Stavba rodinného domu krok za krokem

Stavba rodinného domu krok za krokem – čím začít?

Se stavbou rodinného domu se pojí několik nezbytností – od koupi pozemku přes získání stavebního povolení až po výběr stavební firmy. A to zdaleka není vše, na co byste měli myslet. Jaké by měly být vaše první kroky před výstavbou?

1. Vyberte si vhodný stavební pozemek

Dříve než se budete moci pustit do zařizování, výběru designového vytápění a doplňků, musíte se zaměřit na několik hlavních bodů. Prvním z nich je koupě správného pozemku. Stavba rodinného domu není možná, pokud nemáte k dispozici pozemek, na kterém se skutečně dá stavět. Důležitá je jeho velikost, tvar, orientace ke světovým stranám, bezproblémový přístup (nejlépe z veřejné komunikace), hladina spodní vody, dostupnost inženýrských sítí a stav terénu. Ideální je pozemek ve tvaru čtverce či obdélníku – musí mít dostatečnou šířku kvůli odstupové vzdálenosti od hranic pozemku. Ta je stanovena na 2 metry.

Stavba domu krok za krokem: pečlivě vybírejte projektanta.

Čtěte také:

Sálavé topné panely v celém domě – designový a praktický způsob vytápění do každé místnosti

Rozmyslete si, jakou hledáte lokalitu. Chcete žít ve městě či na vesnici? Jakmile si to ujasníte, zjistěte si, jestli má vybrané místo veškerou občanskou vybavenost a pravidelná dopravní spojení. Pečlivě si prověřte, jaká v dané oblasti platí omezení, co se velikosti stavby či typu architektury týče. Zvlášť v památkově chráněných oblastech je nutné dbát na to, co všechno je povolené a co už ne. Kupujete pozemek od soukromého majitele nebo od obce? Je v obci veřejná kanalizace, nebo budete odpady muset řešit jímkou? Důkladně zvažte všechna pro a proti, abyste se zbytečně nenapálili.

2. Projekt rodinného domu – na co si dát pozor?

Můžete si zakoupit již vypracovaný projekt pro typový dům, nebo si nechat zpracovat vlastní. V druhém případě se nabízí příjemná výhoda – dům lze přesně přizpůsobit pozemku a jeho možnostem. Projektant vám přichystá stavební projekt na míru a navrhne funkční konstrukci. Cena ovšem bývá vyšší než u katalogového domku. Projektanta vybírejte podle jeho předchozích zkušeností a doložitelných projektů. Obrátit se můžete rovněž na architekta. Jestli ale potřebujete hlavně přesný náčrt pro úřady, postačí vám projektant.

S vhodnou kombinací obnovitelných zdrojů energie můžete mít v novostavbě komfortní a úsporné elektrické vytápění, např. v podobě topných panelů na zeď.

Součástí projektu musí být průkaz energetické náročnosti budovy. Od roku 2020 platí, že mohou vznikat už jen budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Do této kategorie spadají pasivní a nízkoenergetické stavby. Zásadní je u nich zejména precizní zateplení, kvalitní okna a maximální funkčnost. Uvažujete o elektrickém topení? Podlahové vytápění či sálavé panely jsou stále oblíbenější, ale samy o sobě v podobném domě nestačí. Abyste snížili spotřebu primární energie z neobnovitelných zdrojů, musíte elektrické vytápění kombinovat se systémem, využívajícím energii ze zdrojů obnovitelných. Díky vyhlášce 264/2020 Sb. se totiž skutečná spotřeba elektřiny při posuzování budovy výrazně navyšuje.

Jakou alternativu zvolit? Bude pro vás lepší nainstalovat systém větrání se zpětným ziskem tepla, pořídit teplené čerpadlo či raději vsadit na fotovoltaickou elektrárnu? S rozhodováním vám pomůže praktický výpočtový formulář společnosti Fenix.

3. Jak na žádost o stavební povolení?

Pozemek máte, projekt také a vaše stavba odpovídá územnímu plánu obce? Teď už zbývá pouze získat stavební povolení. Co všechno je k tomu potřeba? Vyplatí se na stavební úřad zamířit dříve, než bude váš stavební projekt hotový. Ukažte úředníkům základní nákres stavby a rovnou zjistěte, jestli podobný dům může na vašem pozemku vzniknout. Může se stát, že jste územní plán špatně pochopili – takhle aspoň budete mít jistotu.

Stavební povolení potřebujete v případě, že zastavěná plocha domu bude větší než 150 m2. U menší stavby si vystačíte s územním souhlasem a ohlášením stavby (musí však být hotová přístupová cesta a napojení na sítě). Vyřízení žádosti o stavební povolení trvá minimálně 60 dní a může se i protáhnout. Abyste celý proces, co nevíce zkrátili, nachystejte si následující dokumenty:

  • doklad o vlastnictví pozemku,
  • výpis z katastru nemovitostí,
  • geodetické zaměření pozemku a měření radonu,
  • projektovou dokumentaci, kterou vypracovala autorizovaná osoba,
  • souhlas vlastníků sousedních pozemků a staveb,
  • souhlas orgánů, kterých se to týká (krajská hygienická stanice apod.),
  • souhlas vlastníků technické infrastruktury,
  • hydrogeologický průzkum.

Naštěstí se zdlouhavému běhání po úřadech můžete zcela vyhnout – když se obrátíte na stavební firmu, která mimo jiné nabízí i vyřízení stavebního povolení.

4. Stavba domu svépomocí nebo na klíč?

A nakonec – jak přistoupit k samotné realizaci? Stavba domu svépomocí se často jeví jako levnější, někdy se ale naopak nepříjemně prodraží. Záleží na vašich zkušenostech a zručnosti. A to ani nemluvě o tom, jak náročné je to časově. Zato když zvolíte správnou stavební firmu s desítkami let zkušeností, nejen, že si pojistíte kvalitní výsledek, ale navíc budete mít přesnější představu o konkrétních termínech a na celou stavbu získáte záruku. Zapátrejte po firmě s dobrou pověstí a oslovte ji s dostatečným předstihem. Ušetříte si čas i trápení. Osvědčená firma všechno ohlídá za vás a pomůže vám efektivně rozplánovat každý detail. Stavba na klíč je sice finančně náročnější, ale je to určitě lepší než se dopustit amatérské chyby, a nakonec muset provádět přestavbu – a tentokrát profesionálně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Město Dolní Bousov: turisticky atraktivní oblast Českého ráje
Turistika i kulturní a společenské vyžit…
Sušická lesní a obchodní s.r.o.
Komplexní služby v oblasti lesnictví…

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...