Bazén se slanou vodu bude čistý a bez chlorového odéru

Bazén se slanou vodu bude čistý a bez chlorového odéru

Mořská voda obsahuje v jednom litru 35 gramů soli. Objevuje se tam díky zvětrávání hornin a výbuchům sopek pod hladinou. Specifické složení z ní tak dělá další zázrak přírody. Její účinky jsou využívání i tam, kam vlny mořského příboje nedosahují. Škodlivost vlasům vyvažuje schopnost zmírňování kožních problémů a navození psychické pohody.

 

Slaná voda se proto objevuje i jako přísada léčebných koupelí a ve speciálních bazénech. Že by se takový hodil i vám? Proč ne! Jen teplým slunečním paprskům, které k odpočinku patří, neporučíte.

Slaná voda v bazénech

Na veřejných koupalištích a v bazénech se stav vody přísně hlídá, omezují ho regulace a normy, které nejsou stanoveny jen proto, aby znepříjemňovaly život provozovatelům. Situaci je potřeba hlídat i v domácích podmínkách, a to jak u bazénů venkovních, tak i u menších relaxačních lázní. Nejinak je tomu v případě bazénů se slanou vodou. Ty najdete nejčastěji v lázních, wellness centrech nebo specializovaných provozovnách. Kromě soli obsahují i stopové množství dalších prvků, které fungují jako spouštěče reakcí.

Technologie slané vody v bazénech se nevyužívá dlouho. V blízkosti mořské vody není problém časté vypouštění a napouštění nové vody přímo ze zdroje. To je v našich podmínkách nemožné, proto se pracuje se sladkou vodou. Úpravou pak vniká asi desetkrát méně slaná voda než v moři.

Jak prospívá moře lidskému zdraví: vlhký vzduch prosycený solí zklidní podrážděné sliznice nosu. Fytoplankton a zooplankton mají na svědomí hormony, antibiotické a bakteriostatické látky, které působí jako přírodní léčiva a například urychlují hojení.

Náklady na množství soli pro jednu koupací sezónu se pohybují kolem 1500 Kč. Pro ty, kteří nesnáší běžné desinfekce, je to ale řešení k nezaplacení.

Bazén „bez chloru"

Chlorovat se totiž dá voda i za pomoci soli, kde je tajemství skryto v postupném rozkladu jednotlivých složek (mezi nimiž je i chlor, avšak bez typického zápachu). Metoda převodu soli na dezinfektční chlor se rozšířila třeba v Austrálii, kde je pro tamní klimatické podmínky ideálním řešením. Využívá se mořská sůl, která se po nasypání a rozpuštění rozkládá na plynný chlor, kyslík a ozon. Nezbytný je elektronický řídící systém pro dávkování chemických látek.
Sůl je třeba stále doplňovat a udržovat na požadované hodnotě. Nevýhodou jsou vyšší korozivní účinky, které se projeví na schůdcích, potrubí nebo čerpadlu.

Možnosti úpravy bazénové vody bez chloru

  • UV lampa
  • Čistící systém s ionty mědi, zinku a stříbra
  • Slaná voda

Solonizační jednotka do bazénuSlaná voda se proto objevuje i jako přísada léčebných koupelí a ve speciálních bazénech. Že by se takový hodil i vám? Proč ne! Jen teplým slunečním paprskům, které k odpočinku patří, neporučíte.

Pro to, aby se v bazénech tvořil plynný chlor, slouží solonizační jednotky. Říká se jim solinátory nebo chlorinátory a fungují tak, že rozkládají mořskou nebo kuchyňskou sůl na potřebné látky. Voda se tím zbavuje nežádoucích látek a navíc se podílí na nižších nákladech na údržbu, protože odstraňuje i vápenec, který se tak neusazuje.

Solonizační jednotky se pořizují k venkovním i vnitřním bazénům. Ideální místo je pro ně v místě, kde se dá regulovat průtok vody. Výkon závisí na množství vody, kterou upravuje. Od toho se pak odvíjí i cena – pro 25m3 je třeba jednotka asi v ceně 14 000 Kč.

Výhody dezinfekce solí ocení alergici, kteří nesnáší chlor. Ten v soli je šetrnější a v mnohých případech jej snáší bez problémů.

Koncentrace slané vody v bazénu

Solonizační jednotka řídí správné dávkování soli v poměru 35g na 1m3. Stačí, když se hlídá kontrolka, která symbolizuje nedostatečné množství soli a při rozsvícení se doplní.
Koncentrace je ve výsledku mírná, dokonce ještě menší, než se objevuje v slzách.
Sůl samozřejmě ovlivňuje plochy, s nimiž přichází do kontaktu a ty je potřeba proti ní ochránit. Před sezónou se tak aplikuje antikorozní nátěr, případně jiný, jenž vytvoří bariéru.

Ani sůl není dokonalá

Sůl má však jedno úskalí – reaguje s nerezem, což není v případě nerezových žebříků, tepelného výměníku nebo ohřevu zcela ideální. Částečně se dá působení zmírnit ochrannou vrstvou nátěru, i tak ale pravděpodobně dojde ke korozi, jen s menším zpožděním. Pokud se možnost využívání slané vody zváží už dopředu, jmenované části je vhodné pořídit plastové nebo z titanové oceli.

Stává se, že sůl není v roztoku obsažena v dostatečném množství a voda se tak nedesinfikuje v dostatečné míře. Dochází tak k bakteriální kontaminaci a neúčinnosti.

Jak prospívá moře lidskému zdraví: vlhký vzduch prosycený solí zklidní podrážděné sliznice nosu. Fytoplankton a zooplankton mají na svědomí hormony, antibiotické a bakteriostatické látky, které působí jako přírodní léčiva a například urychlují hojení.

Slaná voda v bazénu patří mezi alternativní způsoby udržení čistoty bez škodlivých bakterií. Běžně používané desinfekce dělají potíže alergikům, u kterých způsobují kožní potíže. Chlor ze soli však ne, proto jej v bazénech mohou používat i jedinci citliví právě na tuto chemickou látku.
Se správným dávkováním i dohledem nad stabilitou obsaženého množství ohlídá solonizační jednotka, která se pořizuje jako příslušenství k bazénu.

Náklady na množství soli pro jednu koupací sezónu se pohybují kolem 1500 Kč. Pro ty, kteří nesnáší běžné desinfekce, je to ale řešení k nezaplacení.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Jak na výběr oken

Za mě dobrých 5 typů pro někoho kdo se v oknech neorientuje. Ještě bych si dovolil podotknout, že bych si důkl...

Postavte si gabionový plot. Montáž zvládnete sami

Dobrý den,

tloušťka 30 cm by neměla být problém. Protože ale bude plot poměrně vysoký, měl byste použít st...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Černá v koupelně dodá pocit luxusu

Černá je odjakživa synonymem luxusu, elegance a vkusu. Tato barva nevypadá dobře jen v šatníku, ale i jako součást bytového designu. Koupelnovým prostorám dopřeje nejen elegantní a sofistikovaný vzhled, ale tak...

Byt

Naplánujte si kuchyni chytře

Stojíte mezi čtyřmi zdmi, které mají tvořit hranice kuchyně a přemýšlíte, jak by měla nakonec vypadat? Ať už zařizujete kuchyni zcela novou, nebo tu stávající jen rekonstruujete, základem všeho je plánování kuc...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Období táboráků: Připravte si ohniště, které má styl

Zapomeňte na tradiční ohniště vyskládané z kamenů. Moderní ohniště může být nejen praktické, ale také hezké na pohled. Pokud chcete na zahradě vytvořit místo, které se stane centrem letních večerů, máme pro vás...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Proč vaše nerezové příbory rezaví a jak to napravit?

I příbory z nerezové oceli mohou rezavět. A to i přesto, že název naznačuje opak. Rez se na příborech z oceli vyskytuje poměrně často, ale zbavit se ho není složité. Existují jednoduché a efektivní způsoby, jak...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...