Mravenci v bytě – nepříjemnost, nad níž lze vyzrát

Mravenci v bytě – nepříjemnost, nad níž lze vyzrát

Do bytu se mohou dostat různí nezvaní hosté. Nečekaná návštěva neoblíbeného příbuzenstva, vlezlí podomní obchodníci nebo například zloději. Mezi tyto nepříjemnosti lze řadit i útok mravenců, kteří lidská obydlí tak rádi okupují. Mravenci v bytě trápí nejednu domácnost. Jak se jich zbavit jednou provždy?

 

Když se řekne mravenci v bytě, každý si určitě vybaví cestičky a dlouhé řady mravenců, kteří si to štrádují napříč kuchyní, okolo lednice nebo směrem pod postel. Co na tyto malé nezbedníky platí nejvíc? Prevence. Nedáte-li jim šanci ani důvod, aby se snažili k vám dostat, nebudete se jimi muset vůbec zabývat. Mravenci v bytě nechají vaše obydlí bez povšimnutí, když je v něm čisto, potraviny se neválí jen tak bez obalu a okna i dveře bezchybně těsní.

Mravenci v bytě – co dělat, když je objevíte?

Když už vás mravenci v bytě přesvědčí o své přítomnosti, zachovejte chladnou hlavu a zkuste vypátrat, odkud vlastně vylézají. Až prokouknete jejich systém existence u vás, bude hubení snazší a účinnější. Postupujte následovně:

 • hledejte místo, kterým se dostávají do vašeho obydlí, to následně ucpěte, utěsněte, zkrátka – zabraňte dalšímu pronikání mravenců k vám
 • sledujte cestičky po bytě či domě a likvidujte je
 • pokud to jde, pátrejte po mraveništi, abyste ho mohli též zlikvidovat

Nyní přichází na řadu důležitá otázka, a to – jakým způsobem mravence hubit? Prakticky to jde dvojím způsobem – chemicky nebo s pomocí běžně dostupných prostředků v domácnosti a tzv. babských rad. Rozhodnete-li se pro první možnost, můžete to udělat svépomocí či si zavolat odbornou firmu. K takové volbě však přistupujte až ve chvíli, kdy se mravenci opakovaně vrací a jejich počet neustále narůstá. Ušetříte a navíc nebudete svou domácnost zatěžovat množstvím chemie. Mravenci v bytě jsou otravný, ale ne neřešitelný problém. Boj proti nim však vyžaduje důslednost a trpělivost. Objevili se ve spíži? Pak je nutné ji celou vyklidit, zkontrolovat a vyčistit. Stejně jako další místa, kde se mravenci v bytě vyskytují.

Proč vás mravenci tak rádi navštěvují?

Možná se ptáte, proč se vlastně mravenci vydávají do lidských obydlí, když jim je v přírodě tak dobře? Odpověď je jednoduchá – hledají ty nejlepší podmínky pro život. A pokud jim nabízíte snadno dostupné potraviny v podobě drobků či otevřených nádob, je jejich volba jasná. Jestliže se k těmto lákadlům přidá i teplo, pak už neváhají a jsou schopni si k vám domů přestěhovat celé hnízdo.

Zbavte se mravenců bez použití chemie

Mravenci v bytě zmizí po zásahu chemie či obyčejné skořice

Už výše bylo zmíněno, že mravence lze z obydlí dostat dvojím způsobem – chemicky, nebo pomocí osvědčených z generace na generaci předávaných rad. V rámci chemických prostředků jsou to speciální spreje, pastičky či návnady, gely, prášky a tablety, které jsou k dostání v běžných supermarketech a drogeriích. Druhou možností je následovat léty prověřené rady pocházející už z domácností vašich babiček a prababiček. Před čím tedy budou mravenci v bytě prchat?

 • před nastrouhanou křídou
 • před skořicí
 • před majoránkou
 • před bazalkou
 • před mátou
 • před práškem do pečiva
 • před hřebíčkem
 • před pepřem
 • před solí
 • před pálivou paprikou
 • před jedlou sodou
 • před jalovcem

Všechny tyto silně aromatické látky jsou součástí běžného vybavení kuchyně, a tak je možné chránit se proti mravencům víceméně okamžitě. Stačí tyto látky libovolně v malých množstvích rozmístit po bytě či domě, zejména na riziková místa – okolo dveří, oken, různých škvírek a všude tam, kde se skladují potraviny. Vyplatí se také občasně vytřít zem nejen v kuchyni octovou vodou. Mravenci se orientují především svým výtečným čichem, kterému výše uvedené moc nelahodí, a tak je použití daných látek i dobrou prevencí.

Čtěte také: Nástrahy proti mravencům a jejich typy

Mravenci v bytě jsou přítěží, ale pokud budete trpěliví a svůj boj nevzdáte po prvním neúspěchu, po čase docílíte toho, že se vám obloukem vyhnou. Nebudou mít totiž důvod k vám zavítat. Základním pilířem je jako u všeho vhodná prevence, a tak na ní nezapomínejte ani v případě, že se vás problém s názvem mravenci v bytě aktuálně netýká. Takový stav může být totiž jen dočasný.

 

Zajímavé tipy proti mravencům:

 • do škvír můžete nalít prostředek na nádobí
 • do skleněných a plastových dóz se mravenci nedostanou
 • papírové pytlíky mravenci snadno prokoušou
 • udržujte čistotu – i pár malých drobků může být důvodem k nastěhování obrovského množství mravenců
 • hnízdo mravenců zničíte horkou vodou a následnou desinfekcí
 • mravenci si nalezenou potravu odnáší do hnízda, můžete ji proto otrávit
 • největší pozor dávejte na sladké a slané pečivo, vajíčka a maso
 • mravenci v bytě nesnesou mráz, můžete-li, nechte pár dní byt vymrznout
 • na chemii vždy myslete až jako na druhou možnost


Diskuse k článku

 • Rudolf Čelechovský

  10:30 18. 6. 2017 0
  No já udělal toto:
  Formitox,ještě z dob socialismu.......pár (dejme tomu tak na špetku nože) zrníček,jsem smíchal s uvařeným žloutkem,piškotem a trochou struhanky ve světle modrou kašičku.Tu jsem dal do víček od piva a nastražil na cestičku,kudy mravenci chodí.Mravenci s chutí začaly nosit tuto pochoutku domů a krmit jí královnu i nové potomstvo,které mělo smůlu........exitus.Sic to pár týdnů trvá,ale celé hnízdo prostě zajde.Pokud to uděláte hódně koncentrované,tak ochutnávači dají echo "bak,bak" a nevzmou si ani ťuk.
 • Vlasta

  08:45 1. 6. 2017 0
  Děkuji za dobrý nápad, dětský pudr určitě vyzkouším, ráno jsem vstala a na stole u PC si vesele cestovali mravenci. Na růže mi funguje slupka od banánu, dát jí lehce pod zem okolo růže a všechny potvůrky jsou pryč. Venku na okurkách zase suchý logr z kávy lehce posypat a slimáci již neožírají lístky. Ten logr zafungoval i na zrzavé mravence, kteří se mi objevili na jednom záhonku u kytiček. Nejhorší je to se sviňkama, ty se ukazují stále a užírají kořínky letniček.
 • Jarmila Šeneklová

  15:57 18. 5. 2017 0
  Někde jsem vyčetla, že mravencům vadí dětský zásyp Aviril. Je to celkem čistá voňavá záležitost, tak jsem nasypala kde to šlo, pod dečky apod., a skutečně to pomáhá. Také jsem prosypala kmeny menších stromků tam, kde se větví a mravenci jsou pryč. Problém je jen ten, že se to musí vždy po dešti opakovat. Tedy u těch stromů.
 • Jarmila Šeneklová

  15:57 18. 5. 2017 0
  Někde jsem vyčetla, že mravencům vadí dětský zásyp Aviril. Je to celkem čistá voňavá záležitost, tak jsem nasypala kde to šlo, pod dečky apod., a skutečně to pomáhá. Také jsem prosypala kmeny menších stromků tam, kde se větví a mravenci jsou pryč. Problém je jen ten, že se to musí vždy po dešti opakovat. Tedy u těch stromů.
 • Jarmila Šeneklová

  15:57 18. 5. 2017 0
  Někde jsem vyčetla, že mravencům vadí dětský zásyp Aviril. Je to celkem čistá voňavá záležitost, tak jsem nasypala kde to šlo, pod dečky apod., a skutečně to pomáhá. Také jsem prosypala kmeny menších stromků tam, kde se větví a mravenci jsou pryč. Problém je jen ten, že se to musí vždy po dešti opakovat. Tedy u těch stromů.
 • Olga

  10:22 2. 9. 2016 0
  Díky za článek, vyzkouším všechno. Objevili se včera, lezli ze škvíry z pod soklu kuchyňské linky. Jako první pomoc jsem použila domácí prostředek proti mšicím. Vystříkala jsem to místo, ale ještě během dne si našli sousedící škvíry (spáry v dlažbě). Vystříkala jsem tedy kolem celého soklu. Jejich cestičky určitě není možné vysledovat jinak, než rozebráním celé kuchyně, což mne děsí. Proto jsem ochotna vystřídat chemické prostředky i kdejakou "babskou" radu. Článek mě inspiroval a moc za něj děkuji.
 • Milena

  09:22 19. 6. 2016 0
  Já též děkuji za radu, vyzkoušela jsem chemické prostředky, na nic. Myslím, že "babské rady" budou účinnější. Vyzkouším .
 • anonym

  21:04 12. 4. 2016 0
  Já mám mravence v pokoji a nevím, kde se usídlili. Nemohu najít ani jejich cestičky. Já jen vím, že jsem vylila džus a asi jsem ho špatně vyniká z chlupatého koberce. Teď tu mám mravenců požehnaně a mám strach, že se mi usídlí v uchu nebo tak.
 • Karolina

  15:03 22. 3. 2016 0
  Musim se Vám smat pane Jiří! Takhle se rozvàšnit v tak banální věci :D. Koukàm, že Vàm o mravence už nejde. Klid. Komentàř je tři roky starej tak budu mít možná štestí, že se pán opět nerozčílí a nenapíšemi nějakej pořádnej sloh :D ..
 • Kryštof

  00:49 7. 8. 2015 0
  Děkuji autorovi za radu. Zdá se, že skořice s hřebíčkem skutečně zabraly a já snad budu mít klidnou noc :)
 • Jana Andrýsková

  21:36 16. 4. 2015 0
  Přátelé již týden bojuji s partou mravenců-dle tzv.babských rad,byt nám voní po vanilce,skořici,soli,smrdí octem.dokonce i zubní pastou...vyhrávají...a to nebydlím někde kde se mi vlí jídlo vše v dozách ale cestu nacházeji stále dveřmi nejdou zalepit.........
 • Mirek Dusin

  15:59 16. 6. 2014 0
  Vy jste na nic, clanek je v pohode a kdyz je neco znamo, tak proc to nezopakovat, tem kterym neni. Ja ziji v lese a mravence resim bezne. Vetsinou pomuze uklidit duvod.. otevreny sirup, cukr atd.. a kdyz jsem potreboval vice zalobovat.. posolil jsem misto kudy vchazeli do domu a za par dni byl klid. Takze nic neni na nic.. naopak.. PS: a kridu sice nemate bezne v kuchyni.. ale v detskym pokoji uz se celkem standardne vysktyuje :-)
 • Marty

  11:55 11. 6. 2014 0
  Článej je úplně k ničemu a je obšlehnutý ze starších článků. Babské rady nepomáhají. Kdo najde doma denně 5 mravenců, rozhodně nemá problém s mravenci. Až jich bude luxovat stovky, pak je to problém.
 • Petr Ohera

  10:37 20. 5. 2014 0
  Teda(y) mně je to jedno. Radši se předem omlouvám za překlep. (nebo raději)
 • Petr Ohera

  10:35 20. 5. 2014 0
  Lidi, co blbnete (někteří) to jste schopní se kvůli ptákovinám i pozabíjet ? Komu něco vadí, ať raději nečte, kdo chce radit, ať radí, dík za to. petr.o
  Jsem zvědavý, kolik negativních reakcí sklidím. Ať už za myšlenku, či gramatiku. Ale je mu to úplně jedno.
 • Lidmila Bártová

  19:10 1. 9. 2013 0
  Děkuji autorovi článku za jeho babské rady.Chemie se mi neosvědčila a v článku uvedených prostředků najdu přehršel.Okřídlení mravenci lezou po okenním skle,na parapetu a vůbec jsem nenašla místo,odkud lezou.
  Ještě jednou díky.
 • Lída

  10:40 27. 6. 2013 0
  Dobrý den. Mám ten samý problém, proto jsem se obrátila na internet o radu. Myslím, že každý takový článek je užitečný a autor popsal několik variant k likvidaci tohoto obtížného hmyzu. Teď už je na nás, zda takové rady využijeme. Je dost smutné, když se člověk v komentářích prezentuje takovým způsobem, jako paní Martina. :-( Možná si někteří lidé berou až moc k srdci větu, kde se píše o nepořádku v kuchyni. :-)
 • Zdeňka

  09:44 7. 6. 2013 0
  Milá Martino,mám na mravence jednoduchý a velice účinný fígl.Ucpěte jim cestičky zubní pastou.Mravenci začnou považovat toto prostředí za nevhodné a navždy odtáhnou jinam.Je to mnou osobně otestováno,zdravím Zdenka
 • Jiří z Prahy

  07:25 1. 6. 2013 0
  Milá paní "martino", jistě ve Vašem jménu jde o překlep, takže jsem Vás nepřejmenoval ani úmyslně, ani nevlastním matriku, abych tak mohl učinit, ale pouze a pouze omylem, tedy překlepem. Já obvykle píši jména, tedy křestní i rodná s velkým písmenem, takže jsem se tomu tak i učil ve škole, proto jsem asi nedal takový důraz na jméno a k Vaší nelibosti jsem si ho dovolil, já nezdvořák zkomoliti, tedy přesněji přidat písmenko "t". Když se někdo napíše s malým písmenem, asi v domnění, že je tvor malý a skoro zbytečný, tak se může stát, že člověk nevěnuje toliko pozornosti jeho jménu, když sám pisatel si svého jména váží pramálo. Jo pardon, třeba je to Vaše imič.
  Víte milá dámo, já Vám také nevyčítám Váš písemný projev, kde za interpunkcí se dělá mezera a Vy tak zjevně, jak že jste to napsala: "zřejmě jsem Vás tím komentářem tak nakrkla", zapomínáte psát. Takže, já zapomínám číst, za což se kajícně rouhám a hluboce svého činu lituji, ale Vy bohužel zapomínáte psát. No zase si umím poradit s křídou, že.
  To ale nic nemění na situaci, že arogantně reagujete na článek o mravencích. Konec konců Vám to napsala i paní Mařka. Takže, já zjevně "nakrknut" Vaší reakcí jsem byl inspirován slovenštinou, kde se jméno Pišta používá pro Štěpána, mého kamaráda. Ale to jen tak pro doplnění, kdy jste v bezesných nocích nad tím, zda umím, či neumím číst, bádala nad tím, zda jsem Vašemu jménu neuškodil víc, než mravenci Vaší kuchyni.
 • martina pišová

  18:47 31. 5. 2013 0
  Milý pane Jiří z Prahy ,vřele děkuji za přejmenování,zřejmě jsem Vás tím komentářem tak nakrkla,že jste přestal umět číst,za což se Vám tedy omlouvám. Jinak na mravence jsem použila chemii a čili,nevím co z toho pomohlo,ale už tu nejsou a doufám,že bude od nich klid. A nemusela jsem za panem školníkem pro křídu.
 • Jiří z Prahy

  09:43 31. 5. 2013 0
  martina pištová: Nechápu zjevně vaší aroganci, neboť autor článku se snažil upozornit kromě insekticidů, i na osvědčené babské rady. Pokud zrovna není vaším běžným vybavením kuchyně křída, tak to by jeden ani nevěřil. Ale autor vám dal krom té křídy vybrat i pepř, skořici, majoránku, prášek do pečiva, sůl, pálivou papriku, jalovec atd. které by jste při troše snahy v kuchyni našla. Pokud se nestravujete v hospodě. I tak při malém dýšku, vám servírka ráda přinese trochu pepře, který je jinak běžně na stole a můžete si ho "tajně" odsypat. Článek není psán pro arogantní dámy, ale pro širokou veřejnost, jak se pokusit zbavit mravenců, třeba bez chemie. Proč to tedy nezkusit. Když budete nutně potřebovat křídu, zajděte za nejbližším školníkem a při svém šarmu, jistě vymámíte kousek té křídy. Ono se totiž s ní běžně píše na tabuli.
 • Mařka

  12:20 28. 5. 2013 0
  martina pišová: Nemusíte být zbytečně tolik arogantní. Z článku je zjevné, že křída není "běžným vybavenám kuchyně". Očividně tento otravný mravenčí problém řešit nemusíte, protože jinak byste vyzkoušela asi už úplně všechno..
 • Soňa

  22:36 27. 5. 2013 0
  Já nevím tedy, já mám doma pořádek, ale stěhují se mi do orchidejí na okně a netuším vůbec proč....co tam hledají, copak je tam asi láká...
 • martina pišová

  17:14 27. 5. 2013 0
  Tak na mravence zřejmě nevyzraji, protože k mému běžnému vybavení kuchyně nepatří nastrouhaná křída, mravenci se k nám nedostali díky nepořádku a jídlu po zemi...a určitě nenechám svůj byt vymrznout
 • JACOB

  19:52 12. 4. 2013 0
  Pokud nepomohou žádné postřiky, je nezbytné likvidaci řešit deratizací. Osobně mám dobré zkušenosti s firmou - http://www.deraplus.cz/
 • Zobrazit další komentáře

Dobrý kontakt k tématu

5 tipů na moderní obývací stěny – inspirujte se!

Zařizujete nový obývací pokoj ve svém bytě? Obývací stěna může být dokonalým a jednoduchým řešením. Chce to al...

Jak vybrat kvalitní sprchovou baterii a hlavici? Seznamte se s důležitými parametry

Dobrý den, rozteč je nejčastěji 150 mm, řidčeji 100 mm. Jde o vzdálenost mezi trubkami ve stěně. Změříte jedno...

Jak vybrat kvalitní sprchovou baterii a hlavici? Seznamte se s důležitými parametry

Zdravím, v jiném článku jsem četl o rozteči, že jsou rozdíly. Nevíte, jak ji změřit?

Tepelné čerpadlo, nebo elektrické vytápění?

Počet TČ je v roce 2017 skoro stejné jako v roce 2020, to je nedůvěryhodná informace, prosím o vysvětlení. Dě...

Cena plynu klesla, zaplatíte za něj letos méně? Záleží i na dodavateli

Nějak jsem si nevšiml, že by cena plynu klesala, tak možná loni v tuhle dobu ano, ale letos to naopak leze nah...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Ano umí, vždyť to jsem zmiňoval hnedka ve svém prvním příspěvku a je to v podstatě d�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

A vykupovat teda umí z FVE?

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Nejsem si ničeho konkrétního vědom. Mám za to, že se k nim může přihlásit kdokoliv a ...
Zobrazit všechna témata

Koupelna v industriálním stylu zaujme svou surovostí

Toužíte po koupelně, která zaujme na první pohled a vystoupí z davu? Pak vsaďte na industriální styl, který má své místo nejen v obývacích pokojích, kuchyních a pracovnách, ale právě i koupelnách či toaletách. ...

Jak vybrat pilový plátek do přímočaré pily

Přímočará pila patří mezi základní dílenské vybavení každého kutila i profesionálního řemeslníka. Pila vyniká svou univerzálností, protože se hodí na řezání nejrůznějších materiálů od dřeva přes plasty po kovy....

Bezpečnostní sklo: Kdy zvolit kalené, a kdy vrstvené

Výplně oken a dveří, skleněné obklady za kuchyňskou linkou nebo sprchové zástěny. To je nejčastější využití bezpečnostního skla v domácnosti, které zajistí ochranu před poraněním při poškození a případně i ochr...

Byt

Vybíráme postel z masivu: Zvolit dub, nebo jasan?

Kvalitně zhotovená postel z masivu vydrží i celý život. Pevnost a s tím související životnost ovlivňuje zejména výběr druhu dřeva, který určuje také finální vzhled postele. Pojďme se zaměřit na dřevo dubové a j...

Muzea a architektura - objevte to nejlepší z historie i současnosti

Muzea představují jedinečnou možnost, jak na vlastní oči spatřit něco, co už v běžném životě není možné vídat. Jsou tedy neopakovatelným návratem v čase do dob vašich babiček, či ještě daleko hlouběji do minulo...

Balkon jako ze škatulky: 6 tipů, jak jej proměnit v oázu klidu a pohody

Užíváte si letní pohodu na svém balkoně a přemýšlíte, jak jej ještě víc zútulnit? Přinášíme vám 6 tipů, jak z obyčejného balkonového prostoru vytvořit oázu klidu a odpočinku. Spoustu prostoru pro kreativní tvoř...

Příspěvek 5000 Kč na dítě schválil senát. Máte na něj nárok?

Inflace stále roste a s tím i náklady na životní potřeby a bydlení. Vysoké ceny energií, potravin a všeho dalšího trápí mnohé rodiny. Stát přispěchal s jednorázovým příspěvkem pro rodiny s dětmi, který má alesp...

Rezavá voda z kohoutku – kde se bere, jak moc škodí a jak se jí zbavit

Někdo se s tím setkal jen výjimečně, jiný řeší tento problém opakovaně. Téměř ale nenajdete člověka, který by nevěděl, jak to vypadá, když z kohoutku teče rezavá voda. Kde se rez ve vodě bere? Co ji způsobuje? ...

Jak správně recyklovat žárovky a další světelné zdroje

Co uděláte s rozbitou žárovkou? Pokud ji bez přemýšlení odhodíte do odpadkového koše, životnímu prostředí ve většině případů příliš neprospějete. Nebyli byste však jediní, podle průzkumů recyklaci zdrojů světla...

Klíčit se dá i v zimě a s minimálními nároky na světlo

Ke klíčení semínek rostlin toho příliš mnoho nepotřebujete, pouze vhodnou nádobu, pokojovou teplotu, pitnou vodu a běžné denní světlo v místnosti.

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...