Bazén se slanou vodu bude čistý a bez chlorového odéru

Bazén se slanou vodu bude čistý a bez chlorového odéru

Mořská voda obsahuje v jednom litru 35 gramů soli. Objevuje se tam díky zvětrávání hornin a výbuchům sopek pod hladinou. Specifické složení z ní tak dělá další zázrak přírody. Její účinky jsou využívání i tam, kam vlny mořského příboje nedosahují. Škodlivost vlasům vyvažuje schopnost zmírňování kožních problémů a navození psychické pohody.

 

Slaná voda se proto objevuje i jako přísada léčebných koupelí a ve speciálních bazénech. Že by se takový hodil i vám? Proč ne! Jen teplým slunečním paprskům, které k odpočinku patří, neporučíte.

Slaná voda v bazénech

Na veřejných koupalištích a v bazénech se stav vody přísně hlídá, omezují ho regulace a normy, které nejsou stanoveny jen proto, aby znepříjemňovaly život provozovatelům. Situaci je potřeba hlídat i v domácích podmínkách, a to jak u bazénů venkovních, tak i u menších relaxačních lázní. Nejinak je tomu v případě bazénů se slanou vodou. Ty najdete nejčastěji v lázních, wellness centrech nebo specializovaných provozovnách. Kromě soli obsahují i stopové množství dalších prvků, které fungují jako spouštěče reakcí.

Technologie slané vody v bazénech se nevyužívá dlouho. V blízkosti mořské vody není problém časté vypouštění a napouštění nové vody přímo ze zdroje. To je v našich podmínkách nemožné, proto se pracuje se sladkou vodou. Úpravou pak vniká asi desetkrát méně slaná voda než v moři.

Jak prospívá moře lidskému zdraví: vlhký vzduch prosycený solí zklidní podrážděné sliznice nosu. Fytoplankton a zooplankton mají na svědomí hormony, antibiotické a bakteriostatické látky, které působí jako přírodní léčiva a například urychlují hojení.

Náklady na množství soli pro jednu koupací sezónu se pohybují kolem 1500 Kč. Pro ty, kteří nesnáší běžné desinfekce, je to ale řešení k nezaplacení.

Bazén „bez chloru"

Chlorovat se totiž dá voda i za pomoci soli, kde je tajemství skryto v postupném rozkladu jednotlivých složek (mezi nimiž je i chlor, avšak bez typického zápachu). Metoda převodu soli na dezinfektční chlor se rozšířila třeba v Austrálii, kde je pro tamní klimatické podmínky ideálním řešením. Využívá se mořská sůl, která se po nasypání a rozpuštění rozkládá na plynný chlor, kyslík a ozon. Nezbytný je elektronický řídící systém pro dávkování chemických látek.
Sůl je třeba stále doplňovat a udržovat na požadované hodnotě. Nevýhodou jsou vyšší korozivní účinky, které se projeví na schůdcích, potrubí nebo čerpadlu.

Možnosti úpravy bazénové vody bez chloru

  • UV lampa
  • Čistící systém s ionty mědi, zinku a stříbra
  • Slaná voda

Solonizační jednotka do bazénuSlaná voda se proto objevuje i jako přísada léčebných koupelí a ve speciálních bazénech. Že by se takový hodil i vám? Proč ne! Jen teplým slunečním paprskům, které k odpočinku patří, neporučíte.

Pro to, aby se v bazénech tvořil plynný chlor, slouží solonizační jednotky. Říká se jim solinátory nebo chlorinátory a fungují tak, že rozkládají mořskou nebo kuchyňskou sůl na potřebné látky. Voda se tím zbavuje nežádoucích látek a navíc se podílí na nižších nákladech na údržbu, protože odstraňuje i vápenec, který se tak neusazuje.

Solonizační jednotky se pořizují k venkovním i vnitřním bazénům. Ideální místo je pro ně v místě, kde se dá regulovat průtok vody. Výkon závisí na množství vody, kterou upravuje. Od toho se pak odvíjí i cena – pro 25m3 je třeba jednotka asi v ceně 14 000 Kč.

Výhody dezinfekce solí ocení alergici, kteří nesnáší chlor. Ten v soli je šetrnější a v mnohých případech jej snáší bez problémů.

Koncentrace slané vody v bazénu

Solonizační jednotka řídí správné dávkování soli v poměru 35g na 1m3. Stačí, když se hlídá kontrolka, která symbolizuje nedostatečné množství soli a při rozsvícení se doplní.
Koncentrace je ve výsledku mírná, dokonce ještě menší, než se objevuje v slzách.
Sůl samozřejmě ovlivňuje plochy, s nimiž přichází do kontaktu a ty je potřeba proti ní ochránit. Před sezónou se tak aplikuje antikorozní nátěr, případně jiný, jenž vytvoří bariéru.

Ani sůl není dokonalá

Sůl má však jedno úskalí – reaguje s nerezem, což není v případě nerezových žebříků, tepelného výměníku nebo ohřevu zcela ideální. Částečně se dá působení zmírnit ochrannou vrstvou nátěru, i tak ale pravděpodobně dojde ke korozi, jen s menším zpožděním. Pokud se možnost využívání slané vody zváží už dopředu, jmenované části je vhodné pořídit plastové nebo z titanové oceli.

Stává se, že sůl není v roztoku obsažena v dostatečném množství a voda se tak nedesinfikuje v dostatečné míře. Dochází tak k bakteriální kontaminaci a neúčinnosti.

Jak prospívá moře lidskému zdraví: vlhký vzduch prosycený solí zklidní podrážděné sliznice nosu. Fytoplankton a zooplankton mají na svědomí hormony, antibiotické a bakteriostatické látky, které působí jako přírodní léčiva a například urychlují hojení.

Slaná voda v bazénu patří mezi alternativní způsoby udržení čistoty bez škodlivých bakterií. Běžně používané desinfekce dělají potíže alergikům, u kterých způsobují kožní potíže. Chlor ze soli však ne, proto jej v bazénech mohou používat i jedinci citliví právě na tuto chemickou látku.
Se správným dávkováním i dohledem nad stabilitou obsaženého množství ohlídá solonizační jednotka, která se pořizuje jako příslušenství k bazénu.

Náklady na množství soli pro jednu koupací sezónu se pohybují kolem 1500 Kč. Pro ty, kteří nesnáší běžné desinfekce, je to ale řešení k nezaplacení.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...