Dopřejte ptactvu místo pro osvěžení i koupel. Vyrobte si pítko pro ptáky

Dopřejte ptactvu místo pro osvěžení i koupel. Vyrobte si pítko pro ptáky

Také milujete, když vám na zahradě švitoří ptáčci a s nadšením pozorujete, jak na jaře vyvádějí mladé? Nejrůznější ptáci nám nejen dělají příjemnou společnost, ale také zbavují naši zahradu otravného hmyzu. Nezapomínejte však na to, že i ptáci potřebují pít. Právě nedostatek vody je v parných letních měsících pro některé druhy likvidační. Řešení je při tom docela jednoduché. Stačí si pořídit pítko pro ptáky, které malým opeřencům pomůže a zároveň ozdobí vaši zahradu.


Nechcete příliš investovat? Pítko pro ptáky si jednoduše vyrobte

Kamenné i internetové obchody nabízí celou řadu nejrůznějších pítek pro ptáky. Vybrat si můžete skromné keramické pítko i honosný model, který se stane hlavní ozdobou vaši zahrady. Pokud však nechcete zbytečně utrácet peníze a přesto chcete ptáčkům dopřát dostatek vody, není nic jednoduššího než si pítko vyrobit. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, myslete na to, že pítko by mělo vždy skvěle zapadnout do rázu vaší zahrady. Příliš výrazné a nepřirozeně zdobené pítko ptáky spíše odradí.

Při výrobě pítka můžete použít opravdu téměř cokoli. Stačí otočit středně velký květináč dnem vzhůru a připevnit na něj mělkou misku. Vniklé pítko pak jednoduše ozdobíte kamínky, nebo kousky dlaždiček a vznikne vám perfektní zdobené pítko pro ptáky, které zvládnou vyrobit i děti. Mělkou misku nebo podtácek můžete také jednoduše zapustit do země nebo do většího květináče, který máte na zahradě.

K výrobě pítka pro ptáky vám postačí list a trocha betonu

Funkční pítko, které originálně doplní vaši zahradu, či balkón vytvoříte také z odlitku listu. Co k tomu potřebujete? Na stinné místo vaši zahrady položte kus igelitu nebo plachty, na tu potom nakupte trochu písku. To jak velkou kupičku písku vytvoříte, ovlivní budoucí hloubku pítka, pískem proto nešetřete a vytvořte alespoň 15 cm vysoký kopec. Na navršený písek potom položte větší list. Skvěle poslouží například lopuchy nebo listy rebarbory. List vytvarujte tak, jak chcete, aby vaše pítko pro ptáčky vypadalo. Teď už stačí pouze vytvořit si trochu betonu a nanést ho na list. Beton získáte smícháním tří dílů písku, jednoho dílu cementu a přiměřeným množstvím vody. Vzniklou směs pak rovnoměrně rozvrstvěte na list a nechte několik dní důkladně zaschnout. Výsledný odlitek listu umístěte na vaši zahradu nebo balkón a máte perfektní pítko pro ptáky za minimální pořizovací cenu.

Pítko pro ptáky_2

Při umístění pítka dbejte na bezpečnost ptáčků

Správné pítko pro ptáčky by mělo být hluboké zhruba 10- 15 cm a dostatečně velké. Musíte také zajistit, aby hrany vašeho pítka nebyly příliš ostré a jeho povrch kluzký. Pak by se totiž pro drobnější ptactvo mohlo příjemné osvěžení změnit v boj o život. Ptáci využívají vodu nejen k pití, ale také ke koupeli. Do hlubších pítek je tak vhodné umístit menší dlaždici nebo větvičku, o kterou se mohou ptáci opřít a následně se zde osušit.

Také samotné umístění pítka je velmi důležité. Pítko pro ptáčky můžete samozřejmě umístit na dobře přístupný balkón, myslete ale na to, zda zde ptáky nemůže ohrozit vaše kočka nebo jiný predátor. Také při umisťování pítka na zahradě volte přehledné místo, kde budou ptáčci v bezpečí. Umístění v rohu zahrady, kde jsou husté keře a porost, není vhodné. Koupající se ptáky by totiž mohlo nečekaně překvapit jakékoli zvíře a ohrozit je. Umístění pítka poblíž stromu je ale naopak dobrý nápad. Poskytuje ptactvu perfektní přehled o okolí a zároveň bezpečný úkryt, kde mohou dosušit své peří.

V zimě vodu ptákům nenabízejte

Vodu v pítku je třeba neustále doplňovat a udržovat ji čistou. V zimních měsících je však pítko plné studené vody pro ptáky spíše nebezpečné. Vodu sice můžete za pomocí techniky udržovat teplou, jednodušší ale bude pítko zcela vypustit. Ptáci si v zimních měsících vystačí se sněhem a mnohem více než pítko ocení krmítko plné zrní a jiných dobrot.

Investice od pítka pro ptáky skutečně nemusí být vysoká. I za málo peněz vytvoříte prostor, kam se všichni ptáčci z okolí budou chodit v létě osvěžit. Odměnou za vaši péči vám tak bude úžasný pohled na koupající se opeřence, který opravdu stojí za to. Proto neváhejte a pusťte se do výroby pítka ještě dnes.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...