Nesmí projít! Pasivní klimatizace se postaví teplu do cesty

Nesmí projít! Pasivní klimatizace se postaví teplu do cesty

Teplé letní sluneční paprsky bijí do okenních tabulek. Za nimi se o pohodě rozhodně nedá mluvit. Vytvořit průvan je jen krátkodobé řešení a navíc není ani ze zdravotního pohledu ideální. Přichází řada na klimatizaci, která se v několika posledních letech začíná stávat běžnou součástí domácností. Existuje ale ještě jedna, jak jinak než úspornější, varianta v podobě pasivní klimatizace. Co to znamená?

 

Pasivní klimatizace není žádnou technologickou finesou, ale využití selského rozumu, fyzikálních zákonů a starých dobrých ekologicky neškodných vychytávek. Chladněji totiž bývá přeci ve stínu.

Prostředky proti vedru použijte všechny najednou

Pasivní klimatizace se skládá ze souboru preventivních opatření, které nedovolí paprskům dopadnout na povrch, který by se ohřál a teplo předal dál. Největší kus práce zastane propracované zastínění a vhodně zvolený materiál venkovních ploch. Roli hraje i okolí domu.

Vytvoření příjemného prostředí podporuje i vhodný výběr skel do dveří a oken. Jedno s druhým tak na sebe naváže a výsledku si budete doma hovět i ve velkých parnech. Moderní stavby by se měly vyvarovat budování ploch, které přitahují sluneční paprsky, protože v kombinaci s ventilátory z elektroniky bývá klima těžce zvladatelné.

Priorita: zabránit přehřívání vnějšího prostředí

Velké prosklené plochy nebo střešní okna jsou přesně to, co způsobuje vedro v místnostech. Princip pasivního chlazení tedy nespočívá v ochlazení už rozehřátého vzduchu, ale v zabránění jeho vzniku. K tomu se využívají postupy, které je potřeba zohlednit už při stavbě. Jednak je potřeba volit vhodný materiál, jednak se musí přizpůsobit dispozice a v neposlední řadě je vhodná i úprava okolí.

Pasivní klimatizace není žádnou technologickou finesou, ale využití selského rozumu, fyzikálních zákonů a starých dobrých ekologicky neškodných vychytávek. Chladněji totiž bývá přeci ve stínu.

Pasivní klimatizace by neměla být ničím speciálním, ale běžnou součástí novostaveb. Nejen proto, že běžná klimatizace se řadí k energeticky náročnému vybavení domácnosti. Alternativní způsob chlazení spočívá v komplexním systému, který prospěje komfortu bydlení ve všech ohledech.

Pasivní klimatizace v prvním kroku: stínění

Ještě pusťte z hlavy všechny žaluzie, rolety a markízy, protože je to mnohem jednodušší. Prvním krokem je totiž výsadba zeleně, která bude v první linii zachytávat paprsky a tetelící se vzduch. Hodí se pro to kombinace stromů s vyššími a hustými korunami s většími i menšími keři. Předzahrádka tak má svou podstatnou úlohu a neslouží jen k vysazení trávníku.
Úspěšně vyřešení mikroklimatu okolí je tak zásadní.

  • Už při výstavbě dom orientujte výhodnějším směrem; i většinu obytných místností umístěte jižním (nebo jihozápadním) směrem (výhodné i kvůli světlu)
  • Zastínění zvenku má vyšší efektivitu než vnitřní
  • Velké prosklené plochy eliminujete venkovními roletami
  • Stejně tak lépe stíní listnaté stromy (v zimě pak nebrání slunečním paprskům na cestě k fasádě)
  • Slunolamy, markízy a balkony – v architektonicky vhodně řešeném domě se tropy přečkávají lépe

Pasivní klimatizace by neměla být ničím speciálním, ale běžnou součástí novostaveb. Nejen proto, že běžná klimatizace se řadí k energeticky náročným vybavení domácnosti. Alternativní způsob chlazení spočívá v komplexním systému, který prospěje komfortu bydlení ve všech ohledech.

Vytvořte příjemné mikroklima

Zeleň kolem domu sehrává důležitou roli i v tomto bodě. Městská betonová džungle nevzbuzuje příjemné pocity, proto s ním šetřete, nedlážděte, neasfaltujte a zkuste to s trávníkem a zahrádkou. Skvělou volbou je i vodní plocha. Tam je ale potřeba promyslet zásobování vodou a vegetaci, protože když na ní bude po většinu dne pražit slunce, nebude zrovna příjemným místem pro život.

Riziková místa: fasáda a střecha

Na otázku kudy do domu proniká teplo (a kudy také v zimě mizí) dají nejpřesnější odpověď termosnímky. Rozdíl mezi zateplenou fasádou a střechou bývá markantní. V nabídkách se objevují také zajímavé možnosti, které zpříjemní klima v létě i v zimě. I tak se však můžete setkat s tím, že v létě izolace neúčinkuje tak dobře. Čím to je? Vysvětlením je sálání. Tomu nedokáží zabránit ani silné izolace.
Navíc letní rozpálená střecha dosahuje teplot až kolem 80°C, tepelný zisk je mnohokrát větší a izolací projde snadněji. Účinně tak proto funguje jen zastínění slunce, aby se na povrch vůbec nedostalo.

Pasivní klimatizace potřebuje detailní zpracování, aby všechno součásti zapadly. To může být komplikací a místem, kde vzniknou nedostatky.

Trávit horké léto v podkroví je očistec. Pasivní klimatizací tento problém nevyřešíte, účinná je v tomto případě jen ta klasická.

Pasivní klimatizace potřebuje detailní zpracování, aby všechno součásti zapadly. To může být komplikací a místem, kde vzniknou nedostatky. Správné fungování zaručí jen detailní vypracování a precizní realizace.
Pasivní klimatizace ale neslouží jen jako primární způsob ochlazení prostorů. Obvykle se realizuje i pro stavby, kde je instalována klasická klimatizace. Pokud se budova upraví, je její používání méně nákladné a navíc účinnější.

S prvky pasivní klimatizace bude léto jednodušší. Přírodní elementy zpříjemní každé bydlení a jejich hojné využívání je jen prospěšné.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...