Nesmí projít! Pasivní klimatizace se postaví teplu do cesty

Nesmí projít! Pasivní klimatizace se postaví teplu do cesty

Teplé letní sluneční paprsky bijí do okenních tabulek. Za nimi se o pohodě rozhodně nedá mluvit. Vytvořit průvan je jen krátkodobé řešení a navíc není ani ze zdravotního pohledu ideální. Přichází řada na klimatizaci, která se v několika posledních letech začíná stávat běžnou součástí domácností. Existuje ale ještě jedna, jak jinak než úspornější, varianta v podobě pasivní klimatizace. Co to znamená?

 

Pasivní klimatizace není žádnou technologickou finesou, ale využití selského rozumu, fyzikálních zákonů a starých dobrých ekologicky neškodných vychytávek. Chladněji totiž bývá přeci ve stínu.

Prostředky proti vedru použijte všechny najednou

Pasivní klimatizace se skládá ze souboru preventivních opatření, které nedovolí paprskům dopadnout na povrch, který by se ohřál a teplo předal dál. Největší kus práce zastane propracované zastínění a vhodně zvolený materiál venkovních ploch. Roli hraje i okolí domu.

Vytvoření příjemného prostředí podporuje i vhodný výběr skel do dveří a oken. Jedno s druhým tak na sebe naváže a výsledku si budete doma hovět i ve velkých parnech. Moderní stavby by se měly vyvarovat budování ploch, které přitahují sluneční paprsky, protože v kombinaci s ventilátory z elektroniky bývá klima těžce zvladatelné.

Priorita: zabránit přehřívání vnějšího prostředí

Velké prosklené plochy nebo střešní okna jsou přesně to, co způsobuje vedro v místnostech. Princip pasivního chlazení tedy nespočívá v ochlazení už rozehřátého vzduchu, ale v zabránění jeho vzniku. K tomu se využívají postupy, které je potřeba zohlednit už při stavbě. Jednak je potřeba volit vhodný materiál, jednak se musí přizpůsobit dispozice a v neposlední řadě je vhodná i úprava okolí.

Pasivní klimatizace není žádnou technologickou finesou, ale využití selského rozumu, fyzikálních zákonů a starých dobrých ekologicky neškodných vychytávek. Chladněji totiž bývá přeci ve stínu.

Pasivní klimatizace by neměla být ničím speciálním, ale běžnou součástí novostaveb. Nejen proto, že běžná klimatizace se řadí k energeticky náročnému vybavení domácnosti. Alternativní způsob chlazení spočívá v komplexním systému, který prospěje komfortu bydlení ve všech ohledech.

Pasivní klimatizace v prvním kroku: stínění

Ještě pusťte z hlavy všechny žaluzie, rolety a markízy, protože je to mnohem jednodušší. Prvním krokem je totiž výsadba zeleně, která bude v první linii zachytávat paprsky a tetelící se vzduch. Hodí se pro to kombinace stromů s vyššími a hustými korunami s většími i menšími keři. Předzahrádka tak má svou podstatnou úlohu a neslouží jen k vysazení trávníku.
Úspěšně vyřešení mikroklimatu okolí je tak zásadní.

  • Už při výstavbě dom orientujte výhodnějším směrem; i většinu obytných místností umístěte jižním (nebo jihozápadním) směrem (výhodné i kvůli světlu)
  • Zastínění zvenku má vyšší efektivitu než vnitřní
  • Velké prosklené plochy eliminujete venkovními roletami
  • Stejně tak lépe stíní listnaté stromy (v zimě pak nebrání slunečním paprskům na cestě k fasádě)
  • Slunolamy, markízy a balkony – v architektonicky vhodně řešeném domě se tropy přečkávají lépe

Pasivní klimatizace by neměla být ničím speciálním, ale běžnou součástí novostaveb. Nejen proto, že běžná klimatizace se řadí k energeticky náročným vybavení domácnosti. Alternativní způsob chlazení spočívá v komplexním systému, který prospěje komfortu bydlení ve všech ohledech.

Vytvořte příjemné mikroklima

Zeleň kolem domu sehrává důležitou roli i v tomto bodě. Městská betonová džungle nevzbuzuje příjemné pocity, proto s ním šetřete, nedlážděte, neasfaltujte a zkuste to s trávníkem a zahrádkou. Skvělou volbou je i vodní plocha. Tam je ale potřeba promyslet zásobování vodou a vegetaci, protože když na ní bude po většinu dne pražit slunce, nebude zrovna příjemným místem pro život.

Riziková místa: fasáda a střecha

Na otázku kudy do domu proniká teplo (a kudy také v zimě mizí) dají nejpřesnější odpověď termosnímky. Rozdíl mezi zateplenou fasádou a střechou bývá markantní. V nabídkách se objevují také zajímavé možnosti, které zpříjemní klima v létě i v zimě. I tak se však můžete setkat s tím, že v létě izolace neúčinkuje tak dobře. Čím to je? Vysvětlením je sálání. Tomu nedokáží zabránit ani silné izolace.
Navíc letní rozpálená střecha dosahuje teplot až kolem 80°C, tepelný zisk je mnohokrát větší a izolací projde snadněji. Účinně tak proto funguje jen zastínění slunce, aby se na povrch vůbec nedostalo.

Pasivní klimatizace potřebuje detailní zpracování, aby všechno součásti zapadly. To může být komplikací a místem, kde vzniknou nedostatky.

Trávit horké léto v podkroví je očistec. Pasivní klimatizací tento problém nevyřešíte, účinná je v tomto případě jen ta klasická.

Pasivní klimatizace potřebuje detailní zpracování, aby všechno součásti zapadly. To může být komplikací a místem, kde vzniknou nedostatky. Správné fungování zaručí jen detailní vypracování a precizní realizace.
Pasivní klimatizace ale neslouží jen jako primární způsob ochlazení prostorů. Obvykle se realizuje i pro stavby, kde je instalována klasická klimatizace. Pokud se budova upraví, je její používání méně nákladné a navíc účinnější.

S prvky pasivní klimatizace bude léto jednodušší. Přírodní elementy zpříjemní každé bydlení a jejich hojné využívání je jen prospěšné.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...