Nepodceňujte pravidelnou údržbu klimatizace

Aby byla klimatizace v dobré kondici, je důležitá její údržba

Majitelé klimatizací si v horkých letních dnech užívají příjemné teploty v interiéru. Kromě radosti, kterou klimatizační jednotky přináší, však s sebou nesou i starosti. Aby bylo zařízení v dobré kondici a sloužilo vám řadu let, žádá si pravidelnou údržbu. Přinášíme tipy a rady, jak na to.

Pravidelná servisní prohlídka je základ

 Investice do klimatizace nekončí jejím nákupem a montáží. Je totiž důležité alespoň jedenkrát za rok povolat specializovanou firmu, která provede podrobnou kontrolu a servis. Zásah do vnitřních částí klimatizačních jednotek je laikům zapovězený, protože hrozí poranění elektrickým proudem i únik chladiva.

Odborná firma by měla pečlivě zkontrolovat stav vnitřních jednotek a samozřejmě i té venkovní. Moderní klimatizace jsou však vybavené sofistikovaným diagnostickým systémem, a tak se v případě závažné závady samy vyřadí z provozu a ohlásí chybu. Těmto problémům však lze často předejít právě pravidelnými kontrola. Nestane se tak, že během parného léta klimatizace vypoví svou službu a vy budete čekat i několik týdnů na příjezd servisního technika.

Čtěte také:

Jak vybrat ventilátor, který vás v létě příjemně ochladí

Stínicí technika – pasivní chlazení v létě

Stropní vytápění svépomocí: modulový systém topných fólií

Kontrolujte vnitřní jednotky a čistěte filtry

Základní údržbu klimatizace zvládnete sami. Pokud nějakou dobu nebyla v provozu, věnujte nějaký čas její kontrole a po zapnutí sledujte, chová-li se standardním způsobem. Nadměrný hluk nebo zápach zatuchliny značí problém a žádá si zavolání specialisty.

Mezí základní kroky údržby, které zvládnete sami, patří čištění filtrů. Ty jsou v podstatě u všech vnitřních jednotek dobře dostupné, stačí jen odklopit přední panel a filtr dle postupu v manuálu vyndat. Před prováděním takové údržby musí být klimatizace samozřejmě vypnutá.

Chová se vnitřní jednotka neobvykle? Zavolejte servisního technika

Filtr má za úkol zachytit částice prachu a zabránit tomu, aby se dostaly do útrob jednotky. Už po měsíci tak může být filtr znečištěný a bude si žádat údržbu. Filtry po vyjmutí opatrně propláchněte pod tekoucí vodou o pokojové teplotě. Nepoužívejte čisticí prostředky, které by mohly funkci filtrů omezit nebo je zcela zničit. Filtry nechejte následně okapat a po vysušení je můžete znovu vložit do vnitřní jednotky klimatizace.

Zabraňte znečišťování venkovní jednotky

Kromě vnitřních jednotek si pravidelnou údržbu žádají tak jednotky venkovní. Platí výše uvedené – do vnitřních částí zařízení rozhodně nesmíte zasahovat, odkrývat kryty nebo manipulovat s potrubím. Můžete však hlídat okolí jednotky, které musí být čisté a bez překážek. Za klimatizaci mohou zapadnout větve nebo jiné předměty, které by mohly zabránit správnému nasávání vzduchu.

Čím větší počet venkovních jednotek, tím vyšší náklady na údržbu

V důsledku by takové překážky způsobily zvýšení spotřeby, přehřívání a v horším případě i poruchu. Zkontrolujte také, jestli z odpadního potrubí bez problémů odtéká kondenzát a je-li jednotka pevně ukotvená na konzolích.

Převážnou část údržby musí provést specializovaná firma. Na vás však je stav klimatizace průběžně kontrolovat a na pravidelné prohlídky nezapomínat. Některé montážní firmy nabízí i možnost uložení kontaktu do databáze. Až se bude blížit plánovaný čas prohlídky, samy se ozvou.

Chcete se o klimatizacích dozvědět více informací? Přečtěte si některé z předchozích článků:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...