Nenápadná topná tělesa vyhřejí byt podlahou, stěnami nebo stropem

Nenápadná topná tělesa vyhřejí byt podlahou, stěnami nebo stropem

V radiátorech, které jsou nejrozšířenější, ohřívá vzduch voda o teplotě minimálně 70 °C. U nízkoteplotního vytápění je to však maxinálně 65 °C. Klíčovým prvkem jsou velké teplosběrné plochy. Takové vytápění najde uplatnění i v nízkoenergetických domech. Nejedná se o převratnou novinku, typickým příkladem je např. podlahové vytápění.

Pro topná tělesa se jako zdroj tepla využívá ohřátý vzduch nebo voda. Pro tyto účely je ideální kondenzační plynový kotel, elektrický kotel, tepelné čerpadlo, rekuperátor tepla nebo solární kolektor. Zajistí příjemnou teplotu v interiéru a v kombinaci s moderními stavebními materiály přinesou i úsporu energií.

Nízkoteplotní vytápění podlahou, zdmi i stropem

Otázka energetické úspornosti a co nejvyšší efektivita vytápění stojí u začátku každé stavby. Důležité vlastnosti budovy pak doplňuje i volba vytápění, kde se ruku v ruce se současnou technologickou vyspělostí a objevují se zajímavé možnoti.
Společně s požadavkem nízkých nákladů je proto častou volbou v energeticky úsporných stavbách.
Sálavé teplo nemusí ale proudit jen z podlahy, stěn nebo stropu. Využít se dají i panely – zářiče. Také u nich je princip ohřevu místnosti takový, že se nejdříve sálavým teplem ohřejí dostupné plochy a od niche pak teplotu přejímá zduch. Od podlahy stoupá vzhůru a prostoupí tak rychle celou místnost, proto je tento způsob nejčastější.

Stropní chlazení - výhody a nevýhody

Teplota povrchu závisí na tom, kde je vytápění umístěno. Zatímco u prostupování skrze podlahu se její teplota pohybuje od 25 do 35 °C, strop dosahuje na hodnoty 40 – 45°C, tak u stěn je to 55 – 60°C.

Pro topná tělesa se jako zdroj tepla využívá ohřátý vzduch nebo voda. Pro tyto účely je ideální kondenzační plynový kotel, elektrický kotel, tepelné čerpadlo, rekuperátor tepla nebo solární kolektor. Zajistí příjemnou teplotu v interiéru a v kombinaci s moderními stavebními materiály přinesou i úsporu energií.

  • Příjemný způsob vytápění přináší vyšší komfort bydlení
  • Nižší provozní teplota vede k menším tepelným ztrátám
  • Mírná cirkulace vzduchu nezpůsobuje průvan a nevíří prach
  • Interiér nenarušují radiátory ani jiná nápadná topná tělesa
  • Výhody jsou vyváženy vyšší pořizovací cenou a projektováním
  • Výhodou i nevýhodou je pak přizpůsobení každé stavbě (individualizace přináší vyšší pořizovací cenu), dlouhá setrvačnost při regulaci teploty,
  • Rovnoměrným vytápěním nevznikají teplotní zóny
  • Velkoplošná topná tělesa produkující sálavé teplo nevíří prach
Chcete platit za energie méně? Srovnejte si dodavatele.

Velkoplošná topná tělesa

Teplo domova je možná klišé, ale kdo by se chtěl v zimě vracet do chladných místností. Kromě příjemného pocitu je ale správná teplota v místnostech důležitá i pro zdraví člověka. Kvalita prostředí ovlivňuje vznik řady onemocnění, mezi něž patří i tolik rozšířené alergie. Starost o to, co dýcháme, je proto důležitá.
Od doby, kdy je možné regulovat teplotu jak přes zimu, tak v létě, jsou na toto téma rozvíjeny řady teorií.
Pravdou zůstává, že člověk vnímá souhrn všech faktorů, které se na tepelné pohodě podílí, tedy kromě teploty a vlhkosti je to i cirkulace vzduchu. V potaz se musí brát i fyziologické vlastnosti jedince – jeho schopnost adaptace.

Zdrojem tepla může být kotel, solární kolektory, tepelné čerpadlo, které může pohánět krb. Často se kombinuje více systémů.

Velká topná tělesa se postarají o komfort

Sálavé nízkoteplotní vytápění se postará o rovnoměrnou společnou teplotu všech ploch v prostoru. Tak se dá dosáhnout předpisové tepelné pohody (stanovuje ji norma).
K šíření tepla se využívají panely: podlahové, stěnové a výjimečně i stropní sálavé plochy, které jsou zahřívány úzkými trubkami s teplou vodou (případně topnými kabely.
Kde je potřeba ještě přídavný systém pro produkci většího množství tepla, poslouží doplňkové přímotopné elektrické rohože.

Zdrojem tepla může být kotel, solární kolektory, tepelné čerpadlo, které může pohánět krb. Často se kombinuje více systémů.

Podlahové vytápění nelze použít pod jakoukoliv podlahu

Výběr podlahové krytiny patří až mezi poslední činnosti při plánování nového bydlení. Podlahové topení a krytinu kombinujte s pomocí projektanta, který doporučí vhodné řešení. Záleží hlavně na velikosti místnosti, tedy délce topného okruhu.
Základní logickou radou je tedy výběr takové krytiny, která neizoluje. Tím ze hry vypadávají např. silné čtyřcentimetrové dubové desky.
Pozor na další položenou vrstvu (koberec), kterému podlahové vytápění sice nemusí vadit, ale místnost může proti sálavemu teplu spolehlivě izolovat.

Vhodné jsou keramické a minerální podlahové krytiny, některé plastové (např. marmoleum), dřevěné, korkové či plovouví podlahy.

 Do podlahy se dá zabudovat i klimatizace nebo chlazení a v létě tak zase budete podobným způsobem udžovat příjemné klima. Pokud se tak rozhodnete, určitě se vyplatí vybrat řešení 2v1. Taková výbava patří také do kategorie úsporných, navíc má tichý chod a nenápadně tak bude udržovat příjemné prostředí.

Nízkoteplotní ohřev bazénové vody

Využití nízkoteplotního ohřevu vody se přímo nabízí i pro bazény. A skutečně – jde to. Otopné soustavy fungují spolehlivě. Používá se teplovodní vytápění, protože teplovzdušné není v kombinaci s bazény tak účinné.
Stěnové vytápění se dá ´kombinovat se solárními panely a získáte tak jedinečný systém pro perfektně teplou vodu.

Do podlahy se dá zabudovat i klimatizace nebo chlazení a v létě tak zase budete podobným způsobem udžovat příjemné klima. Pokud se tak rozhodnete, určitě se vyplatí vybrat řešení 2v1. Taková výbava patří také do kategorie úsporných, navíc má tichý chod a nenápadně tak bude udržovat příjemné prostředí.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...