Kuna v domě – boj s hlodavcem pomocí babských rad i moderních odpuzovačů

Kuna v domě – boj s hlodavcem pomocí babských rad i moderních odpuzovačů

Kuna v domě je nepříjemným společníkem, který vám nedá spát. Zbavit se jí může být náročným úkolem plným bezesných nocí, marných pokusů i ztracených nervů. Malé stvoření dokáže napáchat mnoho škody. V minulosti jsme se problematice kuny v domě už věnovali. Nyní jsme všechny vaše podněty a poznatky a přínášíme vám aktualizovaný článek, ve kterém najdete další rady a tipy, které vám v boji s kunou pomohou.

Na první pohled působí kuna mírumilovně, dokáže ale napáchat spoustu škody. Zvíře nemá v přírodě přirozeného nepřítele, a tak se nebojí přiblížit ani k lidským obydlím. Kuna skalní se na rozdíl od své příbuzné sestry kuny lesní nebojí lidí. Na soužití s člověkem je kuna zvyklá, navíc jí přináší mnohé benefity. V blízkosti lidí má jednoduchý přísun potravy, odpadu a hlavně skrýší pro vytvoření svého obydlí.

Drobné zvíře vyhledává opuštěné budovy, chaty, ale nezřídka i městská obydlí. Invaze kun do měst ukazuje, jak se volně žijící zvířata přizpůsobila změnám v přírodě. Jejich nebojácnost je při hubení kuny velkou překážkou.

Kuna skalní si hledá skrýše na půdách, v opuštěných chatách nebo sklepech

Ve městě mají kuny dostatek úkrytů v podobě půd, šachet a štěrbin, kde se mohou dále rozmnožovat. Nepochybným lákadlem je také dostatek potravy v podobě odhozeného jídla v odpadcích nebo potkanů. Problémem kun ve městě je, že si jídlo tahají do svých skrýších pro mláďata. Mršiny a shnilé jídlo nepříjemně zapáchají, čímž se kuna v domě rychle prozradí. Kuna skalní se zdržuje hlavně na starých místech a na půdách. Své domovy a přístupové cestičky si značkuje trusem a po nocích hlasitě šmejdí po okolí.

Kuna skalní je charakteristická svým štíhlým elegantním tělem s jemnou hedvábnou srstí a bílou náprsenkou. Díky své ohebnosti se dokáže protáhnout úzkými štěrbinami a vytvářet si tak účinné skrýše. Kunu však pravděpodobně dřív uslyšíte, než uvidíte. Noční živočich budí obyvatele škrábáním a pištěním.

Lasicovitá šelma dokáže značně znepříjemnit bydlení jak nočním hlukem, tak zápachem. Kuna skalní v domě může v domě způsobit mnoho škod, hlavně stavbu či izolaci znečišťuje svými výkaly. Nebezpečí představuje také jako nositel různých onemocnění, které mohou v určitých případech ohrozit i člověka.

Kuna skalní

Osvědčené triky našich předků

Jak se zbavit kuny řešily dávno již naše babičky a prababičky a mnohé jejich rady se drží dodnes. Léty ověřené domácí tipy na boj s kunami sice nejsou vždy 100 % účinné, ale za to jsou jednoduché a čas od času zafungují. Nechcete klást pasti a lovit kunu, ale raději ji jednoduše vyhnat? Tak vyzkoušejte některé z babských rad. Ušetříte peníze za drahé chemické preparáty, navíc můžete začít s bojem hned, jak se kuna v domě objeví.

Co použít při vyhánění kuny podle babských rad:

  • Zvířecí trus

  • Ochočení jiné kuny

  • Světlo

  • Hlasité zvuky

  • Naftalín

  • Výrazný parfém

  • Chlupy nebo lidské vlasy

  • Psí moč

Kuna v domě nemá ráda pach parfémů a cizí zvěře

Kuna skalní má velmi citlivý čich. Jednou z možností, jak se nepříjemného společníka zbavit, je použití zápachu nebo silných parfémů. Poměrně snadným řešením je využití vlastních domácích mazlíčků. Žádná rozumná kuna nebude vstupovat do teritoria psa. Musíte dostat psa na půdu, kde označuje své území, a to kuně vadí. Moč cizího zvířete ji odláká bezpečně pryč. Někteří lidé dokonce žádají zoologické zahrady o trus velkých šelem, například lvů nebo tyg.

Kuna skalní se bojí velké zvěře i cizích kun

Lasicovitá šelma si ráda střeží své území, proto jakýkoliv náznak přítomnosti většího zvířete kunu odradí. Kromě pachu je další osvědčenou radou také posypání místa chlupy koček či psů nebo lidskými vlasy. I přesto, že se lidí na jednu stranu kuny nebojí, na drujé straně je reálná přítomnost lidských stop může vylekat.

Kuna v autě

Silný parfém nebo naftalín vyžene kunu z úkrytu

Výrazné pachy kuna skalní nemá ráda, proto proti ní můžete vyzkoušet i silný parfém. Jakékoliv nepříjemné vůně odradí kunu ze svého úkrytu. Pokud nestačí ani parfém, zkuste aromatický naftalín nebo naftu. Namočte staré látky nebo kusy oblečení do nafty a pověste na místech, kde tušíte přítomnost kuny.

Naopak nepochodíte s pepřem, chemikáliemi nebo čistícími prostředky. Savo nebo petrolej údajně proti kunám nepůsobí, tak to zbytečně nemusíte ani zkoušet. Čisticí prostředky ale můžete použít k důkladnému vyčištění prostor, a tak se pokusit kuny zbavit zničením jejího obydlí. Pachové stopy ale fungují pouze dočasně, kuna zdánlivě opustí své útočiště, ale po několika dnech či týdnech klidu se znovu vrátí.

Akustické odpuzovače a hluk

Kuna v domě ruší obyvatele rámusem, paradoxně ale sama hluk nesnáší. Pokud to nebude nadměrně vadit i vám, umístěte na půdu nebo místo, kde se zvíře pohybuje, reproduktor či rádio. Hlasitá hudba kunu vyžene z úkrytu a je šance, že po několika dnech místo opustí. Existují i speciální odpuzovače a plašiče na akustických nebo zvukových bázích. Signály jsou pro kunu velmi nepříjemné, ale po čase se často stává, že si na zvuk zvykne.

Pokud se sami kuny nebojíte, je dalším vychvalovaným způsobem ochočení vlastní kuny. Lasicovitá šelma je silně teritoriální a svoje území si pečlivě chrání a značkuje. Přítomnost další kuny donutí neochočenou kunu najít si jinou skrýš.

Halogenové světlo vyžene kunu z domu

Jestliže odhalíte, kde si kuna skalní vytvořila svůj příbytek, máte částečně vyhráno. Kuna v domě má ráda škvíry, zabydlí se klidně i mezi krytinami, kterých byste si normálně ani nevšimli. Díky svému hbitému štíhlému tělu se protáhne prakticky kdekoliv. V případě, že máte dostatek trpělivosti a času, naskýtá se řešení v utěsnění všech možných úkrytů. Důkladné odstranění všech spár musí být provedeno kvalitním materiálem, aby se do své skrýše kuna znovu nedostala a neměla šanci vytvořit si blízko nový úkryt.

K vyhnání kuny účinně pomáhá halogenové svítidlo s čidlem, které reaguje na pohyb. Silné světlo, které se náhle a nečekaně rozsvítí při sebemenším pohybu kuny v noci, ji účinně vyleká a odstraší.

Pasti nefungují opakovaně

Méně humánní metodou je odchyt pomocí klecových pastí. Malé kuny lze odchytit snadněji, za to na dospělé je potřeba dražších průchozích skopců. Nalákejte kunu na nějakou oblíbenou pochoutku, například ovoce, a doufejte, že neuskočí. Do pasti většinou chytíte jen jednu kunu, pokud jich ve vašem domě žije víc, ostatní se poučí a na nástrahu už příště asi neskočí.

Jak předejít řádění kun

Lasicovité šelmy nemají v lásce ani pořádek. Pořádným úklidem půdy nebo chalupy se zbavíte nepotřebných věcí zničíte potenciální škvíry pro kuny. Preventivně můžete proti kůnám bojovat různými způsoby:

  • Vykliďte půdu a utěsněte všechny škvíry

  • Používejte pachové odpuzovače na půdu i do aut

  • Nainstalujte akustické rušičky hlodavců

Kuna skalní je chytré stvoření. Nejen, že se nebojí lidí a vytvoří si své skrýše prakticky kdekoliv, ale také odolává lidským nástrahám. Boj proti kuně často trvá několik měsíců a stojí hodně nervů. Pravděpodobnost úspěchu se nedá předpovídat, někdy stačí jednoduchá babská rada, která pomůže hned, jindy nefunguje účinně nic. Kuna v domě si totiž dokáže na vaše pasti zvyknout a obejde je. Na půdě či chalupě si kousek od původního místa vytvoří novou skrýš a boj začíná nanovo. Nenechte se v boji s kunou odradit, pokud se nepodaří kunu vypudit na první dobrou.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru

Dobrý den, Marcelo. Odstranění vodního skla z dlažby může být bohužel obtížné. Přesto zkuste použít nějaký vys...

Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru

Dobrý den,nedopatřením jsme vylili vodní sklo na dlažbu.Jakým způsobem to odstraníme ,popřípadě jakým roztokem...

Domácí sušení ovoce v sušičce vs. lyofilizované ovoce z obchodu

Dobrý den, domácí výroba lyofilizovaného ovoce bohužel není možná. Technologie je hodně specifická, mrazí se p...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

No od těch máme kuchyň a i přesto, že dostává každý den zabrat mým vařením, tak ně...

Kvalitní pohovka

Máme pohovku z XXXLutz, vybírali jsem fakt dlouho, protože jsme chtěli Lko, které bude mí...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Dobrý den, plánujeme předělávku naší staré kuchyně, aktuálně jí máme postavenou do...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

VENKOVNÍ ŽALUZIE - komplexní, flexibilní a efektivní

Exteriérové, venkovní, nebo chcete-li předokenní, žaluzie už dávno překonaly jakékoli interiérové stínění do oken. A to především díky účinnější ochraně před slunečním zářením a hlukem, úspoře energie na vytápě...

Byt

Jak pěstovat marantu

Maranta pochází z tropů Střední a Jižní Ameriky. Zaujme velkými, oválnými a pestrými listy, dobře snáší stín a není jedovatá. Riziko nepředstavuje ani pro domácí mazlíčky. Tak proč neosvěžit interiér touto nádh...

Zavěšená postel – praktická, designová a moderní

Potýkáte se s nedostatkem prostoru ve své ložnici nebo dětském pokoji? Pak jste možná zvažovali pořízení patrové postele – se dvěma lůžky, nebo horním lůžkem a volným prostorem vespod. Nabízí se však ještě jedn...

Na letní pohodu se připravte s předstihem. Vybudujte si zahradní kuchyni

Je březen - ideální čas na odzimování vaší terasy! Pokud jste to ještě nestihli, co nejdříve se pusťte do jarní údržby a velké přípravy na nadcházející sezónu. Proměňte své posezení ve velkorysý prostor jako st...

Byt vs. Dům: Jak vybrat nejlepší volbu pro vás

Když se rozhodujete o tom, kde budete žít, jednou z největších otázek, kterou si musíte položit je, zda chcete bydlet v bytě nebo v domě. Každá z těchto možností má své výhody a nevýhody a správná volba závisí ...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Ekologické investování: Jak prospět planetě i svému portfoliu?

V posledních letech roste povědomí o dopadech lidské činnosti na planetu. Jednou z oblastí, které je věnována stále větší pozornost, je ekologické investování do nemovitostí. V tomto článku se budeme zabývat tí...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek je tady – a s ní i náš tip, jak tuto do...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...