Rychle rostoucí dřeviny jsou ozdobou zahrady a ekologickým palivem

Rychle rostoucí dřeviny jsou ozdobou zahrady a ekologickým palivem

Přelom března a dubna je nejvhodnější dobou pro vysazování okrasných dřevin. Zatímco ovocné stromky se sází na podzim, okrasnou zahradu, dvorek nebo předzahrádku osazujte dřevinami s prvními teplejšími dny. Ideální je toto období také pro výsadbu rychle rostoucích dřevin, které spíše než pro okrasu, slouží k užitku. A dokonce se vysazují ve velkém.

Rychle rostoucí dřeviny se využívají pro osazení větších zahrad, polí nebo lánů. Důležité je ale vědět i to, že právě rychle rostoucí dřeviny jsou základem pro tolik diskutovanou biomasu.

Rychle rostoucí dřeviny – jaké druhy se hodí

Od doby, co se stala biomasa častým tématem, si odborníci kladou otázku, jaké stromy je vhodné vysazovat v našich podmínkách. Experimentovat se nevyplatí, a tak se zůstává u starých dobrých a odzkoušených topolů nebo vrb. Nový druh, jenž se rozšířil až v posledních letech, je japonský topol, který se však pěstuje povětšinou výhradně jako palivo do topení. Méně rozšířené jsou potom jilmy, pajasany, lísky, akáty a olše.

Nemusíte se bát ani toho, že by se vám pěstování stromů pro vlastní spotřebu nevyplatilo. Rychle rostoucí dřeviny neexistují jen pro velké plochy, speciální druhy jsou určené i do zahrad. Pokud máte prostor a dřevo využijete, pak neváhejte se založením malé soukromé plantáže.

Místům, kde se pěstují rychle rostoucí dřeviny jen za účelem těžení dřeva, se říká výmladkové plantáže. Z jednotlivých stromů se sklízí tzv. výmladky (silné pruty) a strom pak znovu obráží. Každý strom se takto „holí“ každé 2 až 3 roky, menší stromky pak jednou za 5 nebo 6 let. Nejrozšířenější byl tento způsob pěstování na jihu Evropy, v současnosti je ale na čele žebříčku Švédsko.

plant 

Kde pěstovat a kde ne

Pěstování „energetických rostlin“ se doporučuje jako efektivní způsob, jak využít půdu, která by jinak zůstala ležet ladem. Úspěch pěstování ovlivňuje nadmořská výška (nad 600 m.n.m se již tyto dřeviny nehodí) a dostupnost vodních zdrojů, protože potřebují dostatek vody po celou vegetační sezónu.

Jak naložit s dostatečně vzrostlými stromy

Sběr je možno provádět běžnou motorovou pilou. Sami byste ale poznali, že sklidit větší množství stromů by byla obrovská námaha. Jako malopěstitelům se ale rozhodně nevyplatí kupovat speciální velké stroje. Domácím řešením tak bývá například motorová pila upevněná na nosný rám traktoru, případně vstoupit do sdružení pěstitelů, kde jsou stroje společným majetkem. Ty umožňují slízet i pruty starší tří let, což se vyplatí ještě více.

Rychle rostoucí dřeviny jako zdroj štěpky u nás nejsou příliš rozšířené, i když je to efektní způsob, jak na topení ještě ušetřit.

 

 Diskuse k článku

  • Saša

    13:41 8. 10. 2013 0
    Zdravím všechny pěstitele. Vlastním kousek pozemku na vesnici. Na kousku jsem zasadil brambory a ostatní plochu jsem osázel břízou. Udělal jsem v nedalekém lese probírku malých břizek a už mi rostou.
    Neroste tak rychle jako ty topoly, ale na topení super. Topím doma krbovými kamny s výměníkem do radiátorů a 8m3 mi na zimu stačí. Na jaře pokácím, rozštípnu půlkou, nechám vysušit a v zimě už topím.

Dobrý kontakt k tématu

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...