Dřevěné brikety – levný a ekologický způsob vytápění

Náklady na provoz domácnosti dosahují v mnohých rodinách závratných částek. Na tomto faktu se výrazně podílí i vytápění, které je možné řešit různými způsoby. Má-li být ekologický a šetrný, pak je třeba zaměřit se na materiál paliva, který je pozitivní vůči životnímu prostředí. Všechny tyto nároky plní dřevěné brikety, které spadají do kategorie obnovitelných zdrojů paliva.

Vytápění dřevem je aktuálně opět tématem odborných i laických diskuzí. Není to však nic překvapivého, protože cesty, jak šetřit nejen životní prostředí, se hledají v různých odvětvích lidského počínání. Dřevěné brikety představují princip ekologické recyklace, protože se vyrábí z odpadního materiálu, který vzniká při zpracování a úpravách dřeva. Různé třísky, piliny, úlomky a odřezky tak nachází podstatné využití.

Jak se dřevěné brikety vyrábí?

Základním mechanismem, který je při výrobě briket využíván, je lisování. Vysoký tlak dokáže jednotlivé suroviny (primárně – piliny, hobliny, oprané kůry) spojit tak, že není potřeba nějakého umělého pojiva. Celý výrobní proces začíná drcením těchto surovin na velmi jemnou směs. Ta se následně důkladně suší, aby se co nejvíce eliminovala vlhkost uvnitř. Poté už se může přejit k hlavnímu kroku, a to zmiňovanému lisování. Tím, že je toto palivo vysušeno ještě před samotným lisováním, se dosahuje koncové minimální vlhkosti (maximálně do 10 %), která je posléze hlavním aspektem hodnot výhřevnosti, což je jeden z nejvýznamnějších ukazatelů kvality daného paliva.

Dřevěné brikety a výhřevnost

Pokud jste už někdy řešili otázku, jaký druh paliva zvolit pro vytápění vašeho obydlí, jistě jste poznali, že jedním z nejdůležitějších parametrů, na který by měl být kladen důraz při výběru, je výhřevnost. Dřevěné brikety ji mají poměrně vysokou. Obvykle je výrobci garantována hodnota v průměru 17 – 20 MJ/kg.

„Výhřevnost patří mezi vlastnosti paliva a udává, jaké množství energie bude uvolněno spálením jedné jednotky (povětšinou 1 kg).“

Kde všude je možné dřevěné brikety využít?

Topení briketami nemá žádná zvláštní omezení, a tak je možné toto palivo využívat k provozu víceméně jakéhokoli topidla. Hodí se tedy pro kotle na dřevo i na uhlí, pro krby, kamna s krbovou vložkou či kotle na dřevoplyn. Obecně se ale dřevěné brikety nedoporučují pro otevřená ohniště například při založení táboráku nebo u grilování. V takovém případě mohou dřevěné brikety nepříjemně kouřit a mnohdy i zapáchat, což by bylo nepříjemné nejen pro všechny lidi okolo, ale také v rámci výsledného požitku z připravovaného jídla.

Dřevěné brikety mohou být různého druhu

Co se týče dřeva, z něhož jsou dřevěné brikety vyráběny, bývá velmi často přistupováno k využívání tvrdého dřeva z dubu a buku, a však nejvíce jsou dřevěné brikety vyráběny ze směsí, v nichž se kombinuje odpad z různých druhů dřevin. Výjimkou mohou být speciální kůrové brikety, které jsou vyráběny z prané kůry. Ty se doporučují povětšinou jako palivo pro noční režim, kdy není třeba dodávat prostoru intenzivní teplo, ale je potřeba aby vydrželo. Dřevěné brikety z kůry tedy dokážou pozvolna hořet a žhnout dlouhou dobu.

„Dřevěné brikety jsou většinou válcového tvaru.“

Dřevěné brikety versus dřevěné pelety

V poslední době je v otázce topidel často skloňován i pojem „pelety“. V čem se od sebe liší dřevěné brikety a dřevěné pelety? Především ve velikosti. Pelety jsou totiž svými rozměry podobné fazolím, jsou zmenšeninou klasických briket. Hodí se pro podpal nebo pro grilování a udržování otevřeného ohniště. Lze je tedy využívat v případech, kde by dřevěné brikety mohly zklamat.

Jak se dřevěné brikety skladují?

Je jasné, že oproti uhlí či klasickému dřevu jsou dřevěné brikety v otázce skladování a manipulace vítanějším řešením. Vybrané místo nezašpiní, nevzniká po nich odpad a při přikládání se nemusíte strachovat, že byste zaneřádili podlahu nebo sebe. Pamatujte ale, že prostor určený pro skladování by měl být:

  • suchý
  • uzavřený
  • bez působení vody či nadměrného vlhka

Kvalitní dřevěné brikety odolávají normální atmosferické vlhkosti, nevadí jim ani mráz či chlad. Vystačíte si tedy s obyčejným sklepem, kůlnou nebo zahradním domkem, který splňuje výše uvedené požadavky.

Proces topení nevyžaduje žádné speciální postupy

Dřevěné brikety zachovávají tradiční kroky, které je potřeba udělat k rozdělání a udržení ohně v topidlech. K rozhoření je tedy potřeba nechat přívod vzduchu otevřený, jakmile se dřevěné brikety rozhoří, stačí ho zavřít nebo nechat mírně pootevřený. Po několika desítkách minut přestanou dřevěné brikety hořet a přecházejí do fáze žhnutí. Takto je možné udržovat intenzivní teplo občasným přidáním nové várky paliva, otevřením přívodu a rozhořením. Jak je vidno, dřevěné brikety nejsou nijak náročné z mnoha rovin pohledu. Spálené dřevěné brikety zanechávají popel nevelkého objemu, a není tak nutné neustále řešit čištění nádoby pro odpad vzniklý hořením.

Dřevěné brikety představují aktuálně velmi vyhledávaný způsob vytápění, protože jsou poměrně levné při zachování si potřebných kvalit, kterými musí palivo disponovat. Cena se v běžných hobbymarketech a supermarketech pohybuje okolo 60 Kč za 10 kg, u přímých menších i větších výrobců pak okolo 40 Kč za 10 kg. Někteří vám při nákupu velkého množství přivezou dřevěné brikety přímo až k domu, u jiných je třeba vyřešit dovoz svépomocí, případně za něho zaplatit. Ať už si nakoupíte dřevěné brikety kdekoliv, věřte, že toto ekologické palivo vás příjemně překvapí.

 

Zajímavé tipy:

  • kvalitní dřevěné brikety se při „šoupání“ o drsný povrch drolí minimálně
  • dřevěné brikety nejlépe popíší technické parametry, a to slisování, výhřevnost, obsah popele a obsah vody
  • popel z briket je možno využít jako hnojivo na zahradě
  • dřevěné brikety by neměly naplnit prostor kamen z více jak poloviny

 



Diskuse k článku

  • Zdenek Drban

    14:13 26. 5. 2016 0
    Ahoj i my jsme začali kupovat cca před půl rokem dřevěné brikety od firmy Ekobrikety s.r.o a musím říci, že jsme spokojeni. Někomu se může zdát, že se dají sehnat brikety i levnější, ale co ta kvalita. My už rozhodně do jiných nejdeme.
  • Roman Horák

    21:53 28. 12. 2015 0
    Ahoj, musím říct, že dřevěné brikety jsou super, nejlepší je výhřevnost, protože to se se dřevem nedá srovnat, nakupujem na ekobrikety.cz a jsme spokojeni, cena je podle mě nejlepší

Dobrý kontakt k tématu

Gasterm servis s.r.o.: plynové kotle, servis a prodej
Potřebujete opravit kotel, vyčistit ho či uvést do…
Město Dolní Bousov: turisticky atraktivní oblast Českého ráje
Turistika i kulturní a společenské vyžit…
Sušická lesní a obchodní s.r.o.
Komplexní služby v oblasti lesnictví…

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Máme to teď čerstvě podepsané. Vysvětlili nám to celkem srozumitelně, prostě v létě ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zkoušel jsem si to nahrubo spočítat a vycházelo to líp než klasickej fix. A ta dvouletá ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Elektřina, která drží krok s dobou

Kvalitní elektroinstalace se nepozná na první pohled, ale poznáte ji tehdy, když všechno funguje, jak má. V tomhle článku se mrkneme na to, proč se vyplatí mít po boku spolehlivého elektrikáře, co všechno dnes ...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Když technika usnadní práci. A dává smysl.

Zemědělská a komunální technika dnes dokáže fakt hodně. V tomhle článku se podíváme na to, co všechno zvládá – a hlavně proč se vyplatí podívat se na nabídku jednoho českého výrobce, který to s technikou myslí ...

Když nechceš jen pojištění, ale parťáka na tvojí straně

Nabídek pojištění je všude plno. Ale jak poznat tu dobrou? V článku zjistíš, proč se vyplatí mít po boku někoho, kdo tomu rozumí a fakt ti pomůže – ne prodá jen další papír. A taky ti ukážeme, kdo to dělá pocti...

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Rozkvetla vám levandule? Připravte si domácí sirup, který voní létem

Levandule je královna letních zahrad. Vypadá krásně, voní omamně a navíc se dá skvěle využít v kuchyni. Pokud ji máte plný záhon, nastal ideální čas na domácí levandulový sirup. Příprava je jednoduchá, výsledek...