Kočičí dvířka – jak je naučit kočku používat

Kočičí dvířka – jak je naučit kočku používat

Kočičí dvířka mohou být pro majitele domácích mazlíčků velkým pomocníkem. To, jaké výhody kočičí dvířka mají, jaké jejich typy existují a kam je dobré je umístit jsme si ukázali již dříve. Další krok ke spokojenému soužití vás, vaší kočky a nově pořízených dvířek však představuje naučit kočku tato speciální dvířka používat, což nemusí být vždy úplně jednoduché.

Kočky jsou sice velmi chytrá zvířata a pro možnost mít pohyb venku by často udělaly cokoli, někdy ale může nastat trochu zádrhel. Popíšeme si tedy jednoduchý postup, jak i velmi plachou a bojácnou kočku rychle naučit dvířka používat ke vzájemné spokojenosti.

Tyto jednoduché rady obvykle zaberou velmi rychle a vy tak konečně budete moci plně využívat výhod, kvůli kterým jste si možná kočičí dvířka do svého domu nebo bytu pořídili.

Postup, jak kocku na dvířka naučit, je jednoduchý

Pokud vám to vyloženě nevadí (nebydlíte například na rušné ulici nebo venku není dvacetistupňový mráz), ze začátku doporučujeme nechat několik dní dvířka zcela otevřená. Pokud vámi zvolený typ kočičích dvířek neumožňuje jiný způsob, poslouží vám k tomu klidně kousek lepicí pásky nebo kolíček na prádlo. U elektronických dvířek lze uzamykací zařízení obvykle vypnout, u magnetických se pak musí přelepit.

cat door_1

Seznámení kočky s dvířky je důležité

Dále je dobré nechat kočku, aby si sama kočičí dvířka očichala a seznámila se s nimi. Přece jen je to nový objekt v domácnosti. Pokud nevyjde ven sama, jemně ji prostrčte ven. Ideální také je, pokud kousek za dvířka umístíte pamlsek tak, aby jej kočka viděla. Může pro ni znamenat jednoduchý motivátor k tomu, aby případný strach z kočičích dvířek překonala.

Zajistěte kočičí dvířka pořádně

Dávejte přitom pozor, aby se nestalo, že klapka během pohybu kočky u dvířek spadla. To by kočku mohlo vylekat. Doba, po kterou se budeme kočku snažit kočičí dvířka naučit používat, by se pak mohla rapidně prodloužit.

Po pár dnech začněte snižovat velikost otvoru tím, že budete dvířka postupně spouštět. Pokud se mezera zmenší na přibližně 8 cm, kočka si k otevření dvířek bude už muset pomoci sama tím, že do nich strčí a lehce zatlačí. Pokud kočka tento jednoduchý systém pochopí a nebojí se vyjít ven, spusťte dvířka úplně. Zvíře už by se dál nemělo být kočičími dvířky chodit dle libosti ven a dovnitř a vy můžete ocenit jednoduchost a praktičnost tohoto vynálezu.

 

Jak naučit kočku chodit kočičími dvířky krok za krokem:

 • ze začátku nechávejte dvířka stále otevřená „dokořán“

 • elektronická dvířka lze vypnout

 • magnetická dvířka můžete přelepit páskou

 • u mechanických poslouží kolíček na prádlo

 • poslouží k tomu kolíček na prádlo nebo lepicí páska

 • nechte kočku dvířka očichat

 • jemně ji jimi prostrčte ven

 • dejte pozor, aby klapka nespadla a kočka se nelekla

 

Přečtěte si také obecný článek o tom, jaké výhody koččí dvířka pro kočky i jejich majitele mají:

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

Diskuse k článku

 • Lenka9

  09:49 12. 3. 2018 0
  Teď jsem si přečetla tenhle super článek a díky moc. Vše jsem aplikovala a kočena si nakonec zvykla a je moc spokojená, že může chodit jak ven, tak dovnitř.

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...