Vzduchotěsnost je u novostaveb zásadní záležitost
Důležitým prvkem pasivních domů je jejich vzduchotěsnost. Tento atribut je alfou a omegou kvalitního bydlení, protože díky řízené výměně vzduchu by to bylo jen na škodu. V takovém domě není třeba ani větrat. Extrémní vzduchotěsnost budovy je proto pro úspěšnou funkci rekuperace a tím pádem pro úspornost velmi důležitá.
Pro to, aby byla stavba dokonale těsná, je potřeba zaměřit pozornost na výběr kvalitního materiálu a svěřit práce odborné firmě, jenž má s výstavbou takových domů zkušenosti a na kritická místa provede opravdu zodpovědně.
Co je vzduchotěsnost budovy
Pojem vzduchotěsnost se dá nahradit i výrazem průvzdušnost. Vysoké hodnoty průvzdušnosti značí špatnou úroveň vzduchotěsnosti (schopnost obalu propouštět vzduch) a samozřejmě naopak. Na svědomí to má tlak vně a uvnitř stavby, který odhalí všechny netěsnosti. Děje se tak kvůli venkovním povětrnostním podmínkám, rozdílným teplotám uvnitř objektu a venku, ale mají jej na svědomí i technická zařízení, jako například mechanické odvětrávání.
Normy: na vzduchotěsnost se pamatuje i v normách, konkrétně se jí týká ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov V odst. 7.1.2.. v obvodových konstrukcích se nepřipouštějí netěsnosti a neutěsněné spáry kromě funkčních spár výplní otvorů (mezi rámem a křídlem okna). Neexistuje ovšem jednotná metodika toho, jak netěsnosti určit. K měření se nejčastěji používá anemometr, termovizní kamera, kouř, ultrazvuk nebo i holá ruka.
Proč se zaměřovat na těsnost
Nežádoucí netěsnosti (může se jednat např. o komíny, roletové boxy apod.) je potřeba regulovat okamžitě během výstavby. Jejich vlivem se totiž narušuje rovnováha, jež poté mění tepelné chování budovy i větrací systém.- má vliv na správný proces výměny tepla pomocí rekuperace.
- snižuje účinnost větracího systému
- ovlivňuje množství tepelné ztráty
- vyšší kondenzace par uvnitř budovy, snížení kvality vnitřního prostředí
- urychlení degradace materiálu konstrukce, snížení životnosti
- horší akustika
Nejčastější chyby
Jak důležité jsou detaily se můžete přesvědčit právě při konstrukci budov. Ty konstrukční totiž umí zásadně ovlivnit vzduchotěsnost. Jedná se hlavně o okolí otvorových výplní, což je zároveň také tou nejrizikovější oblastí. Těsnost spojů při zapuštění oken a dveří je tedy velmi důležitá. Druhým rizikovým momentem je parotěsná vrstva a její napojení na přilehlé konstrukce. U pasivních a nízkoenergetických domů je ale potřeba zabývat se kupříkladu i místy osazení zásuvkami, případně netěsnostmi kolem sanitárního zařízení.
Kdo někdy bydlel ve starším domku, problém s těsněním oken jistě někdy řešil. V současných novostavbách se ale vzduchotěsnost stala jedním ze stěžejních témat – a není divu. Kvalitní spoje a těsnění totiž ve výsledku sníží spotřebu energie na vytápění. A nízké náklady na bydlení jsou přesně to, o co v moderním bydlení jde.
Diskuse k článku