Je na malování lepší stříkací pistole, váleček, nebo štětka?

Je na malování lepší stříkací pistole, váleček, nebo štětka?

Výmalbou je možné zcela změnit vzhled interiéru. Barvy dokážou navodit příjemnou atmosféru a ovlivnit celkové pocity při bydlení. Samotný proces je často složitý a zdlouhavý, správně zvolenými pomůckami je ovšem možné ho usnadnit a zrychlit. V podstatě můžete vybírat ze tří hlavních nástrojů. Pro malování si tak můžete pořídit stříkací pistoli, váleček nebo klasickou štětku. Každá možnost má své výhody i nevýhody. Právě na takové srovnání se zaměřuje i tento článek.

Postup, jaký je vhodné následovat, přibližuje článek „Jak si doma vymalovat snadno a s co nejlepším výsledkem?“, další zajímavé informace o tom, jak si malbou opticky v místnosti pomůžete, pak naleznete ZDE. Nástroje a pomůcky použité při malování se podílí nejen na celkovém komfortu při práci, ale také na tom, jak stěny budou po této proměně vypadat a jak dobře na nich bude barva držet. Podívejme se proto nyní na to, v čem spočívají přednosti a nedostatky stříkací pistole, válečku a štětky.

Malířská stříkací pistole zajistí rovnoměrný nános barvy

Malování pomocí stříkací pistole je v poslední době velice oblíbené. Máte-li k dispozici kvalitní zařízení, pak je výsledek rovnoměrný a bez šmouh. Pokud pominete počáteční plnění a závěrečné umývání pistole, pak je malování i rychlejší. Je ovšem nutné dodržet správnou vzdálenost od stěny, úhel i rychlost pohybu. Mnoho uživatelů se také potýká s problémem příliš husté (nebo naopak řídké) barvy.

4186026680_fb26d00b57

V podstatě existují dva druhy, s kompresorem a vibračním čerpadlem. Kompresorová stříkací pistole pracuje se vzduchem, díky kterému je možné aplikovat barvu pod potřebným tlakem. Hodí se spíše pro větší plochy. Druhý zmiňovaný typ, tedy s vibračním čerpadlem, využívá k postřiku podtlak a přetlak vznikající rychlým kmitáním. Takové zařízení se více osvědčí při jemnějších pracích a u menších ploch. Obecně se stříkací pistoli vytýká velká spotřeba barvy a nutnost častého doplňování nádržky.

Kvalitní malířská stříkací pistole začíná s cenou na cca 2500 Kč.

S válečkem se pracuje rychle a pohodlně

Váleček představuje možnost, která ve spoustě domácností nahrazuje klasické štětky. Je ovšem nutné dávat pozor na kvalitu podkladu. 3127000741_8d248bd2c0Často se totiž uživatelé setkávají s nepříjemnou situací, kdy na sebe váleček lepí minulé vrstvy, a tak neumožňuje vymalování novou barvou. K dostání jsou válečky různých velikostí i typů vlákna. Pro hladký výsledek volte jemnější vlákno budete-li chtít dosáhnout povrchu s výraznější strukturou, pak je lepší využít hrubší váleček. Zajímavé řešení, které bylo oblíbené v minulosti a nyní se opět stává trendem, představuje váleček opatřený vzorem, co na zdi vytváří motivy a dekory. Dejte také pozor při malování rohů a podobně obtížně dostupných ploch. Pro takové případy je mnohem lepší mít připraveno několik velikostí tohoto nástroje.

Obyčejný váleček na malování pořídíte již od 50 Kč.

Klasická malířská štětka se nejvíce hodí pro první nátěr

Co se týče malířské štětky, kvalitu výsledku s jejím využitím ovlivňuje především kvalita štětin. Často se totiž stává, že během práce vypadávají, a tak znehodnocují malbu. Doporučuje se proto štětku předem namočit, aby se štětiny staly poddajnějšími.

9157418_4f46ca3bbe

Nejlépe se osvědčí při prvním nátěru, kdy je potřeba, aby se barva dobře uchytila do podkladu. Je-li hrubý, pak se nic jiného než štětka vůbec nedoporučuje. Malování zdí štětkou je velice pracné a namáhavé. Vyžaduje také určitou zručnost a zkušenost, protože může zanechávat nevzhledné šmouhy a stopy, které zamezí tvorbě rovnoměrně natřené plochy. Jednotlivé tahy musíte vést svisle, se zhruba 10 až 15 cm překrytím. Při použití štětky také počítejte s tím, že barva z ní pohybem od namočení v nádobě kape, a tak je konečný úklid náročný a zdlouhavý.

Levná malířská štětka s umělými vlákny stojí okolo 100 Kč.

Výmalbu ovlivní i kvalita podkladu

V souvislosti s výsledky, které jednotliví pomocníci odvádí, je nutné zmínit i úpravy podkladu. Ten je třeba na malování připravit, nechcete-li se následně potýkat s problémy typu špatná přilnavost barvy, odlupování spodních vrstev nebo vytváření nežádoucích map a šmouh. V zásadě lze základní postup, jak ošetřit podklad před výmalbou, shrnout do následujících bodů:

 1. odstranění starých nátěrů
 2. kontrola omítky
 3. očištění stěn od plísní a skvrn
 4. opravení trhlin a dalších poškození
 5. vyrovnání povrchu
 6. penetrace podkladu

4446134952_faabf3baea

Na základě výše uvedeného lze tvrdit, že malířská štětka k běžnému malování bytu svépomocí určitě postačí, avšak výsledek nemusí být tak kvalitní, jaký ho mohou v případě správného použití zaručit modernější nástroje. Rozhodnete-li se investovat do stříkací pistole, pak se určitě obraťte na osvědčeného výrobce, levná zařízení pocházející z Číny se totiž ze zkušeností uživatelů téměř neosvědčila. Pokud byste chtěli práci s pistolí nejprve vyzkoušet, někteří profesionální malíři pokojů umožňují její zapůjčení. S válečkem se vám bude pracovat nejlépe v novostavbách a na plochách, kde nehrozí komplikace plynoucí z opakovaně malovaného povrchu.Diskuse k článku

 • Lenka

  17:58 13. 5. 2017 0
  Zdravím, zrovna se chystáme malovat a váš článek nám moc pomohl. :) Také jsem na http://decostamp.cz/diy/, v článku s touto tématikou, četla, že se má začít stropem a natírat ve směru slunečních paprsků. Máte s tím někdo zkušenost?
 • Hana Malovská

  00:09 6. 5. 2017 0
  Dobrý den, podle mého názoru je asi nejlepší malování štětcem, barva se dostane všude. Co se týče barvy, všem při výběru doporučuji tyto: http://www.barvy-komplet.cz.
 • Sandra

  20:23 20. 2. 2016 0
  Jo je to pohodlné u svk-barvy.cz. Manžel si tam vybere vždy všechno co potřebuje a přijde mu to až "pod nos"
 • Jana

  09:31 26. 1. 2016 0
  Aha, dobré vědět, že jsou jediní, abych neběhala po krámech.
 • Katka

  21:41 25. 1. 2016 0
  Jasně, svk-barvy jsou jediní co mají tyto z Holandska u nás..
 • Jana

  19:28 23. 1. 2016 0
  Tak to je dobré, podívám se na to, jak budeme letos malovat. I manželovi, kdyby něco potřeboval na údržbu domu.
 • Katka

  21:22 19. 1. 2016 0
  Používám od svk-barvy.cz, jsem s nimi spokojená. Nové nejsou, ale jsou z ciziny, takže asi nejsou moc známé zatím.
 • Jana

  23:23 30. 12. 2015 0
  Jaké barvy prosím kupujete, jestli existuje něco nového?
 • Katka

  09:58 30. 12. 2015 0
  Já natírám s manželem válečkem pokoje. Máme kvalitní barvy, takže si myslím, že je to úplně jedno. :)
 • Peter Dallemule

  18:59 29. 10. 2014 0
  Úsměvné upřesnění, prej levné stříkací pistole pocházejí z Číny a jsou naprd! Evidentně tady někemu uniklo že z Číny pochází VŠE dokonce i ty prémiové hyperstroje Wagner, Skill, Fein a pod. Takže zní rada génia NEKUPOVAT NIC ???
 • Zobrazit další komentáře

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...