Výběr kotle na tuhá paliva: 4 důležité parametry, na které se zaměřit
Moderní kotle na tuhá paliva se snadno obsluhují, jsou výkonné, ekologické a vynikají i nízkými náklady na provoz. Také proto jsou stále oblíbenější variantou a úspěšně konkurují i hojně rozšířeným plynovým kotlům. Zorientovat se na trhu s kotly na tuhá paliva však díky konstrukční náročnosti a nepřebernému množství technických parametrů nemusí být zrovna nejjednodušší. Proto jsme pro vás sepsali 6 hlavních parametrů, na které byste se při výběru kotle na tuhá paliva měli zaměřit.
1. Kotel vybírejte podle konstrukce
Při výběru nového kotle na tuhá paliva se zajímejte především o jeho konstrukci a technologii spalování. Na trhu narazíte na různé druhy kotlů, některé jsou náročnější na obsluhu, a tak je jejich používání méně pohodlné, jiné jsou automatické a regulaci i řízení spalovacího procesu si obstarají samy.
Čím propracovanější konstrukcí bude kotel vybaven, tím bude proces spalování efektivnější a obsluha snadnější. Podle konstrukce se kotle na tuhá paliva dělí do několika kategorií podle parametrů:
- Kotle s přirozeným a nuceným odtahem vzduchu – přirozený odtah je závislý jen na tahu komína, u nuceného je kotel doplněn o odtahový regulátor
- Kotle s ruční a samočinnou dodávkou paliva
- Automatické kotle – patří k nejmodernějším. Disponují samočinnou dodávkou paliva a jsou vybaveny ventilátorem, který řídí přísun spalovacího vzduchu podle potřeby
2. Zaměřte se na provedení výměníku
Při výběru kotle na tuhá paliva se velmi často zapomíná na konstrukci výměníku. Ten má však výrazný vliv na životnost celého zařízení. Pokud chcete, aby vám kotel dobře sloužil bez problémů řadu let, pořiďte si typ s vertikálním výměníkem. Patří mezi ně například kotel Enbra TP-EKO mini 25, který je moderní automatický s otočným hořákem a je vhodný pro spalování uhlí i dřevních pelet.
A jaké jsou výhody kotlů s vertikálním výměníkem? Ve srovnání s horizontálním provedením se mnohem méně zanáší a nejsou příliš náchylné k možnému propálení. U kvalitních kotlů s vertikálním výměníkem nedochází ke kontaktu ostrého plamene s vlastním tělesem výměníku. Takové kotle se navíc snadněji udržují, protože se jen minimálně zanáší sazemi.
3. Výběr kotle podle typu paliva
Důležitým kritériem při výběru kotle je samozřejmě typ paliva, který se chystáte používat. I když kusové dřevo patří k nejlevnějším tuhým palivům, je nutné jej přidávat ručně. Z toho důvodu se stále častěji upřednostňují kotle na pelety či uhlí, které umožňují automatické přikládání a regulaci. Z hlediska uživatelského komfortu jsou tak na mnohem vyšší úrovni.
Pokud však budete chtít střídat uhlí a dřevní pelety, dejte si pozor, abyste pořídili takový kotel, který umožňuje libovolnou záměnu paliva bez náročného přizpůsobování hořáku. Již zmiňovaný kotel od společnosti Enbra je zkonstruován s ohledem na univerzálnost a jednoduché střídání obou typů paliv.
4. Možnosti regulace kotle na tuhá paliva
Vysoký výkon a snadné ovládání, to jsou obvykle hlavní kritéria při výběru nového kotle na tuhá paliva. Nezapomeňte se proto zaměřit na způsoby regulace, které vám ovládání a upravení výkonu usnadní. Řada kvalitních kotlů podporuje i moderní způsoby regulace. Patří mezi ně například řízení výkonu na základě vnější teploty vzduchu či dálkové ovládání prostřednictvím internetu. Kotle obvykle tyto pokročilé funkce regulace v základu neumí, umožňují však dodatečné pořízení regulátorů a inteligentních systémů. Kotel na tuhá paliva tak můžete vybavit třeba i internetovým modulem, díky kterému jej budete z počítače či mobilního telefonu ovládat odkudkoliv.
Dejte si na výběru kotle na tuhá paliva záležet. Jedná se o dlouhodobou investici, která má zajistit snížení nákladů na vytápění při maximálním komfortu obsluhy. Pořídíte-li si moderní automatický kotel s pokročilými funkcemi regulace, jeho obsluha vám zabere jen minimální množství času. Nepodceňujte však ani kvalitu zpracování, použité materiály a typ konstrukce. To vše zásadním způsobem ovlivňuje životnost a spolehlivost zařízení.
Diskuse k článku