Vyzkoušejte dezinfekci bazénu přírodní cestou

Slaná voda v bazénu – výhody a nevýhody

Pomalu se blíží čas odzimování bazénů a související příprava na letošní koupací období. Pokud jste doposud využívali pro úpravu vody chlorové tablety a jinou bazénovou chemii, zkuste přejít na ekologičtější a šetrnější způsob. Využití slané vody v bazénu, která funguje jako přirozená dezinfekce, je stále populárnější. Pojďme se zaměřit na to, jaké jsou výhody a nevýhody takového řešení.

Slaná voda jako řešení pro přírodní dezinfekci

Aby voda v bazénu co nejdéle vydržela, nezačala měnit barvu či zapáchat, je potřeba ji vhodným způsobem upravovat. Nejčastěji se používají chlorové tablety, které mají vysoký dezinfekční účinek a ničí choroboplodné zárodky. Chlor však u mnohých vyvolává alergické reakce, dráždí pokožku, nepříjemně zapáchá a vytváří bílé skvrny na plavkách.

Šetrnějším způsobem je využití slané vody v bazénu, která zajistí dezinfekci i bez přidávání dalších chemických prostředků. I bazény se slanou vodou obsahují chlor. Je plynný a vzniká elektrolýzou slané vody. Rozhodně tedy nestačí do bazénu nasypat sůl a čekat zázraky. Aby byla dezinfekce v bazénu se slanou vodou účinná, budete potřebovat solonizační jednotku.

Čtěte také:

Jak ohřát vodu v bazénu: solární panely nahrazují tepelná čerpadla

Správná příprava bazénu na sezónu je stejně důležitá jako zazimování

Plachta na bazén – jaké druhy můžete pořídit?

Vysavač do bazénu: Šikovný pomocník při čištění vody

Hodnoty chloru, pH vody a další parametry je potřeba sledovat i v bazénu se slanou vodou. Zjistíte tak, máte-li vše správně nastaveno a dávkování soli je optimální

Nevýhody bazénu se slanou vodou

Začneme neobvykle nevýhodami bazénů se slanou vodou. Je jich totiž podstatně méně než výhod.

Vysoké pořizovací náklady

Mnohé od přechodu na přírodní úpravu vody odrazují vysoké počáteční náklady, které souvisejí s nutností nákupu solonizační jednotky neboli solinátoru. Takové zařízení se stará o rozklad slané vody a přesné dávkování podle potřeby. Pořizovací cena takového zařízení se pohybuje v řádu tisíců až desetitisíců korun podle modelu s ohledem na velikost bazénu. Protože je však provoz levný (už není potřeba kupovat chemii), z dlouhodobého hlediska ušetříte. Návratnost investice je obvykle 5 až 7 let.

Koroze kovových prvků

Další nevýhoda souvisí s přirozenou vlastností slané voda. Na rozdíl od té sladké způsobuje ve větší míře korozi kovových prvků, a to i těch z nerezové oceli. Máte-li tedy v bazénu kovové zábradlí, přelivy, nášlapy, žebříky či jiné vybavení, po několika letech vám pravděpodobně zreziví. Proto je vhodné vyměnit tyto prvky za plastové, kterým slaná voda nijak nevadí.

Výhody bazénu se slanou vodou

Konečně se dostáváme k hlavním důvodům, proč přejít od chemie k přírodnímu způsobu úpravy vody. Je jich spousta, ale zmiňme ty hlavní:

Šetrnost k pokožce

Slaná voda v bazénu je k pokožce šetrné. Nedráždí ji a nevyvolává alergické reakce. Množství soli je asi desetkrát menší než v moři. Nemusíte se tedy bát, že by vás pálily rány, měli jste podrážděné oči nebo se cítili jako slanečci. Možná ani nepoznáte, že se koupete ve slané vodě. Bazény se slanou vodou jsou skvělou volbou i pro alergiky a rodiny s dětmi.

V bazénu se slanou vodou se můžete potápět i bez brýlí. Voda není příliš slaná, a tak vám z ní nebudou pálit oči

Ekologičnost

Bazénová sůl se vyrábí ze soli mořské. Jedná se tedy o přírodní produkt, který nezatěžuje životní prostředí. Bazénová chemie v čele s chlorem je neekologická jak z hlediska výroby, tak samotného použití v bazénu.

Nízké provozní náklady

Bazénová chemie je drahá, a tak vás každoroční údržba bazénu vyjde i na několik tisíc korun. Pokud přejdete na slanou vodu, ušetříte. Sůl do bazénů totiž stojí jen pár korun. Vše ostatní zajistí solonizační jednotka, do které zainvestujete jen jednou a nic dalšího nebudete řešit.

Přechod na slanou vodu je snadný, a dokonce nevyžaduje ani vypouštění bazénu. Pokud vás už nebaví koupání ve vodě s nepříjemných chlorovým odérem, je slaná voda ideální alternativou. Přečtěte si i další články o této problematice:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Markéta Pilná: PLACHTÁRNA HOSTIVICE
  Potřebujete vyrobit krycí…
Plachtárna Hostivice - zakázková výroba plachet
Plachtárna - zakázková v…
Renref & Stevenson, s.r.o.
Renref & Stevenson, s.r.o. je firma, jejíž…
Zahrady Hruška – to nejlepší pro vaše zahrady
Chystáte se zvelebit zahradu kolem va…

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Doménou zámečníka nejsou jen zámky: Musí být precizní a rychlý v práci s kovem

Pod pojmem zámečník vytane zpravidla konkrétní představa na mysli i laikům. Práce těchto řemeslníků je ale mnohem rozmanitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Co všechno umí?

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Čemeřice neboli sněžná růže bude ozdobou vaší zahrady

Pustíme se společně do poznávání čemeřice a poradíme, jak se o ni během léta starat. I když kvete v době, kdy většina zahrady odpočívá, stojí za zmínku i teď. Znáte ji?

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...