Plánování kuchyně na míru: nezapomínejte na kuchyňské zóny

Plánování kuchyně na míru: nezapomínejte na kuchyňské zóny

Při plánování kuchyně na míru se dělá spousta chyb. Velkým problémem je špatné rozmístění nábytku, spotřebičů a jednotlivých částí kuchyně, které pohyb a práci v místnosti znepříjemní. Z toho důvodu by se při návrhu měly respektovat kuchyňské zóny, které zaručí bezproblémové a praktické využívání. Jaké kuchyňské zóny existují, k čemu jsou a jak je při plánování kuchyně využít?

Zóny vám usnadní plánování kuchyně

Příprava pokrmu někdy připomíná spartakiádu – pobíháme ze strany na stranu, otevíráme šuplíky, skřínky, myjeme, čistíme, vaříme, pečeme.... Pokud chcete chaotické pobíhání po kuchyni změnit na balet, při plánování kuchyně myslete na kuchyňské zóny. Jedná se o jednotlivé části kuchyně, které slouží ke konkrétním účelům, například k vaření, mytí, apod. Úkony při přípravě pokrmů na sebe musí navazovat, abyste nemuseli každou chvíli přebíhat z jedné strany na druhou.

Základní rozdělení kuchyně na míru podle zón

Při plánování kuchyně na míru se musí vždy vycházet z tvaru konkrétní místnosti. Rozložení kuchyňských zón však zůstává, ať už máte jednořadou nebo dvouřadou kuchyni, kuchyni s ostrůvkem nebo L, G či U kuchyni. Důležité je dodržovat pořadí kuchyňských zón, které jsou navrženy s ohledem na snadné přecházení z jedné zóny do druhé a na snadnou manipulaci. Kuchyně na míru by měly mít zóny v tomto pořadí: skladovací a zásobovací, mycí a uklízecí, přípravná a varná.

1. Zásobovací a skladovací prostory

Prostory pro zásoby potravin by měly být umístěny vlevo úplně na kraji. Do této zóny se umísťují trvanlivé potraviny, konzervy i suroviny, které využíváme každý den. Během plánování kuchyně myslete na to, že zde patří i lednice a mrazák, proto musí být zásobovací zóna dostatečně velká a současně s velkým počtem úložných ploch.

Hned vedle zóny na zásoby se umísťují skladovací prostory. Zde patří vaše talíře, skleničky, hrníčky, sklenice na víno a jiné nádobí. V moderních prostorných kuchyních navazuje na zásobovací a skladovací zóny asi 70–90 cm široká pracovní deska na odkládání nádobí i potravin.

2. Mycí a uklízecí centrum

V blízkosti nádobí a skladovacích prostorů pro potraviny se zpravidla nachází mycí a uklízecí centrum. To v praxi znamená, že v ideálních kuchyních je dřez v těsné blízkosti lednice. Potraviny máte na dosah ruky a hned je můžete umývat. Nemusíte udělat skoro žádný krok. Kuchyně, které mají lednici daleko od dřezu, jsou z tohoto hlediska nepraktické a zbytečně se v nich nachodíte.

Mycí centrum kuchyně

3. Přípravná zóna

Potraviny umyjete, připravíte si nádobí a můžete se pustit do přípravy. Po pravé straně od kuchyňského dřezu má své místo přípravná zóna, tedy pracovní deska pro krájení, loupání nebo porcování. V této zóně můžete mít uloženy pomůcky, které používáte k přípravě nejčastěji – nože, koření či prkénka na krájení.

4. Varná zóna

Do pravé části kuchyně patří srdce celé místnosti – varná zóna. Nachází se po vaší pravici, můžete jednoduše míchat pokrmy a manipulovat s nimi, i když budete stát v jiné zóně. V pravé části kuchyně na míru se musí nacházet varná deska, trouba, mikrovlnná trouba, ale i hrnce a pomůcky na vaření a pečení.

Leváci zbystřete, kuchyň si zařiďte obráceně

Při plánování kuchyně podle kuchyňských zón je rozhodující otázka, jste-li praváci nebo leváci. Výše uvedené pořadí zón je totiž přizpůsobené pravákům. Ti mají po pravici od lednice k dispozici prostor k mytí, stejně tak po pravici troubu a varnou desku od místa, kde pokrmy chystají. Leváci musí kuchyně na míru uspořádat právě obráceně, tj. úplně nalevo varnou zónu, skladovací a zásobovací napravo.

Kuchyně podle zón pro leváky

Ideální kuchyně v rustikálním stylu pro leváky

Kuchyně je základnou vaší domácnosti, byla by škoda plánování kuchyně podcenit a zadělat si na zbytečné problémy. Pokud budete rozdělení na jednotlivé sektory dodržovat, budete mít jistotu, že se vám bude v kuchyni dobře a pohodlně pracovat.

Přečtěte si i další články o kuchyních, např. výhody kuchyňských ostrůvků nebo návod na rekonstrukci panelákové kuchyně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...