Úspora energie v kuchyni: zkroťte nenasytné spotřebiče

Úspora energie v kuchyni: zkroťte nenasytné spotřebiče

Trápí vás vysoké účty za energie? Začněte šetřit v kuchyni, která bývá často kvůli velké koncentraci spotřebičů jejich největším žroutem. Pokud se inspirujete následujícím tipy, pak za plyn, elektřinu a vodu, kterou spotřebujete v kuchyni, můžete výrazně uspořit. 

Možností, jak snížit náklady v kuchyni, je celá řada. Některé jsou jen o změně zvyků, jiné si vyžadují finanční investici. Pokud se ale inspirujete alespoň z části, můžete si být jisti, že na konečném zúčtování se to bude znát.

Boj se spotřebiči

Mrazničky a chladničky

Právě tyto dva spotřebiče běží 365 dnů v roce a tvoří 15 – 20% spotřeby celé domácnosti. Energii přijímá jen když dochlazuje či domrazuje, jinak funguje jako termoska, takže průměrná spotřeba je kolem tří korun denně.  Nejvíce energie se pak spotřebuje v okamžiku, kdy je do nich vložen teplejší obsah, jež je potřeba ochladit. Proto kupříkladu vařené potraviny nikdy nevkládejte horké. Úspory dosáhnete také regulací teploty – v chladničce ji nastavte na 5°C, v mrazáku pak na – 18°C. Jen dva stupně navíc pak znamenají spotřebu vyšší až o 15%. 
Při koupi se zaměřte na výkon kompresoru, který informuje o chladícím výkonu, a také se snažte spotřebič neumisťovat do boxu, kde bývá minimální odtah teplého vzduchu. Teplota v zadní části může dosáhnout až 40°C, čímž se pak smazávají jakékoliv rozdíly mezi ekonomickými třídami.

Tipy:

  • odstraňujte námrazu (zvyšuje spotřebu)
  • vše, z čeho by se mohla odpařovat vody, přikryjte
  • chladničku zbytečně neotvírejte a kontrolujte těsnost dvířek
  • vybírejte spotřebiče s vhodnou velikostí – velká poloprázdná lednice je zbytečná
Chcete platit za energie méně? Srovnejte si dodavatele.

Sporáky

Rozdíl ve spotřebě plynového a elektrické sporáku je minimální. Sklokeramická deska dokáže pak ušetřit až 800 Kč ročně. Nejvýhodnější koupí jsou potom indukční sporáky, jejichž cena je ale natolik vysoká, že investice by se vám vrátila až po desítkách let používání. Navíc je k takovému sporáku potřeba pořídit i speciální nádobí.
Jelikož je sporák zapínán jen na krátkou dobu, výraznější doporučení k úspoře proto neexistují. Snad jen nenechávat běžet plotny zbytečně na prázdno, což však snad nikdo nedělá už jen v rámci bezpečnosti.

Fotolia_35273670_XS

Mikrovlnná trouba 

Výhoda mikrovlnné trouby spočívá v tom, že na rozdíl od klasické trouby se ohřívá jen pokrm, nikoliv nádoba a samotný prostor. Nerozlišuje se na energetické třídy, protože použité technologie jsou u všech stejné. Uspořit se dá v případě, že používáte „mikrovlnku“ ke grilování – vyhledejte program, který kombinuje jak gril, tak ohřev. Na rozdíl od chladničky nezáleží na tom, zda je trouba zabudovaná či nikoliv – spotřeba je vždy stejná. 

Pečící trouba

Moderní trouby disponují širokými možnostmi: mají funkce na rozmrazování, udržení teploty, speciální program na kynutí těsta, ohřev s ventilátorem… Existují trouby horkovzdušné, parní či pyrolytické. Už při nákupu vybírejte nejnižší energetickou třídu a zaměřte se i na možnost chlazení stěn. Pro pečení jsou vhodné tmavé nádoby, které lépe přijímají teplo – ideálně smaltované formy a pekáče. Jako zbytečné se ukázalo i předehřívání trouby, v případě nutnosti však maximálně 6 minut. Při samotném pečení pak otevírejte dvířka co nejméně.  Využívejte možnost přípravy více pokrmů najednou, případně již hotové jídlo vložte do teplé trouby, kdy máte možnost ušetřit za použití mikrovlnky.

 388659531_b46f78fa97

Mytí nádobí

Myčka nádobí už dávno nepatří jen do filmů – jedná se o velmi užitečného pomocníka, který dokáže nádobí umýt za spotřeby menší, než sami použijete při mytí dřezu. Nijak zásadní není ani spotřeba elektrické energie – ve výsledku se myčka stále vyplatí. Naplnit ji však musíte celou, mýt dva talíře a dvě skleničky je plýtvání. Pokud je tedy budete mít ručně, vyhněte se tekoucí vodě.

Velkým žroutem energie jsou i malé spotřebiče – elektrické nože, mixéry nebo šlehače. Nikdy je proto nenechávejte zapnuté, byť jen v režimu stand-by. Výše zmíněné rady vám sice neušetří závratné částky, ovšem i těch několik uspořených stovek se dá použít rozhodně lépe, než je vyhodit oknem za energie.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...