Jak vyčistit koberec: tipy na různé druhy znečištění

Jak vyčistit koberec: tipy na různé druhy znečištění

Koberce patří mezi nejrozšířenější podlahovou krytinu už dlouhá léta. Přináší řadu výhod, od tepelného komfortu po zvukovou izolaci. Největším problémem je však znečištění koberce. I při pravidelném vysávání koberec zešedne, nemluvě o problému v podobě velké skvrny od vína nebo jiné látky. Jak vyčistit koberec, aby vypadal jako nový? Přinášíme tipy na čištění zašedlých koberců i skvrn podle konkrétního typu znečištění.

Čištění zašedlého koberce

Pokud se rozhodnete vrátit krásu svému starému zašedlému koberci, máte dvě možnosti. Buď se pustíte do čištění mokrou cestou, nebo cestou suchou. Mokrá cesta je účinnější a levnější, nelze ale použití ve všech případech.

Záleží na tom, z jakého materiálu je váš koberec vyrobený. Hedvábné, vlněné nebo pravé perské koberce by se měly čistit jen na sucho. Obezřetní byste měli být i v případě, máte-li pod kobercem dřevěné parkety, které by nemusely mokré čištění dobře snášet.

Vyzkoušejte kobercové čtverce, jejich oprava je snadná

Čištění mokrou cestou

Jak vyčistit koberec mokrou cestou? Aby byl výsledek perfektní, budete potřebovat speciální zařízení, tzv. tepovač (extraktor). Pořizovací náklady jsou vysoké, tepovač si můžete buď zapůjčit, nebo přímo povolat firmu, která se profesionálnímu čištění koberců věnuje.

Mokrou cestou můžete koberce za použití speciálních chemických přípravků nebo babských rad čistit i ručně, výsledek ale nikdy nebude dokonalý. Ruční mokré čištění vede často k vytvoření „fleků“. Nepodaří se vám totiž dosáhnout rovnoměrného vyčištění, na některých místech bude koberec světlejší a jinde tmavší.

Tepovač

Čištění suchou cestou

Šetrnějším způsobem čištění je suchá cesta. Jak je z názvu metody patrné, koberce se čistí za sucha bez použití vody. Na koberec se rovnoměrně nanese speciální prášek, který se špínou reaguje a naváže jej na sebe. Po nějaké době působení prášek vysajete i s usazenou špínou a koberec bude krásně čistý.

Suchá metoda čištění koberců je vhodná i na jemné a drahé materiály. Vyčistí hluboko usazenou špínu, se skvrnami od různých látek si ale neporadí. Tato metoda je také podstatně dražší než čištění vodou. Na druhou stranu můžete koberec ihned používat a nemusíte čekat, až uschne.

Vysavač

Čištění skvrn pomocí chemie i babských rad

Nyní už známe základní způsoby, jak vyčistit koberec a vrátit mu zašedlou krásu. Postupné šednutí koberce je normální, problém však nastává ve chvíli, kdy se na koberci vytvoří nehezká velká skvrna od různých látek. Obvykle je třeba jednat okamžitě, nebo na koberci už zůstane navždy. Téměř každou skvrnu je možné do určité míry odstranit. Přinášíme oblíbené způsoby, jak s takovými skrvnami bojovat.

Podzimní úklid a čištění koberců

Rozlité víno

Možná jste to zažili. Užíváte si společné chvíle se svými známými a z ničeho nic jste převrhli na krásný bílý koberec sklenici červeného vína. Co teď? Jednejte okamžitě a nenechejte víno zaschnout. Čím dříve se do odstranění skvrny pustíte, tím bude větší pravděpodobnost, že se skvrny zbavíte.

Smíchejte vodu s octem v poměru 3:1 a roztok nastříkejte rozprašovačem na skvrnu od vína. Připravte si kapesník nebo hadřík, namočte do teplé vody a položte na skvrnu. Předehřejte si žehličku a potom s ním přejíždějte přes vlhký hadr. Zažehlujte tak dlouho, dokud skvrna nezmizí.

Rozlité víno

Mastné skvrny

Podařilo se vám na koberec rozlít olej nebo jinou mastnotu? Mastné skvrny se zbavíte stejným způsobem jako skvrny od vína. Další možností je posypat skvrnu moukou, tu potom smést a zbytek dočistit mýdlem a vodou.

Žvýkačka na koberci

Podařilo se vám přilepit žvýkačku do koberce? Připravte si dostatek kostek ledu a místo se žvýkačkou ledujte. Žvýkací guma ztuhne, změní své vlastnostmi a konzistenci a z koberce ji jednoduše vydrolíte.

Lak na nehty

Co dělat, když se na koberec vylije lak na nehty? Je důležité zasáhnout co nejdříve. Namočte kapesník nebo bavlněný hadřík do odlakovače a koberec čistěte tak dlouho, dokud skvrna zcela nezmizí. Skvrnu dočistíte pomocí mýdlové vody, případně zažehlením.

Krev

Stačí chvilka nepozornosti a na koberci se může objevit i nehezká skvrna od krve. Jak se jí zbavit? Krev se nesmí čistit teplovou vodou, ale vodou studenou. Krev navlhčente studenou vodou a roztokem čpavku vytřete do čista. Pokud nemáte čpavek, použijte sůl. Krvavou skvrnu zasypejte solí, ta barvu vsákne. Pak ji jednoduše smetete a dočistíte vodou.

Vosk

Častou katastrofou je i rozlití horkého vosku do koberce. Jak se ho zbavit? Jakmile vosk zaschne, seškrábejte největší kusy a mezitím si nahřejte žehličku. Překryjte skvrnu savým papírem a zažehlete. Vosk se roztopí a vsákne se do papíru.

Svíčka

Vidíte, že zbavit se dá skoro každé skvrny. Důležitá je rychlost a výběr správné metody. Věříme, že vám naše rady pomohou dosáhnout maximálního výsledku a že váš koberec bude opět čistý a voňavý.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jaké čisticí prostředky si připravit na úklid koupelny?

Koupelna je místem, kde se drží velká spousta bakterií, na něž se potřebujete vyzbrojit pořádnou výbavou. Nachystejte si kartáč, houbičku, hadřík, gumové rukavice, čisticí prostředky a pusťte si dobrou hudbu. P...

Likvidace azbestu se řídí přísnými pravidly. Proč je azbest nebezpečný?

O azbestu se v poslední době píše hodně v souvislosti s odhalením neodborně provedené likvidace. Protože se jedná o zdraví škodlivý materiál, řídí se jeho odstraňování přísnými pravidly. Asanaci smí navíc prová...

Jak efektivně regulovat vytápění kotlem? Objevte ekvitermní regulaci

Přijde vám, že vytápění není tak efektivní, jak by mohlo být? Možná je to kvůli tomu, protože váš kotel neumí upravovat proces topení na základě venkovní teploty. Výsledkem tak je úsporný chod kotle, který spot...

Byt

Jak efektivně regulovat vytápění kotlem? Objevte ekvitermní regulaci

Přijde vám, že vytápění není tak efektivní, jak by mohlo být? Možná je to kvůli tomu, protože váš kotel neumí upravovat proces topení na základě venkovní teploty. Výsledkem tak je úsporný chod kotle, který spot...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Vyrazte na dovolenou v obytném vozu mimo hlavní sezónu

Občas stojí za to opustit teplo svého domova, zapomenout na práce doma i na zahradě a vydat se na dovolenou. I když je letní sezóna u konce, pár dnů volna si sami nebo s rodinou můžete užít i tak. Zvažovali jst...

Jak se vypořádat s nárůstem ceny stavebních materiálů

Pokud vás čeká realizace novostavby, nebo jste se do ní už pustili, pravděpodobně řešíte problém strmého nárůstu ceny stavebních materiálů. Ten komplikuje výstavbu developerům, stavebním firmám i svépomocným st...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Jak vylepšit kvalitu vody a zbytečně s ní neplýtvat

I když naštěstí žijeme v té části světa, kde je dobré vody stále dostatek, neměli bychom ochranu její kvality a především efektivní hospodaření s ní podceňovat. Základem je zdravé a bezporuchové potrubí, které ...

Domácí čištění odpadů jde i bez chemie – jak na to?

K poměrně běžným domácím haváriím patří ucpaný či zanesený odpad. Mohou jej provázet nejen nehody, jako je vytopení sousedů, ale také odpudivý zápach. Ten následně zamoří celou vaši domácnost. Podobným katastro...