Akustika kancelářských prostor open space

Akustika kancelářských prostor open space

Kancelářské prostory typu open-space jsou v současnosti ve firmách k vidění čím dál častěji. Ať už zaměstnavatele lákají moderní a trendy materiály, nebo zvýšení spolupráce zaměstnanců, většinou se pro tuto možnost rozhodnou bez ohledu na akustiku. Na problémy s ní tak naráží, až když je příliš pozdě. Špatně zařízené open-space pracoviště totiž může způsobovat i civilizační choroby a podrážděnost zaměstnanců.

Když trend zvítězí nad rozumem

Absence řešení akustické výbavy vzniká buď podceněním problému, snahou ušetřit výdaje, nebo výhrou názoru, že tato záležitost leží čistě na nájemcích, či provozovatelích prostor. Architekti se tak akustice vyhýbají a firmy jí zase nerozumí. Zaměstnavatelé se pak jen nadšeně hrnou za materiály jako je sklo, beton, kov a sádrokarton. Jenže v budově, která je složená z hladké podlahy i plochého stropu, betonových příček s hladkou povrchovou úpravou a sádrokartonu, to brzy začne znít jako v jeskyni. Výše zmíněné materiály se tak stávající akusticky nejhorší možnou stavební variantou. Zároveň jsou ale krásné, stylové a cenově dostupné. Proto je také dnes vidíme až v 90 procentech větších i menších firem.

Problematika akustiky totiž vyplouvá na povrch až ve chvíli, kdy do budovy vkročí zaměstnanci a zijstí, že se jim v pro ně určeném prostoru nepracuje ani zdaleka dobře. Neustálý hluk kolem, hlasité rozhovory, ťukání do počítačových klávesnic a otravné vyzvánění mobilních telefonů. To vše může přispět k negativnímu dopadu na pracovní morálku, či psychickou kondici pracujících. Lékaři dokázali dopad takovýchto prostor na zaměstnance například vznikem zvýšeného krevního tlaku, migrén, zažívacích potíží a v extrémních případech také deprese.

melamin 2

Málo jaká firma si však může dovolit totální přebudování kompletně celých pracovních prostor, zároveň však, pokud si chce udržet dobrou pracovní úroveň a psychiku zaměstnanců, musí určité kroky ke změně podniknout. Proto se zaměstnavatelé snaží nefunkční prostory zachránit za pomocí výše zmíněných materiálů. Ty použijí buď jako příčky a stěny pro předělování prostor, nebo vytvoření menších místností v rámci většího otevřeného prostoru, aby mohly činnosti jako hovory, pohovory, porady i školení probíhat odděleně. Fakticky tím ale svůj problém nevyřeší.

Poslední záchrana jménem melamin

Jakou tedy mají firmy možnost, pokud nechtějí své pracně vybudované prostory naprosto odepsat? V případě, že se chtějí vyhnout nepotřebným zásahům do konstrukce, zbytečnému nepořádku, hluku a pokud možno i přerušení provozu kanceláře, a navíc touží po alespoň trochu elegantním designu, nabízí se skvělý vynález s názvem melamin.

Jedná se o pryskyřici, ze které se vyrábí pěněné bloky. Výhodou je, že melaminové desky, které se z něj řežou, mohou mít téměr jakýkoli tvar a velikost. Tyto tvarovky ze zmíněného materiálu jsou ultralehké (jeden dkg 100x100x4,5 cm má přibližně 200 g), navíc nehořlavé a od výroby disponují nenápadnou bílou, nebo světle šedivou barvou. Především jsou ale v sekci porézních materiálu, co se týče pohlcení zvuku, to nejlepší, co lze na trhu sehnat.

melamin - akustické kanceláře

Materiál pro všechny příležitosti

Pokud chcete dosáhnout co nejlepší akustiky kanceláře, nejvyšší efekt má aplikace melaminu od stropu. Nelekejte se, i když toto prohlášení může znít na poprvé trochu složitě, opak je pravdou. Melamin má totiž velice vhodné vlastnosti. Během samotné úpravy a instalace lze melaminové desky velmi snadno řezat. Je také velmi lehké do desek vyřezávat žlaby, například pro kabely, trubky, či další aspekty nutné k vhodné a přizpůsobivé aplikaci melaminu. Pokud budou pro výslednou aplikaci zvoleny desky do tloušťky pěti centimerů, nevadí jim ani klenuté stropy, protože desky lze do určité míry také ohýbat.

melamin - akustika kanceláře

Tato velikost a míra desek je zároveň optimální síla, která je určená pro použití do zmíněných provozů a prostor. Od této tloušťky (tedy kolem čtyř až pěti centimetrů) má totiž melaminový panel obstojné absorpční koeficienty, a to už od frekvence 315-500 Hz. To v praxi znamená, že panely dostatečně pokryjí každodenní klasické zvuky jako je produkovaný i mluvený lidský hlas, hrkání židlí, šum tiskáren, či další elektroniky, řinčení sklenic, ťukání do klávesnice, hlasité pokládání předmětů na stoly, klapání podpatků a cokoli dalšího, co si pod tímto pojmem představíte. Mnohem lépe než z obázků a grafů to sami můžete poznat v sérii videí, s ukázkami před a po samotné instalaci panelů melaminového odhlučnění, na úplném konci článku.

Vešekerý výše sepsaný výčet vlasntostí melaminu jako akustického materiálu dokazuje, že se hodí do těměř jakýchkoli prostorů. Díky své bílé, či světle šedivé barvě je nenápadný a univerzální. Například pokud aplikujete na plochý, bílý, či šedý strop melaminové desky, a to v rozměru 100x100 centimetrů, nebo v jakémkoli jiném rozměru a tvaru, který bude vyhovovat vám samotným, ani zdaleka nenarušíte stávající styl interiéru. Navíc není vůbec potřeba obkládat celý strop – pro výrazné zlepšení stačí rovnoměrně rozmsítit obklady přiližně na 50 procent plochy celého stropu. Samotná instalace pak probíhá v tichosti, bez zbytečného nepořádku kolem. Tím pádem k ní klidně může dojít i za plného provozu.

Instalace třikrát jinak

Samotná aplikace melaminu pak probíhá pomocí lepení na plochý hladký strop, klasicky ve formě desek 100x100 cm. Jak už však bylo zmíněno výše, k dispozici jsou i jiné díly, velikostně, či tvarově přizpůsobeny potřebám majitele. K lepení se využívá rychleschnoucí, navíc nízko-expanzní, lepící pěna. Na samotné desky se ale lepidlo používá minimálně, především kvůli jejich ultralehké povaze. To zároveň znamená, že případné odlepení je poměrně snadné a desky se tak dají použít i na jiném místě.

Existuje také možnost instalace v podobě zavěšování. Pokud sháníte akustické vylepšení pro interiér s vyšší světlovou výškou, je pro vás tahle metoda ta nejpraktičtější. Zavěšené akustické prvky jednak skvěle fungují, zároveň ale, pokud má člověk alespoň trochu fantazii, mohou desky v prostoru vytvořit velmi zajímavý design. Díky ultralehkosti materiálu není nutné háčky pro zavěšení melaminových komponent zavrtávat, a tím vytvářet nechtěný hluk a nepořádek. Místo toho je stačí jednoduše nalepit, například pomocí lepidla Mamut.

Jiné závěsné akustické panely bývají i několikavrstvé, složitě nastavené a příliš těžké. Navíc se jejich cena pohybuje v mnohem vyšších příčkách a jejich instalace i logistika je zbytečně komplikovaná. Aplikace se neobejde bez vrtání, ani chemických kotev, při případném utržení pak mohou tyto těžké visací panely být i nebezpečné. Přesto je můžeme v některých prostorech s vysokými stropy občas zahlédnout. Melamin je totiž v akustické branži relativně nový, a proto také nepříliš známý.

Třetí varianta instalace je vhodná pro prostory s již vyhotoveným rastrovým, či kazetovým stropem. V tomto případě se kromě lepení nabízí také možnost vložit melaminové kazety do rastru namísto těch stávajících. Tato aplikace by opět nebyla potřebná pro celý strop, postačí kolem čtyřiceti, či padesátí procent, podle individuální situace a daných prostor. Často se pak z kazet skládají například šachovnice, nebo matice, kdy je co druhá kazeta zhotovena z melaminu.

melamin instalace

Akustické obložení, prosíme nešahat!

Nabízí se také možnost použití melaminu na stěny, tento postup se ale většinou nedoporučuje. Obkládání stropů melaminem má nejen nejznatelnější účinek, ale zároveň také svůj praktický důvod. Pokud probíhá instalace v klasických prostorách, kde se pravidelně udržuje pořádek, na strop se téměř nepráší. Nikdo na něj také nesahá, ani se o něj neotírá a neopírá. Tato činnost rozhodně není pro materiál žádoucí, nepatří totiž mezi typ materiálu, který se dá lehce přetřít vlhkým hadrem. Především pak bílý melamin je náchylný k ušpinění, nebo poškození. Proto je už při instalaci dobré mít na rukou čisté, bílé rukavičky. Obecně se tedy nedoporučuje melamin v obnažené podobě na stěny ve výšce, kam může někdo dosáhnout, používat.

Jde to i jinak

Kromě melaminové pěny je možné využít také její alternativu, a to standardní polyuretanovou akustickou pěnu. Lákavá může být její levnější cena, zároveň není plně nehořlavá, ale pouze samozhášivá, což se nemusí všem hasičům, či bezpečnostním technikům zamlouvat. Speciální metodou se dá také barvit a můžete dosáhnout opravdu luxusního vzhledu.

melamin - akustická pěna

Nejvíce designovou volbou jsou akustické obrazy, které v místnosti vytvoří jak akustickou, tak estetickou pohodu. Při jejich instalaci máte navíc možnost použít vlastní fotku nebo obraz. Pokud po akustickém vylepšení toužíte, ale nepřejete si, nebo nemůžete mít místnost navždy zaskládanou akustickou pěnou, je tu varianta i pro vás.

melamin - kancelář

Akustický paraván se dá jednoduše složit, je skladný, a navíc se dá díky svým velkým plastovým kolečkám kamkoli převézt. Pro pár lidí vám bohatě postačí jeden, nebo dva paravány postavené do čtverce. Jeho zadní desku tvoří sololit a rám se skládá z dřevotřísky s povrchovou úpravou dýhy. Jeho rozměry jsou 200x100x10 cm. Navíc se vyrábí ručně z kvalitního dřeva a akustické pěny.

melamin - akustické obležení

Snížení hluku, zvýšení efektivity

Instalace akustického obležení zajistí lepší porozumění při hovorech, zaostření zvuku multimediálních zařízení, snížení ozvěny, a především příjemné prostředí pro práci. Při stejném chování celého týmu a zachování původního provozu, na který je firma zvyklá, se sníží celková hladina hluku. Akustická energie, která jinak běhá po holých plochách místnosti, se bude méně sčítat. Sníží se až o 3-6 dB, což je poměrně dost slyšitelný efekt. Tím pádem se může zároveň eliminovat také hluk plynoucí skrz dveře, nebo stěny. Celý prostor se zkrátka ztiší a vytvoří nový, příjemný a efektivní pracovní prostor.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Jak na výběr oken

Za mě dobrých 5 typů pro někoho kdo se v oknech neorientuje. Ještě bych si dovolil podotknout, že bych si důkl...

Postavte si gabionový plot. Montáž zvládnete sami

Dobrý den,

tloušťka 30 cm by neměla být problém. Protože ale bude plot poměrně vysoký, měl byste použít st...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Černá v koupelně dodá pocit luxusu

Černá je odjakživa synonymem luxusu, elegance a vkusu. Tato barva nevypadá dobře jen v šatníku, ale i jako součást bytového designu. Koupelnovým prostorám dopřeje nejen elegantní a sofistikovaný vzhled, ale tak...

Byt

Naplánujte si kuchyni chytře

Stojíte mezi čtyřmi zdmi, které mají tvořit hranice kuchyně a přemýšlíte, jak by měla nakonec vypadat? Ať už zařizujete kuchyni zcela novou, nebo tu stávající jen rekonstruujete, základem všeho je plánování kuc...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Období táboráků: Připravte si ohniště, které má styl

Zapomeňte na tradiční ohniště vyskládané z kamenů. Moderní ohniště může být nejen praktické, ale také hezké na pohled. Pokud chcete na zahradě vytvořit místo, které se stane centrem letních večerů, máme pro vás...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Proč vaše nerezové příbory rezaví a jak to napravit?

I příbory z nerezové oceli mohou rezavět. A to i přesto, že název naznačuje opak. Rez se na příborech z oceli vyskytuje poměrně často, ale zbavit se ho není složité. Existují jednoduché a efektivní způsoby, jak...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...