Legendární architekt Le Corbusier a jeho nadčasové stavby

Legendární architekt Le Corbusier a jeho nadčasové stavby

V letošním roce uplyne půlstoletí od smrti architekta Le Corbusier, jehož rukopis nesou slavné stavby po celém světě. A jak vidno, zajistil si jimi nesmrtelnost. Jsou nadčasové a stále imponují dalším generacím. Švýcarský rodák inklinoval k tvořivým činnostem od mladého věku a svůj první projekt zhotovil už v 17 letech, i když později na něj nebyl příliš pyšný.

 

Co je však na tomto architektovi ještě zajímavého? Možná to, že za jeho slavnými díly není formální vzdělání. Nepovažoval to za handicap, spíše to bylo jeho výhodou. Jak sám tvrdil, nemusel se tak pracně odnaučovat, co již uměl, nebo to, co by se v ní naopak naučil.

Architekt Le Corbusier

Na Le Corbusiera neupozorňovaly skandály a kontroverze, ale jeho díla. Využíval pokrokových metod a materiálů a domy vyčnívaly neotřelou architekturou.
V době, kdy umění vládl kubismus, začal prosazovat nový směr – tzv. purismus, který nevycházel z historie, ale byl pokrokově založený na moderních technologiích. Měla-li být architekrura smysluplná, nebylo podle něj žádoucí, aby vycházela ze starých principů.
Nebyl akademikem a ani se mezi ně nechtěl míchat. Sám sebe označoval za samouka, jehož inspirací je svět kolem něj.

Architektura byla podle Le Corbusiera uměním, protože překračovala hranice užitku. Nebyla jen praktická, ale i estetická.

Spolupracoval s Miese van der Rohe, mezi jehož díla patří například brněnská Vila Tugendhat. Protikladem proti takovým stavbám pak byly jeho prvotní zájmy o plány měst z mrakodrapů. Ty podle něj měly zlepšit kvalitu života. Jeho myšlenky o účelnosti a racionalitě staveb tvořily základ teorie architektury 20. století.

Le Corbusierův urbanismus

Jak již bylo zmíněno, nezajímal se o minulost, protože důležité pro něj bylo to, co bude. Proto plánoval celé nové čtvrti nebo mrakodrapy, v nichž by se dobře žilo. Počítal s vnitřní sítí služeb a obchodů, které by sloužily ke komfortnímu životu obyvatel. Nechyběly parky nebo odpočinkové zóny. Mnoho inspirace se přivezl z jižní Ameriky. Plány, které obsahovaly tyto nápady, nebyly nikdy realizovány.
Le Corbusier byl i vizionář. Jeho plány zahrnují stavby, jenž nebyly v jeho době realizovatelné. Se smělými plány nikdy nepřestal. Při návštěvě New Yorku jej překvapily „nízké mrakodrapy," protože on měl ve svých plánech pro Paříž vyšší stavby.

corbusier1

Notre Dame du Haut

Moderní architektura: 5 bodů podle Le Corbusiera

  • Sloupy: Využití sloupů, které umožní vytvořit podchod pod patrem domu.
  • Půdorys: Sloupy zároveň uvolňují půdorys, který se tak stává volným a interiér lze dělit tenkými a lehkými příčkami.
  • Pásová okna: Díky sloupům (a tím uvolnění fasády) mohou být okna umístěna jako pásová.
  • Tvarovaná fasáda: Sloupy uvolnily i fasádu, která tak může být zajímavě tvarovaná.
  • Střecha: Plochá střecha je stvořena pro zeleň (tak se aspoň částečně nahradí ta, jenž byla zničena výstavbou).

Vizuální akustika

Architekt Le Corbusier pracoval s termínem „vizuální akustika." Znamenalo to, že celá stavba by měla rezonovat s okolní krajinou a zapadat do ní. I proto jeho stavby působily příjemně a nerušivě i v případě, že se odlišovaly od okolní zástavby. Mohlo by se zdát, že právě toto je ve výrazném rozporu s jeho sympatiemi k funkcionalismu. V praxi je však znát, že obojí kombinoval mistrovsky.

Pět staveb Le Corbusiera

Staveb, na kterých se podílel nebo je jejich autorem jen on sám, je téměř 60. Zmiňme alespoň pětici z nich.

Villa Savoye

Je jasnou manifestací pěti Le Corbusierových pěti bodů moderní architektury. Využití železobetonu umožňovalo stavbu odlehčit a prostor tak působí otevřeně.
Při stavbě Villa Savoye byl už Le Corbusier známým architektem. Demonstruje na ní „přesnost" architektury a to, že každý rys designu musí mít svůj smysl. Stavba ve své době přišla na půl milionu franků. Její napodobeniny se dnes nachází po celém světě.

 lec

Notre Dame du Haut

Kaple známá pod názven Ronchamp je jedním z příkladů moderní náboženské architektury ve 20. století. Nejvýraznějším protikladem jsou mohutné stěny a v nich umístěná malá okna, která připomínají gotiku. Výsledek je ale přesně opačný – kulaté a oblé tvary jsou na hony vzdálené goticky štíhlým prvkům. Zajímavostí je také to, že kaple stojí na základech zničeného gotického kostela.
Navrhl i venkovní oltář a umístění zachráněné sochy Panny Marie na otočný podstavec, takže ta může směřovat dovnitř i ven.

Centrum Le Corbusier (Muzeum Heidi Weber)

Poslední z děl bylo vystavěno a stále funguje jako muzeum snadno identifikovatelné už z dálky. Z vnější strany hýří barvami a interiér není o nic méně zajímavý. Konstrukce z šedých ocelových rámů, bílá střecha, výrazné větrací klapky, otočné dveře s Le Corbusierovými kresbami a mnohem více můžete vidět právě v Curychu, kde se tato stavba nachází. Střecha se vznáší díky mohutným sloupům nad konstrukcí a skrývá pod sebou propracovaný interiér.

 F-Centre Le Corbusier, Heidi Weber, Zurich

Unité d'habitation Marseille

Toto dílo patří zase do jiného soudku. Jedná se o obytný dům, který se mimo jiné proslavil i stavbou plnou vad a chyb. Důvodem byli nedůslední dělníci, což bylo zase příčinou značně napjatého rozpočtu. Celý objekt byl vybudován ze železobetonu a stavěl se dlouhých 5 let. Vady po řemeslnících se již neopravovaly a tak je stavba plná nedokonalostí.

Sídlo OSN, New York

I zde můžete najít Le Corbusierovo dílo. Jedná se devětatřicetipatrový mrakodrap, který stojí poblíž East River. Původně jej zakoupil miliardář Rockefeller, aby jej později věnoval této organizaci. Není dílem jen jednoho architekta, na výsledku se jich podílelo až jedenáct. Zajímavostí je, že stojí na parcele, která není součástí NY, ani jiného státu. Samotná budova je natolik jednoduchá, že není nelze poznat historickou epochu, ze které pochází.

Ani tím, že Le Corbusierovi návrhy byly určeny hlavně pro praktické využití, neztratili nic na umělecké hodnotě. V jeho díle se dají najít rozmanité návrhy, díky kterým vznikly zajímavé stavby, které dnes tohoto architekta připomínají.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Jak odvápnit kávovar a proč tomu věnovat čas

Rádi si dopřejete šálek dobré kávy a abyste si jeho přípravu usnadnili, pořídili jste si automatický kávovar? Nezapomeňte, že základem kvalitních výsledků a dlouhodobé životnosti je pravidelná údržba. Mezi důle...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...