Stavba rodinného domu krok za krokem

Stavba rodinného domu krok za krokem – čím začít?

Se stavbou rodinného domu se pojí několik nezbytností – od koupi pozemku přes získání stavebního povolení až po výběr stavební firmy. A to zdaleka není vše, na co byste měli myslet. Jaké by měly být vaše první kroky před výstavbou?

1. Vyberte si vhodný stavební pozemek

Dříve než se budete moci pustit do zařizování, výběru designového vytápění a doplňků, musíte se zaměřit na několik hlavních bodů. Prvním z nich je koupě správného pozemku. Stavba rodinného domu není možná, pokud nemáte k dispozici pozemek, na kterém se skutečně dá stavět. Důležitá je jeho velikost, tvar, orientace ke světovým stranám, bezproblémový přístup (nejlépe z veřejné komunikace), hladina spodní vody, dostupnost inženýrských sítí a stav terénu. Ideální je pozemek ve tvaru čtverce či obdélníku – musí mít dostatečnou šířku kvůli odstupové vzdálenosti od hranic pozemku. Ta je stanovena na 2 metry.

Stavba domu krok za krokem: pečlivě vybírejte projektanta.

Čtěte také:

Sálavé topné panely v celém domě – designový a praktický způsob vytápění do každé místnosti

Rozmyslete si, jakou hledáte lokalitu. Chcete žít ve městě či na vesnici? Jakmile si to ujasníte, zjistěte si, jestli má vybrané místo veškerou občanskou vybavenost a pravidelná dopravní spojení. Pečlivě si prověřte, jaká v dané oblasti platí omezení, co se velikosti stavby či typu architektury týče. Zvlášť v památkově chráněných oblastech je nutné dbát na to, co všechno je povolené a co už ne. Kupujete pozemek od soukromého majitele nebo od obce? Je v obci veřejná kanalizace, nebo budete odpady muset řešit jímkou? Důkladně zvažte všechna pro a proti, abyste se zbytečně nenapálili.

2. Projekt rodinného domu – na co si dát pozor?

Můžete si zakoupit již vypracovaný projekt pro typový dům, nebo si nechat zpracovat vlastní. V druhém případě se nabízí příjemná výhoda – dům lze přesně přizpůsobit pozemku a jeho možnostem. Projektant vám přichystá stavební projekt na míru a navrhne funkční konstrukci. Cena ovšem bývá vyšší než u katalogového domku. Projektanta vybírejte podle jeho předchozích zkušeností a doložitelných projektů. Obrátit se můžete rovněž na architekta. Jestli ale potřebujete hlavně přesný náčrt pro úřady, postačí vám projektant.

S vhodnou kombinací obnovitelných zdrojů energie můžete mít v novostavbě komfortní a úsporné elektrické vytápění, např. v podobě topných panelů na zeď.

Součástí projektu musí být průkaz energetické náročnosti budovy. Od roku 2020 platí, že mohou vznikat už jen budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Do této kategorie spadají pasivní a nízkoenergetické stavby. Zásadní je u nich zejména precizní zateplení, kvalitní okna a maximální funkčnost. Uvažujete o elektrickém topení? Podlahové vytápění či sálavé panely jsou stále oblíbenější, ale samy o sobě v podobném domě nestačí. Abyste snížili spotřebu primární energie z neobnovitelných zdrojů, musíte elektrické vytápění kombinovat se systémem, využívajícím energii ze zdrojů obnovitelných. Díky vyhlášce 264/2020 Sb. se totiž skutečná spotřeba elektřiny při posuzování budovy výrazně navyšuje.

Jakou alternativu zvolit? Bude pro vás lepší nainstalovat systém větrání se zpětným ziskem tepla, pořídit teplené čerpadlo či raději vsadit na fotovoltaickou elektrárnu? S rozhodováním vám pomůže praktický výpočtový formulář společnosti Fenix.

3. Jak na žádost o stavební povolení?

Pozemek máte, projekt také a vaše stavba odpovídá územnímu plánu obce? Teď už zbývá pouze získat stavební povolení. Co všechno je k tomu potřeba? Vyplatí se na stavební úřad zamířit dříve, než bude váš stavební projekt hotový. Ukažte úředníkům základní nákres stavby a rovnou zjistěte, jestli podobný dům může na vašem pozemku vzniknout. Může se stát, že jste územní plán špatně pochopili – takhle aspoň budete mít jistotu.

Stavební povolení potřebujete v případě, že zastavěná plocha domu bude větší než 150 m2. U menší stavby si vystačíte s územním souhlasem a ohlášením stavby (musí však být hotová přístupová cesta a napojení na sítě). Vyřízení žádosti o stavební povolení trvá minimálně 60 dní a může se i protáhnout. Abyste celý proces, co nevíce zkrátili, nachystejte si následující dokumenty:

  • doklad o vlastnictví pozemku,
  • výpis z katastru nemovitostí,
  • geodetické zaměření pozemku a měření radonu,
  • projektovou dokumentaci, kterou vypracovala autorizovaná osoba,
  • souhlas vlastníků sousedních pozemků a staveb,
  • souhlas orgánů, kterých se to týká (krajská hygienická stanice apod.),
  • souhlas vlastníků technické infrastruktury,
  • hydrogeologický průzkum.

Naštěstí se zdlouhavému běhání po úřadech můžete zcela vyhnout – když se obrátíte na stavební firmu, která mimo jiné nabízí i vyřízení stavebního povolení.

4. Stavba domu svépomocí nebo na klíč?

A nakonec – jak přistoupit k samotné realizaci? Stavba domu svépomocí se často jeví jako levnější, někdy se ale naopak nepříjemně prodraží. Záleží na vašich zkušenostech a zručnosti. A to ani nemluvě o tom, jak náročné je to časově. Zato když zvolíte správnou stavební firmu s desítkami let zkušeností, nejen, že si pojistíte kvalitní výsledek, ale navíc budete mít přesnější představu o konkrétních termínech a na celou stavbu získáte záruku. Zapátrejte po firmě s dobrou pověstí a oslovte ji s dostatečným předstihem. Ušetříte si čas i trápení. Osvědčená firma všechno ohlídá za vás a pomůže vám efektivně rozplánovat každý detail. Stavba na klíč je sice finančně náročnější, ale je to určitě lepší než se dopustit amatérské chyby, a nakonec muset provádět přestavbu – a tentokrát profesionálně.



Diskuse k článku

  • Veronika Břoušková

    13:12 1. 10. 2024 +1
    Děkuji za přínosný článek. Myslím si, že obecně lidem moc nedochází, co vše souvisí s tím se rozhodnout si postavit rodinný dům. Zda zvolit stavební firmu nebo se snažit ušetřit a zajistit si vše svépomocí. Vše má svoje plusy a mínusy. Bydlet ve vlastním se ale stále vyplatí. Chce to hledat dobré řemeslníky a nakupovat materiál za nejlepší ceny. Vše se dá sehnat za míň, když člověk hledá. Hutní materiál třeba na kari-site, dřevo na pilách, vybavení po bazarech. Moje zkušenost je taková, že se nesmí nic podcenit. Pokud jde o projekt je stěžejní a ani nevíte jak moc, vám špatný projekt může vše zkomplikovat.

Dobrý kontakt k tématu

Město Dolní Bousov: turisticky atraktivní oblast Českého ráje
Turistika i kulturní a společenské vyžit…
JENDREK s.r.o. - těžba dřeva, zemní práce i likvidace odpadu
Od roku 2009 je tu pro vás společnost JENDREK s.r…
Sušická lesní a obchodní s.r.o.
Komplexní služby v oblasti lesnictví…

Interiérové dveře, které se stanou chloubou domácnosti

Tak dnes je opravdu široký výběr, a to nejen vzhledem ale i kvalitou na tu bych teda já sázel především, a hla...

Posuvná okna a dveře - řešení i pro střechy

Jako když už se člověk rozhodne pro tento tip, tak bych hlavně zvážil, od koho je vůbec koupí. Známá málem nal...

Vchodové dveře – jaké jsou aktuálně oblíbené typy?

Myslím si, že především při výběru by měl být člověk opatrný na to od jakého prodejce ty dveře bude vůbec kupo...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Už přes rok jsem na plovoucím tarifu u bezDodavatele, to tak tomu ještě ani neříkali, a ...
Zobrazit všechna témata

Malá, ale praktická: 7 triků, jak opticky zvětšit koupelnu

Malá koupelna? To nemusí být žádný problém, když s prostorem naložíte chytře. I omezený prostor může působit větší, vzdušnější a zároveň zůstat plně funkční. Připravili jsme pro vás 7 jednoduchých triků, díky k...

6 tipů, jak zařídit pokoj pro puberťáka

Zařídit pokoj pro dospívajícího může být výzva. Také je to ale skvělá příležitost, jak vytvořit prostor, který bude praktický a zároveň odrážet jeho nebo její osobnost. V článku se zaměříme na 6 tipů, které vám...

Jak odvzdušnit radiátor? Máme pro vás návod v 5 krocích

Začaly se objevovat chladné části radiátoru, ozývá se podivné bublání a přišly i vyšší účty za topení? Pak pravděpodobně nastal čas odvzdušnit radiátor. Tato jednoduchá údržba dokáže výrazně zlepšit výkon vašeh...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat startovací zdroj (booster) pro vaše auto?

Ráno spěcháte do práce, rychle nasednete do auta, ale zjistíte, že baterie je vybitá a auto nenastartuje. Už se vám to stalo? Startovací zdroj vám v takových případech dokáže zachránit den. Podívejte se, jak si...

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Venkovní sauny jako oáza klidu: Jak vybrat kvalitní model pro váš domov

Toužíte po dokonalém relaxu přímo na vaší zahradě? Venkovní sauny dokážou nabídnout prostor k odpočinku i uvolnění, které si můžete dopřát kdykoliv během roku. Výběr správné sauny však může být náročný. Na co s...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Výroba lodiček ze skořápek – kreativní zábava pro celou rodinu

Vánoce jsou časem tradic a tvořivosti. Lodičky ze skořápek jsou jednou z těch kouzelných aktivit, která spojuje rodinu a dodává svátkům pohádkovou atmosféru. Jak si je vyrobit a co všechno vám při pouštění moho...