Netopýři jako hodní sousedé

O netopýrech koluje spoustu pověstí. Sají krev, vyhýbají se česneku, jsou to přeměnění upíři, když se vám zapletou do vlasů, už je nikdy nevymotáte. Na základě těchto a dalších pověr si většina lidí vypěstovala k netopýrům negativní vztah. Jenže po podrobnějším zkoumání těchto okřídlených savců vědci zjistili, že netopýři jsou vlastně našimi pomocníky a náš názor na ně bychom měli přehodnotit.

 

 

Okřídlená myš zbavená pověr - to je netopýr

Jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Proto i některé pověsti o netopýrech nejsou tak scestné, jak se může zdát. Netopýři sají krev. Tato pověra určitě vznikla pod vlivem přirovnávání netopýrů k upírům. O těch se traduje, že se svými tesáky zabodnou do krku svých obětí a vysají z nich všechnu krev a život. Dnešnímu člověku přijde toto přísloví dotažené do absurdnosti. Něco pravdy však na něm je.

Upír jako druh netopýra

Upír není nemrtvý člověk, ale pouhý netopýr. Jeden druh netopýra se totiž opravdu nazývá Upír (latinsky Desmodontinae). Jeho zástupci se skutečně živí krví teplokrevných živočichů. Upíři mají ostré řezáky, kterými naříznou kůži hostitele. Z této ranky pak olizují krev (vyvrací se tak další pověra o sání krve). Sliny upírů obsahují speciální látky, které zabraňují srážlivosti krve. Pokud potkáte takového upíra, nemusíte se bránit česnekem a křížem. Upíři obecní se neživí lidskou krví a tím pádem na lidi neútočí. Jejich oběti pocházejí z řad dobytka. Upír sice vypije zhruba jen 20 gramů krve hostitele, ale útočí v koloniích, které nalétávají na jednu oběť. Dobytek pak umírá na ztrátu krve. Upír obecný tedy komplikuje život především farmářům, kterým způsobuje až 100 milionové škody na majetku ročně (v dolarech).

Netopýr užitečný, aneb chraňme netopýry

Víme tedy, že pověry o netopýrech nejsou pravdivé. Co ale netopýři skutečně jsou? Jsou to jediní savci na světě, kteří jsou schopni létat. Odhaduje se, že první netopýři létali na Zemi už před 60 milióny let. Současný netopýr může oprávněně připomínat okřídlenou krysu. Netopýři jsou téměř slepí, ale přesto dokážou podnikat obdivuhodné létající manévry. Může za to jejich dokonalý sluch. Netopýři se dorozumívají a vidí svět podobně jako ponorky - mají totiž radar. Netopýří komunikace a orientace probíhá formou echolokace - na základě zvuku o vysokých frekvencích a jeho odrazu od okolních útvarů si netopýři vytváří jakousi vizuální mapu, podle které se orientují. Netopýři jsou schopni rozlišit dva stimuly vzdálené od sebe pouhých 0,3 milisekund, takže na jakoukoliv změnu dokážou reagovat okamžitě.

Guáno neboli netopýří trus

Ačkoliv většina lidí na netopýry pohlíží jako na škůdce, ve skutečnosti je to naopak. Netopýři jsou totiž pro člověka užiteční - pojídají otravný hmyz. Zejména zahrádkáři si netopýry pochvalují - a to díky jejich trusu. Netopýří trus, guáno, je totiž nahromaděním užitečných látek (např. fosforu) a je proto ideálním pro výrobu hnojiv. Balené guáno můžete najít na pultech většiny malých i velkých obchodů se zahrádkářskými potřebami.

Jeden rok s netopýrem

Netopýři se řadí mezi noční tvory. Ze svých jeskyní totiž vylétávají zásadně v noci, jen některé druhy vylétávají ještě před soumrakem. Kromě denní doby se orientují také podle ročních období, kterým přizpůsobují své aktivity.

Období od května do července je pro netopýry klíčové. V této době totiž netopýři vytváří kolonie čítající desítky až stovky samic. Pro svá seskupení vyhledávají bezpečná místa s dostatkem klidu. Jejich úkrytem tedy můžou být jeskyně, stromové dutiny, ale i nejrůznější zákoutí budov. V červnu a červenci pak samice rodí mláďata (samice rodí zpravidla jedno mládě za rok). Během krátké doby se malí netopýři osamostatní a v srpnu se kolonie rozpadají. Nastává období podzimních přeletů, při kterých si samci namlouvají samice a dochází k páření. Netopýři však musí zajistit i jinou životní potřebu - před zimou musí spořádat velké množství potravy, aby si vytvořili tukové zásoby, ze kterých budou po celou zimu čerpat. Během října a listopadu se netopýři ukládají do svých zimních úkrytů, kde postupně upadají do stavu hibernace - sníží svou tělesnou teplotu a zpomalí veškeré životní procesy. K přežití tak potřebují minimum energie a jsou tak schopni překonat i velmi tuhé zimy. Ze svých zimních úkrytů netopýři vylétávají během února a března. Pak nastává období jarních přeletů, po kterých se samice opět zformují do kolonií.

Co dělat, když se na vašem pozemku usídlí netopýři

Netopýři se vyskytují po celém světě, Česká republika není výjimkou. Celkem se na našem území vyskytuje 27 druhů netopýrů. Všechny jsou chráněné a silně ohrožené, některé druhy dokonce až kriticky. V Česku tak při svých nočních toulkách můžete potkat například tyto okřídlené savce:

  • netopýr černý
  • netopýr večerní
  • netopýr Saviův
  • netopýr velkouchý
  • netopýr velký
  • netopýr vousatý
  • a mnoho dalších

Pokud spatříte netopýra na svém pozemku, nepanikařte. Myslete na to, že netopýři jsou prakticky vymírající druh a jejich jakékoliv ohrožení by mohlo způsobit nenahraditelnou ztrátu. Jestliže nastane případ, že vám netopýr vlétne otevřeným oknem do bytu, otevřete okno dokořán a vyčkejte. Netopýr obvykle sám odletí. Pokud ne, připravte krabici s otvory a snažte se netopýra šetrně odchytit. Nesahejte však na něj rukou. Pokud se vám zdá netopýr zcela zdravý a bez zranění, můžete ho po setmění vypustit do přírody. Zraněného netopýra předejte do péče odborníků ze záchranné stanice.

Netopýr je chráněný ze zákona

Netopýři si své kolonie rádi vytváří i na stavbách. Pokud jste na své stavbě objevili netopýří kolonii, přerušte veškeré práce a kontaktujte odborníky. Ti vám poradí, jak nejšetrněji netopýry přesunout do bezpečného úkrytu. Nezapomeňte, že jakákoliv špatná manipulace s netopýrem, nebo snad snaha o jejich zneškodnění, je trestána zákonem stanoveným způsobem.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...