc. Typicky jsou schopny dělat řadu úkolů samy, dají se ovládat dálkově přes internet nebo poskytují informace o spotřebě.Mezi tyto technické vychytávky se řadí například robotické vysavače, samozalévací květináče, chytré zásuvky, které se samy vypnou, inteligentní termostaty, které se od vás učí, a mnoho dalších pomocníků.
Největší výhodou, kterou spotřebiče chytré domácnosti přinášejí, je úspora času a námahy. V některých případech šetří i peníze. Co všechno chytré spotřebiče umí, si ukážeme na následujících čtyřech příkladech.
Český e-shop Smarty nabízí několik druhů robotických vysavačů. Jedním z nich je model TESLA RoboStar T80 PRO, který v době trvání aktuální slevy můžete pořídit za osm tisíc. Vysavač je plně nastavitelný – kdy a kde bude vysávat si můžete naplánovat až na týden dopředu.
Kromě vysávání na sucho může RoboStar i vytírat – má dokonce tři módy pro různý stupeň znečištění podlahy. Má také senzory, díky kterým nevrazí do nábytku ani nespadne ze schodů, umí též překonat nízké lišty. Jelikož je vysoký pouze 78 milimetrů, je schopen vysávat i třeba pod postelí.
Po dokončení úkolu se sám vrátí do dobíjecí stanice. Navíc díky dálkovému ovládání se k němu často nemusíte ani shýbat.
Chytrý termostat Google Nest, který taktéž prodává například e-shop Smarty, umožňuje dálkově nebo i přes časový spínač nastavit teplotu ve vaší domácnosti. Jeho zvláštností je, že se učí z vašich denních návyků. Když například před spánkem snížíte teplotu, termostat si tento úkon zapamatuje a příště se už nemusíte o nic starat. Google Nest má příjemné dotykové ovládání i sympatický kulatý tvar a umožňuje sledování spotřeby energie v mobilní aplikaci. Jeho cena se pohybuje kolem osmi tisíc.
Čínský internetový obchod AliExpress má pro změnu v nabídce chytrou zásuvku Sonoff S26 Basic, která stojí od cca 6,5 dolarů výše. Chytrá zásuvka přináší oproti své běžné verzi dvě hlavní výhody – časový spínač a dálkové ovládání.
Pomocí aplikace si můžete nastavit, za jak dlouho se při nabíjení mobilního telefonu vypne přísun elektrického proudu, aby se zbytečně nesnižovala životnost baterky. Nebo můžete pomocí časového spínače či dálkového ovládání ve vhodnou dobu zapnout bojler, abyste nemuseli čekat na horkou vodu.
AliExpress uvádí také jeden kuriózní způsob využití – pomocí zásuvky můžete dávkovat kyslík svým akvarijním rybičkám.
To Datart nabízí chytrou bezdrátovou žárovku TP-Link LB120 za přibližně 800 korun. Tato žárovka umí změnit intenzitu světla podle vašich představ, můžete ji dálkově zapnout skrze aplikaci nebo nastavit časovač.
Pokud jste zrovna doma, můžete ji ovládat i hlasem, neboť je kompatibilní s Amazon Alexa. V mobilní aplikaci lze navíc sledovat spotřebu žárovky – výrobce uvádí, že chytrá žárovka může být až o 80 % úspornější oproti běžné žárovce.
Chytrých vychytávek do domácnosti samozřejmě najdete na českých i zahraničních obchodech o mnoho více. Nalákali jsme vás? Tak jen do toho, zařiďte si skutečnou moderní domácnost!
Diskuse k článku