Připravte si chutný domácí jogurt. Rychle, snadno a bez jogurtovače

Připravte si chutný domácí jogurt. Rychle, snadno a bez jogurtovače

Bílý jogurt bývá na denním jídelníčku mnoha lidí. Někdo si na něm pochutnává k snídani či svačině, jí ho samotný, nebo s rozmíchaným ovocem či marmeládou, ale také jej přidává třeba do různých pokrmů. Oblíbený domácí jogurt si můžete dokonce i vyrobit sami doma. A ani k tomu nebudete potřebovat jogurtovač.

Výroba jogurtů doma snadno a rychle

Jogurt je v podstatě mléko, na které působí ty správné a dobré bakterie. V obchodech však narazíte na výrobky, které obsahují spoustu přidaných látek, jako jsou barviva, konzervanty a další chemie. Máte rádi jogurty, ale nechcete jíst ty, které jsou běžně dostupné v obchodech a s pravým jogurtem často mají jen pramálo společného? Můžete kupovat buď bio jogurty od farmářů, které ale bývají dost drahé, nebo si jogurt vyrobit sami doma, respektive v mléku namnožit živé kultury vašeho oblíbeného jogurtu.

Jakmile si budete jogurt vyrábět doma, budete mít kontrolu nad jeho složením a budete vědět, že jíte skutečně čerstvý a poctivý jogurt. Navíc ušetříte, protože domácí jogurt může být i o polovinu levnější než jogurt koupený v obchodě.

Domácí výroba jogurtů bez jogurtovače

Výroba jogurtů není složitá, a navíc k tomu ani nepotřebujete žádné speciální přístroje a pomůcky. Na trhu sice existuje takzvaný jogurtovač, ale jogurt si doma vyrobíte i bez něj. Hlavní úlohou jogurtovače je totiž zajistit stálou teplotu potřebnou k tomu, aby jogurtové bakterie v mléce optimálně rostly. Výroba domácích jogurtů bez jogurtovače tedy není o moc složitější, stačí nádobu s mlékem zabalit do deky, uložit do postele s peřinami nebo postavit na radiátor zapnutý na nízkou teplotu.

Kvalitní domácí jogurt si žádá ty nejlepší suroviny

Při výběru surovin na domácí jogurt myslete na to, že jejich kvalita bude určovat i kvalitu výsledného výrobku. Základem je kvalitní a dobré mléko. Ideální je použít mléko přímo od farmáře, ale postačí vám i obyčejné plnotučné mléko z obchodu. Pokud použijete polotučné mléko, bude výsledný jogurt řidší. Dále budete potřebovat jogurtovou kulturou, kterou získáte z kelímku klasického bílého nepřislazovaného jogurtu. Ideální jsou poctivé selské jogurty.

To je ze surovin vše. Potřebovat budete ještě hrnec, kovovou metličku a zavařovací či jiné sklenice s víčkem. Hodit se vám může také potravinářský teploměr, ale obejdete se i bez něj.

Výroba jogurtu začíná uvařením mléka

Jakmile máte vše připravené, můžete začít s výrobou domácího jogurtu.

  1. V hrnci přiveďte pomalu k varu litr mléka a za stálého míchání nechte asi pět minut probublávat. Díky tomu, že mléko povaříte, bude výsledný domácí jogurt pěkně hustý. Pokud se bojíte, aby se vám mléko nepřipálilo, můžete jej vařit ve vodní lázni. Stačí napustit hrnec vodou a na něj položit menší nádobu s mlékem.
  2. Uvařené mléko sundejte z plotny a zchlaďte ve větší nádobě, nebo třeba dřezu se studenou vodou. Během chlazení můžete mléko promíchávat metličkou, abyste proces ještě urychlili. Snížíte tak riziko, že se do mléka dostanou nevhodné bakterie, které by mohly výsledný jogurt zkazit.
  3. Poté už přichází čas, kdy do mléka přimícháte jogurt, aby se jeho živé kultury mohly množit. Potřebují k tomu teplotu kolem 40 až 45 °C. Ideální je měřit ji potravinářským teploměrem, použít můžete ale i čistý prst. Pokud jej ponoříte do mléka a nevydržíte déle než pět sekund, je ještě příliš horké. Jestli je ale teplé a vydržíte v něm alespoň, než napočítáte do pěti, je to ta správná teplota. Pokud je mléko chladnější, bude ho potřeba zase zahřát.
  4. Jakmile má mléko vhodnou teplotu, přimíchejte do něj čtyři lžíce jogurtu. Poté už vezměte uzavíratelné sklenice, které můžete před plněním sterilizovat horkou vodou, aby byly skutečně čisté. Do každé sklenice nalijte uvařený jogurt, uzavřete a uložte je na teplé místo. 
  5. Můžete je zabalit do peřiny nebo deky, případně je na pekáči vložit na radiátor, který lehce topí. Díky tomu si jogurt udrží svou teplotu a živé kultury v něm budou moci pracovat a kysat. Takto nechte jogurt zrát po dobu pěti až šesti hodin, nejlépe přes noc.

Domácí jogurt by měl být dostatečně hustý

Nakonec sklenice opatrně otevřete a zkontrolujte výsledek. Jogurt by měl být dostatečně hustý. Můžete zkusit obrátit sklenici dnem vzhůru, a pokud v ní jogurt zůstane, má tu správnou konzistenci. Při rozmíchání je pak o něco řidší a má typickou nakyslou chuť bílého jogurtu. Na povrchu se může také vytvořit nažloutlá tekutina, syrovátka, kterou odlijete nebo stáhnete papírovým ubrouskem. Lžíci syrovátky si můžete nechat také na výrobu příštího jogurtu.

Výroba jogurtů bez jogurtovače v tuto chvíli končí. Počkejte ještě, než jogurt zcela vychladne a poté jej dejte do lednice. Jogurt by vám měl bez problémů vydržet minimálně týden. Občas je potřeba slít syrovátku, která se z jogurtu uvolňuje.

Aby se domácí výroba jogurtů bez jogurtovače skutečně povedla, je třeba dbát zejména na správnou teplotu mléka při přípravě a samozřejmě také na kvalitu použitých surovin. Nesmírně důležité je udržovat dokonalou čistotu. Sklenice musí být naprosto čisté, aby se vám jogurt nezkazil. Stejně tak musí být čisté vše, co přijde s jogurtem během jeho výroby do styku. Proto se vyhněte olizování nástrojů nebo jejich pokládání mimo pracovní plochu.

Chutný domácí jogurt

Zdravý a chutný domácí jogurt na 100 způsobů

Domácí výroba jogurtů bez jogurtovače je skutečně rychlá, snadná a zvládne ji každý. Během několika málo hodin si tak vytvoříte zdravou pochoutku, která je dobrá jak pro děti, tak i pro dospělé. Obsahuje látky prospěšné pro náš organismus, hlavně vápník, fosfor, bílkoviny, vitamíny i bakterie, které podporují obranyschopnost těla. Tyto živé kultury navíc pomáhají střevní mikroflóře a podporují dobré zažívání.

Pokud se vám zdá jogurt příliš kyselý, můžete si do něj přidat trošku třtinového cukru, med, marmeládu, kompotované či čerstvé ovoce nebo třeba müsli. Domácí bílý jogurt můžete připravit i k přípravě jogurtového nápoje. Skvěle se hodí také jako zálivka do salátů nebo k přípravě marinád na maso.

Výborný domácí jogurt tak bude mít spoustu možností využití. Domácí výroba jogurtů bez jogurtovače vám navíc zajistí kontrolu nad tím, že jíte skutečně kvalitní jogurt bez nejrůznějších přidaných látek. A jestli se vám jogurt napoprvé nepovede úplně ideálně, nezoufejte. Záleží zejména na surovinách, proto zkoušejte různá mléka a jogurty, než přijdete na kombinaci, která je pro vás nejlepší.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Montáž oken: pozor na nejčastější chyby

Podle mého, když koupíte okna od prověřeného prodejce, a necháte si od nich i namontovat okna, tak se žádné ch...

Plastová okna a jejich životnost ovlivňuje i prováděná údržba

Tak v tom souhlasím, ale myslím si, že celé to začíná tam, od koho jsme okna pořídili. Když si člověk v dnešní...

Hliníková okna jsou odolná a dlouho vydrží

Souhlasím, že hliníková okna jsou dobrá, ale furt si myslím, že hodně záleží na tom, od jakého dodavatele je k...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Už přes rok jsem na plovoucím tarifu u bezDodavatele, to tak tomu ještě ani neříkali, a ...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Já jsem od toho neměl moc velká očekávání, jen jsem si prostě říkal, že na trhu nen�...
Zobrazit všechna témata

Výbava sprchového koutu: Na co nezapomenout?

Jestliže jste se rozhodli pořídit si do koupelny sprchový kout, tak jeden z aspektů, na který budete myslet je velikost sprchového koutu. Samozřejmě čím větší tím lepší, protože budete mít dostatek prostoru pro...

Jak správně řezat obklady, aby nepraskly

Chystáte se obkládat koupelnu nebo třeba kuchyň? Řezání obkladů může být jednou z nejnáročnějších částí. Stačí však dodržet pár základních pravidel – žádná obkladačka nepraskne. Pojďme se podívat, jak na to, ab...

Už chystáte vánoční ozdoby? Seznamte se s trendy na rok 2024

Blíží se čas vánočních příprav a s ním i chvíle, kdy se naše domovy promění v útulné sváteční prostory. Letos trendy přinášejí opravdu svěží nápady. Patří mezi ně výrazné barevné kombinace po dekorace s příběhe...

Byt

Zvonky k Vánocům patří. Znáte jejich příběh?

Vánoce bez zvonků? To si dokážeme jen těžko představit. Zvuk jemného cinkání provází naše svátky stejně jako stromeček nebo cukroví. Zamýšleli jste se ale někdy nad tím, odkud tato tradice pochází a co vlastně ...

Jaké barvy budou hitem v roce 2025?

Ačkoliv Pantone zatím oficiálně neoznámilo barvu roku 2025, už teď se rýsují trendy, které budou příští rok v interiérech dominovat. Syté odstíny, zemité tóny a elegantní neutrální barvy – to jsou jen některé z...

6 stavebních prací, které je lepší nechat na jaro

Přemýšlíte, jestli se do venkovních prací pustit ještě teď, nebo počkat radši až do jara? Jsou případy, kdy se rozhodně vyplatí si počkat. Podívejte se, které činnosti je lepší na nadcházející chladné období sp...

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Venkovní sauny jako oáza klidu: Jak vybrat kvalitní model pro váš domov

Toužíte po dokonalém relaxu přímo na vaší zahradě? Venkovní sauny dokážou nabídnout prostor k odpočinku i uvolnění, které si můžete dopřát kdykoliv během roku. Výběr správné sauny však může být náročný. Na co s...

Rozšiřte možnosti svého kompresoru: Jaké příslušenství zvolit?

Vzduchový kompresor je jedním z nejuniverzálnějších pomocníků, které si můžete do dílny pořídit. Ale jak se říká, nástroj je jen tak dobrý, jak jeho příslušenství. S vhodnými doplňky se z kompresoru může stát m...

Obec Ktiš: Klidné místo pro život, plné historie a přírodních krás

Ktiš je vesnice, která se nachází v srdci Šumavského podhůří. Otevře náruč všem, kdo hledají místo, které má svou historii, nebrání se modernizaci a je obklopeno krásnou přírodou. Tato malebná obec leží v Jihoč...