Nenápadná topná tělesa vyhřejí byt podlahou, stěnami nebo stropem

Nenápadná topná tělesa vyhřejí byt podlahou, stěnami nebo stropem

V radiátorech, které jsou nejrozšířenější, ohřívá vzduch voda o teplotě minimálně 70 °C. U nízkoteplotního vytápění je to však maxinálně 65 °C. Klíčovým prvkem jsou velké teplosběrné plochy. Takové vytápění najde uplatnění i v nízkoenergetických domech. Nejedná se o převratnou novinku, typickým příkladem je např. podlahové vytápění.

Pro topná tělesa se jako zdroj tepla využívá ohřátý vzduch nebo voda. Pro tyto účely je ideální kondenzační plynový kotel, elektrický kotel, tepelné čerpadlo, rekuperátor tepla nebo solární kolektor. Zajistí příjemnou teplotu v interiéru a v kombinaci s moderními stavebními materiály přinesou i úsporu energií.

Nízkoteplotní vytápění podlahou, zdmi i stropem

Otázka energetické úspornosti a co nejvyšší efektivita vytápění stojí u začátku každé stavby. Důležité vlastnosti budovy pak doplňuje i volba vytápění, kde se ruku v ruce se současnou technologickou vyspělostí a objevují se zajímavé možnoti.
Společně s požadavkem nízkých nákladů je proto častou volbou v energeticky úsporných stavbách.
Sálavé teplo nemusí ale proudit jen z podlahy, stěn nebo stropu. Využít se dají i panely – zářiče. Také u nich je princip ohřevu místnosti takový, že se nejdříve sálavým teplem ohřejí dostupné plochy a od niche pak teplotu přejímá zduch. Od podlahy stoupá vzhůru a prostoupí tak rychle celou místnost, proto je tento způsob nejčastější.

Stropní chlazení - výhody a nevýhody

Teplota povrchu závisí na tom, kde je vytápění umístěno. Zatímco u prostupování skrze podlahu se její teplota pohybuje od 25 do 35 °C, strop dosahuje na hodnoty 40 – 45°C, tak u stěn je to 55 – 60°C.

Pro topná tělesa se jako zdroj tepla využívá ohřátý vzduch nebo voda. Pro tyto účely je ideální kondenzační plynový kotel, elektrický kotel, tepelné čerpadlo, rekuperátor tepla nebo solární kolektor. Zajistí příjemnou teplotu v interiéru a v kombinaci s moderními stavebními materiály přinesou i úsporu energií.

  • Příjemný způsob vytápění přináší vyšší komfort bydlení
  • Nižší provozní teplota vede k menším tepelným ztrátám
  • Mírná cirkulace vzduchu nezpůsobuje průvan a nevíří prach
  • Interiér nenarušují radiátory ani jiná nápadná topná tělesa
  • Výhody jsou vyváženy vyšší pořizovací cenou a projektováním
  • Výhodou i nevýhodou je pak přizpůsobení každé stavbě (individualizace přináší vyšší pořizovací cenu), dlouhá setrvačnost při regulaci teploty,
  • Rovnoměrným vytápěním nevznikají teplotní zóny
  • Velkoplošná topná tělesa produkující sálavé teplo nevíří prach
Chcete platit za energie méně? Srovnejte si dodavatele.

Velkoplošná topná tělesa

Teplo domova je možná klišé, ale kdo by se chtěl v zimě vracet do chladných místností. Kromě příjemného pocitu je ale správná teplota v místnostech důležitá i pro zdraví člověka. Kvalita prostředí ovlivňuje vznik řady onemocnění, mezi něž patří i tolik rozšířené alergie. Starost o to, co dýcháme, je proto důležitá.
Od doby, kdy je možné regulovat teplotu jak přes zimu, tak v létě, jsou na toto téma rozvíjeny řady teorií.
Pravdou zůstává, že člověk vnímá souhrn všech faktorů, které se na tepelné pohodě podílí, tedy kromě teploty a vlhkosti je to i cirkulace vzduchu. V potaz se musí brát i fyziologické vlastnosti jedince – jeho schopnost adaptace.

Zdrojem tepla může být kotel, solární kolektory, tepelné čerpadlo, které může pohánět krb. Často se kombinuje více systémů.

Velká topná tělesa se postarají o komfort

Sálavé nízkoteplotní vytápění se postará o rovnoměrnou společnou teplotu všech ploch v prostoru. Tak se dá dosáhnout předpisové tepelné pohody (stanovuje ji norma).
K šíření tepla se využívají panely: podlahové, stěnové a výjimečně i stropní sálavé plochy, které jsou zahřívány úzkými trubkami s teplou vodou (případně topnými kabely.
Kde je potřeba ještě přídavný systém pro produkci většího množství tepla, poslouží doplňkové přímotopné elektrické rohože.

Zdrojem tepla může být kotel, solární kolektory, tepelné čerpadlo, které může pohánět krb. Často se kombinuje více systémů.

Podlahové vytápění nelze použít pod jakoukoliv podlahu

Výběr podlahové krytiny patří až mezi poslední činnosti při plánování nového bydlení. Podlahové topení a krytinu kombinujte s pomocí projektanta, který doporučí vhodné řešení. Záleží hlavně na velikosti místnosti, tedy délce topného okruhu.
Základní logickou radou je tedy výběr takové krytiny, která neizoluje. Tím ze hry vypadávají např. silné čtyřcentimetrové dubové desky.
Pozor na další položenou vrstvu (koberec), kterému podlahové vytápění sice nemusí vadit, ale místnost může proti sálavemu teplu spolehlivě izolovat.

Vhodné jsou keramické a minerální podlahové krytiny, některé plastové (např. marmoleum), dřevěné, korkové či plovouví podlahy.

 Do podlahy se dá zabudovat i klimatizace nebo chlazení a v létě tak zase budete podobným způsobem udžovat příjemné klima. Pokud se tak rozhodnete, určitě se vyplatí vybrat řešení 2v1. Taková výbava patří také do kategorie úsporných, navíc má tichý chod a nenápadně tak bude udržovat příjemné prostředí.

Nízkoteplotní ohřev bazénové vody

Využití nízkoteplotního ohřevu vody se přímo nabízí i pro bazény. A skutečně – jde to. Otopné soustavy fungují spolehlivě. Používá se teplovodní vytápění, protože teplovzdušné není v kombinaci s bazény tak účinné.
Stěnové vytápění se dá ´kombinovat se solárními panely a získáte tak jedinečný systém pro perfektně teplou vodu.

Do podlahy se dá zabudovat i klimatizace nebo chlazení a v létě tak zase budete podobným způsobem udžovat příjemné klima. Pokud se tak rozhodnete, určitě se vyplatí vybrat řešení 2v1. Taková výbava patří také do kategorie úsporných, navíc má tichý chod a nenápadně tak bude udržovat příjemné prostředí.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Máme to teď čerstvě podepsané. Vysvětlili nám to celkem srozumitelně, prostě v létě ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zkoušel jsem si to nahrubo spočítat a vycházelo to líp než klasickej fix. A ta dvouletá ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Elektřina, která drží krok s dobou

Kvalitní elektroinstalace se nepozná na první pohled, ale poznáte ji tehdy, když všechno funguje, jak má. V tomhle článku se mrkneme na to, proč se vyplatí mít po boku spolehlivého elektrikáře, co všechno dnes ...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Když technika usnadní práci. A dává smysl.

Zemědělská a komunální technika dnes dokáže fakt hodně. V tomhle článku se podíváme na to, co všechno zvládá – a hlavně proč se vyplatí podívat se na nabídku jednoho českého výrobce, který to s technikou myslí ...

Když nechceš jen pojištění, ale parťáka na tvojí straně

Nabídek pojištění je všude plno. Ale jak poznat tu dobrou? V článku zjistíš, proč se vyplatí mít po boku někoho, kdo tomu rozumí a fakt ti pomůže – ne prodá jen další papír. A taky ti ukážeme, kdo to dělá pocti...

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Rozkvetla vám levandule? Připravte si domácí sirup, který voní létem

Levandule je královna letních zahrad. Vypadá krásně, voní omamně a navíc se dá skvěle využít v kuchyni. Pokud ji máte plný záhon, nastal ideální čas na domácí levandulový sirup. Příprava je jednoduchá, výsledek...