Úrodný záhon jen díky přírodě? Německá kopa dodává živiny i několik let
Zapomeňte na chemická hnojiva pro bohatou úrodu a "zdravé" rostliny. Německá kopa se ve spolupráci s rozmanitými rostlinnými druhy postará o živou a zdravou půdu. A to dokonce na několik let dopředu. Na německou kopu se vrství různý materiál ze zahrady a kuchyně tak, aby zajistil výživu pro bohatou úrodu.
Německá kopa představuje agrotechniku náročnou, ale účinnou a výhodnou. Samokompostovací záhon nabízí řešení pro málo úrodné oblasti a nadšené zahrádkáře. Začněte s jejím tvořením při jarním úklidu zahrady, kde bude dost materálu pro základ.
Německá kopa: vyvýšený záhon
Německá kopa je vyvýšený záhon podle přírodního vzoru. Německá kopa vyřeší problém s chudou nebo nekvalitní půdou. S její pomocí zúrodníte chudou nebo nekvalitní půdu. Využití najde organický materiál, s jehož pomocí jde předělat šotolinový záhon a úrodný kus zahrady. Vyvýšené záhony vypadají zajímavě a vedle praktické stránky vypadají na rovinatách záhonech zajímavě.
Založení není nejjednodušší a budete muset vynaložit trochu úsilí, to se vám však vrátí v následujících třech až čtyřech letech, kdy německá kopa vyžaduje minimum péče. Pak už jen probíhá tradiční koloběh vysazení a sklizně.
Potřebný materiál na německou kopu: bioodpad a další
Pro základní vrstvu se zásobte dřevem. Špalky nebo nesouměrné kusy větví je třeba rozštípat na menší kusy. Využití najde částečně zetlelé nebo staré dřevo, oštěpky i listnaté nebo jehličnaté větve z výpravy do lesa. Na dno může přijít třeba materiál z živých plotů či keřů, ovocných stromků nebo keříků – zkrátka další vrstva z jemného dřeva. Chybu ale neuděláte ani s papírem.
Do třetího patra patří hnůj. Není ho potřeba moc, ale bez něj by to nešlo.
Následuje vrstva organického, tedy rozložitelného, odpadu. Látky z kuchyňského odpadu jsou pro kořenový systém výživné: zeleninové odkrojky a zbytky ovoce, čajové sáčky a sypaný čaj, kávová sedlina, podestýlky z klecí domácích mazlíčků, zbytky květin, (pokojových i řezaných), listí a tráva ze zahrady nebo třeba vaječné skořápky.
Tipy pro vytvoření německé kopy:
- Na místě německé kopy je vhodné vykopat „mělký hrob," do nějž se pak vrství materiál
- Dřevo v první vrstvě můžete přiměřeně přelít vodou
- Už do první vrstvy je možno přidat menší množství hnoje
- Výška německé kopy se pohybuje kolem 50 cm, ale jen zkušenostmi zjistíte, jaká je dle vás nejvhodnější
- Je výhodné, aby se na nejvyšší vrstvě zadržovala voda. Umožní to mírná prohlubeň.
- Povrch pokrytý slámou
Budování německé kopy se sluncem v zádech
Německou kopu začněte chystat hned v rámci prvních prací na zahrádce. Hloubit můžete hned, když se počasí začne otáčet k jaru (konec února – březen). Záhon bude připravený pro sazenice, které k růstu potřebují spoustu živin. Za přípravu stanoviště se odvděčí bohatou úrodou.
Jednotlivé části kopy mají různý obsah živin. Platí, že nejvíce jich načerpají rostliny na nejvyšším místě německé kopy, proto je to místo rezervované náročným plodinám: rajčata, paprika nebo okurky. Zkušenější pěstitelé radí po obcodu umístit méně náročné rostliny. Daří se tam třeba bylinkám a obvod německé kopy je tak ideálním stanovištěm pro bylinkovou zahrádku.
(Re) cyklus německé kopy
Materiál v německé kopě postupně tleje a kopa se zmenšuje, až se srovná s okolím. Mezitím ale zvládne udělat z neúrodné zahrádky ráj pro zeleninu a bylinky. Půdu pod sebou vyživí a ta pošle sílu dál do rostlin.
Když všechno navrstvíte, máte na několik let postaráno o úrodnou půdu. Sází se na ni vzrostlé rostlinky, nikoliv semínka. Jedním z důvodů, proč se rostlinám tak daří od časného jara je ten, že tlení uvolňuje teplo, které je v prvních týdnech jednoznačně vhodné.
Permakultura O zahradě podle přírodních pravidel čtěte v našem článku o zdravé úrodě. |
Kouzlo vyvýšených záhonů
V porovnání s běžným záhonem mají ty vyvýšené několik výhod. Vytvoříte prostor pro smysluplné využití organického odpadu, který by jinak končil na skládce. Přitom obsahuje látky, které další rostliny potřebují a jsou tak k dispozici zcela zdarma.
Vyvýšená německá kopa rozčlení zahrádku, zvětší užitnou plochu a pro několik následujících let připraví prostor s výživnou půdou. Na kypré půdě s dobrou drenáží mají rostliny dostatek živin, a lehce se obhospodařují. Vyšší záhonky ocení třeba senioři, pro které se péče stane snadnější.
Jednotlivé vrstvy prospívají hlavně kořenům, které si z nich čerpají všechny potřebné látky v dostatečném množství. Proto na německé kopě najdete kvalitní výpěstky a zdravé a silné rostliny.
Rozmanitost k zahradě patří
Druhy rostlin pro pěstování na německé kopě nic neomezuje. Lépe se díky ní využívá prostor, promyšlený porost zakrývá v průběhu roku horní vrstvu půdy a drží vlhkost, zastínění navíc nevyhovuje ani různým druhům plevele. Neznamená to, že se s ním nesetkáte, ale že jeho výskyt nebude nikterak hrozivý.
Co však ale potěší každého pěstitele a zahrádkáře: čekají na vás větší výnosy a díky kombinaci druhů plynulá sklizeň.
Přirozená rozmanitost je to, co mnoha zahradám chybí. Příroda si dokáže poradit s kde čím, a například v případě chorob a škůdců budete ušetřeni starostí.
Německá kopa zachrání půdu vyčerpanou po neuvážených krocích pro další léta využívání. Na vyvýšeném záhonku se vám bude lépe pracovat i sklízet. A že úroda bude bohatá! Bez ohraničujících prvků splyne s okolím.
Diskuse k článku