Recyklace ve stavebnictví – používání druhotných surovin při výstavbě

Recyklace ve stavebnictví – používání druhotných surovin při výstavbě

Když budovy doslouží a použitý stavební materiál nelze opětovně využít při realizaci dalšího projektu, stává se z něj stavební odpad. Tyto odpady tvoří v současnosti asi 30 % všech odpadů vznikajících v Evropské unii. Stavební odpad vzniká také při výstavbě nových a rekonstrukcí stávajících budov. Abychom tento stav byli schopni změnit, musíme v masovém měřítku používat ekologické a plně recyklovatelné stavební materiály.

Při výrobě stavebních materiálů je spotřebováno nesmírně velké množství energie a přírodních zdrojů – stavebnictví ve státech EU je zodpovědné za spotřebu až 40 % vyrobené energie. Toto odvětví má zároveň největší potenciál dosažení klimatické neutrality do roku 2050 prostřednictvím dekarbonizace. Jedním ze způsobů, jak dojít k tomuto cíli, je používání moderních a ekologických stavebních materiálů a řešení, například s certifikáty Cradle to Cradle nebo Passive House. První z nich znamená, že daný výrobek lze opětovně zpracovat a použít. Díky tomu jsou jednou vytěžené suroviny celou dobu v oběhu, což omezuje spotřebu nových přírodních zdrojů, a tím pádem také klesá množství odpadů. Druhý certifikát prokazuje, že certifikované řešení je vhodné pro použití u energeticky úsporných a pasivních staveb.

Továrna Norblina, Varšava, Polsko. Použité systémy: MB-SR50N HI+ (systém s certifikátem Cradle to Cradle)

V čem spočívá recyklace stavebních materiálů?

Podstatou recyklace stavebního materiálu je opětovná přeměna stavebního a demoličního odpadu na nový výrobek. Vhodně zpracované odpady se stávají plnohodnotnými materiály, které jsou připraveny k opětovnému použití ve stavebnictví.
Směrnice Evropského Parlamentu a Rady 2008/98/ES z 19. listopadu 2008 zavádí klíčové zásady pro nakládání s odpady, jako jsou hierarchie odpadů, předcházení jejich vzniku a přístup založený na životním cyklu. Tato směrnice také obsahuje konkrétní cíle recyklace, jako je recyklace 50 % odpadu z domácností a 70 % stavebního a demoličního odpadu. Udržitelné stavebnictví a recyklace materiálů tedy spolu úzce souvisí a společně přispívají k péči o životní prostředí a ke směřování ke klimatické neutralitě.

 

Rezidence Jičínská, Revitalizace Kasáren, Mladá Boleslav, Česká republika. Použité systémy: MB-70HI, MB-86

Které materiály jsou vhodné pro recyklaci?

Největší potenciál pro recyklaci mají ekologické stavební materiály, které lze v maximální míře opět zpracovávat a využívat. Mezi ně patří mj. dřevo, sklo a hliník.

Hliník

Podle ekologů a zástupců stavebního odvětví je hliník nejekologičtějším kovem na světě. U tohoto materiálu je oceňována především jeho vysoká tvárnost a odolnost vůči nepříznivým atmosférickým podmínkám. Je to materiál, který lze prakticky plně recyklovat, zpracovat (přičemž tento proces vyžaduje asi 5 % energie potřebné pro jeho primární výrobu) a opět použít. Využití hliníku při realizaci budov a ostatních stavebních objektů umožňuje získat body navíc při jejich certifikaci, mj. v systému BREEAM. Výrobek z tohoto materiálu má pouze asi třetinovou hmotnost ve srovnání se stejným výrobkem z oceli a v případě některých slitin poskytuje prakticky stejnou odolnost.
– Ve společnosti Aluprof využíváme nejen vlastní odpad, ale také recyklujeme a zpracováváme hliník získávaný z trhu, a to jak příjímáním odpadu od koncových uživatelů, tak i odpadu z výroby. Takový přístup nám umožňuje ušetřit až 95 % energie potřebné k výrobě primárního hliníku. Přísná kontrola kvality šrotu a vysoké procento jeho využití, které v našich výrobcích dosahuje až 65 %, minimalizuje vliv na životní prostředí a zdůrazňuje naše zapojení do proekologických aktivit – říká Martin Sikora, jednatel společnosti Aluprof System Czech s.r.o.
Na trhu nechybí řešení, která v sobě spojují zaměření na životní prostředí, vysokou kvalitu zpracování, odolnost a design, který je v souladu se stylem renovovaných budov. Příkladem jsou okna s úzkou profilací z hliníkového systému Aluprof MB-SLIMLINE, která jsou určena pro náhradu starých oken z ocelových profilů, přičemž zajistí podobný vzhled a zároveň podstatně zvyšují tepelnou izolaci oken. Další variantou jsou hliníková okna s přerušeným tepelným mostem MB-FERROLINE, která se dokonale hodí pro renovaci historických budov jako imitace ocelových oken s velmi dobrými technickými parametry. K dispozici jsou také řešení typu INDUSTRIAL (MB-60 Industrial, MB-70 Industrial, MB-70HI Industrial), která umožňují výrobu otvíravých a fixních oken se svislými, vodorovnými nebo šikmými příčkami nalepovanými na sklo. Těmito výrobky lze nahradit stará ocelová okna při zachování vnějšího vzhledu budovy. Použití moderních, izolovaných systémů u rekonstruované budovy zajišťuje větší ochranu před únikem tepla přes okenní výplně. Možnost ohybu okenních profilů pak dovoluje realizovat různé typy obloukových konstrukcí.

Hala Koszyki, Varšava, Polsko Použité systémy: MB-Slimline


Sklo

Sklo je surovina, kterou lze donekonečna zpracovávat, tvarovat a dávat jí nové vlastnosti. Díky tvrzení a laminaci získává odolnost a stává se bezpečné, což umožňuje jeho použití v budovách a na jejich fasádách. Sklo je nehořlavé, odolné proti korozi, nesaje vodu a jeho výroba není velmi energeticky náročná.

Rekonstrukce s použitím druhotných surovin

Nové využití budov díky jejich rekonstrukci lze označit za recyklaci ve velkém měřítku. Rekonstrukce starých budov a vdechnutí jim nových funkcí je veskrze ekologické. V případě rekonstrukcí již existujících budov nedochází ke spotřebě velkého množství nových stavebních materiálů, je šetřena energie a suroviny, které by byly nezbytné u novostavby, čímž se také zmenšuje uhlíková stopa.
Příkladem takové vydařené renovace může být obnova nádražní haly železniční stanice v Havířově. Nádražní hala, která pochází z poloviny 20. století, si díky použití moderních materiálových řešení (prosklených fasád, oken a dveří z hliníkových systémů MB-70HI a  se zvýšenou tepelnou izolací) uchovala svůj industriální charakter, a navíc dokázala rozšířit svou veřejnou funkci. Dnes slouží nádraží v Havířově nejen k odbavování cestujících, ale také ke sportovním a rekreačním účelům a je novým místem oddychu pro obyvatele tohoto města.

Nádražní hala, Havířov, Česká republika. Použité systémy: MB-70HI, MB-SR50N

Dalším příkladem, tentokrát z Německa, je Hamburg Port Authority. V objektu, který byl postaven v 80. letech 19. století, byly při rekonstrukci použity mj. hliníková okna a dveře s přerušeným tepelným mostem ze systému MB-70 společnosti Aluprof.

Hamburg Port Authority, Hamburg, Německo. Použité systémy: MB-70
 
Let’s build a better future

Recyklace stavebních materiálů přímo ovlivňuje stav životního prostředí, ve kterém žijeme. Zachování stávajících přírodních zdrojů pro další generace není možné bez používání recyklovatelných surovin ve stavebnictví. V globálním měřítku mohou pouze společné a důsledné kroky vést k dosažení cíle, k němuž směřuje celá Evropská unie – klimatické neutralitě do roku 2050.
 

Česká republika

Článek sponzorovaný společností Aluprof

 Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru

Dobrý den,

v minulosti se injektáž vodním sklem prováděla běžně, dnes se však často volí jiné materiály p...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den,

pokud soused likvidoval eternit svépomocí, bez stavebního dozoru a povolení, porušil zákon a hro...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Čtvrtý měsíc jsme akorát na tomhle měsíčním tarifu u Bezdodavatele. Na trhu není moc ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Mně přijde poměr kvalita kuchyně Dolti a cena za ní super. Jako nebyli jsme moc nároční...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Od Oresi mám teďka nabídku, strašně chci kuchyni v kapučínový barvě a tady jsem objevi...
Zobrazit všechna témata

Keramické, nebo kameninové sanitární zařízení?

Keramika a kamenina jsou oba běžně používanými materiály v koupelnách a na toaletách. Každý materiál má své výhody a nevýhody, které je třeba při výběru zvážit.

Jak správně udržovat nábytek z masivu

Nábytek z masivu je nejen krásný na pohled, ale také trvanlivý, dobře opravitelný a zdravotně nezávadný. Máte také v domácnosti stůl, postel, skříň nebo kuchyň z masivu? Výborně! Aby vám ale dlouho vydržel a zů...

Byt

Vytvořte si útulný čtecí koutek

Patříte mezi vášnivé čtenáře a hledáte místo, kde se můžete v klidu ponořit do oblíbené knihy? Vytvořte si doma útulný čtecí koutek. Nejenže vám poskytne klidné místo pro relaxaci a odpočinek, ale také vašemu d...

Zavěšená postel – praktická, designová a moderní

Potýkáte se s nedostatkem prostoru ve své ložnici nebo dětském pokoji? Pak jste možná zvažovali pořízení patrové postele – se dvěma lůžky, nebo horním lůžkem a volným prostorem vespod. Nabízí se však ještě jedn...

Podzimní údržba sekačky: Jak vyměnit olej

Někteří radí měnit olej v sekačce před zazimováním, jiní zase až na jaře. Obě možnosti jsou v pořádku, nejdůležitější je na výměnu oleje nezapomínat. Pokud se rozhodnete olej vyměnit ještě letos, přinášíme vám ...

Předčasné splacení hypotéky. Vyplatí se to?

Hypotéku si sjednáváte na určitý počet let. Víte, kolik měsíců ji budete splácet, jak vysoká bude měsíční splátka a jak vysoký vám banka určila úrok. Ale co když se rozhodnete pro předčasné splacení hypotéky?

Objevte nové sladidlo Irbis s čekankou

Kdo chce omezit příjem cukru, má šanci. Sladidla k tomu poslouží dokonale a můžete sáhnout i po přírodních zdrojích, jakými jsou stévie nebo čekanka. Nové sladidlo Irbis Čekanka využívá vlastnosti obou těchto r...

Zajímavosti o dýni Hokkaido, které jste možná nevěděli

Podzim je tady a s ním i oblíbené období dýní. Ty sklízíme, vyřezáváme, dekorujeme a samozřejmě používáme i v kuchyni. Jedním z nejoblíbenějších druhů je Hokkaido. Také ji máte rádi? Pak si přečtěte zajímavá fa...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...