Střechu vybírejte pečlivě! Součástí domu může být i na několik generací

Střechu vybírejte pečlivě! Součástí domu může být i na několik generací

Realizace nové střechy nebo rekonstrukce té staré je zpravidla dlouhodobou a nákladnou investicí. Nejenom z finančních důvodů, ale také proto, že nová střecha ovlivní váš život na mnoho let, se opravdu vyplatí pečlivě vybírat. Koneckonců kuchyň, koupelnu nebo fasádu přeměníte poměrně snadno a rychle, ale střecha zůstává i na několik generací. Na co při jejím výběru dbát především?


Trvanlivost materiálu – vítězí klasická pálená taška

obr 1Životnost střechy se liší dle použitého materiálu, tou nejdelší se mohou pyšnit pálené střešní krytiny. Dle studií a dochovaných pálených tašek se životnost odhaduje až na staletí. Svoji dlouhověkost a trvanlivost získávají pálené tašky díky použitým surovinám a výrobnímu postupu. Tašky se vyrábějí výlučně z hlíny (jílu) odpovídající kvality. Surový výrobek je nejprve vysušen, posléze se vypaluje při vysoké teplotě (více než 1000°C) až ke slinování, kdy dojde ke stavení (spečení) hmoty. Při tomto procesu získává taška svoji pevnost, mrazuvzdornost i trvanlivost.

Díky povrchovým úpravám – engobování a glazování – se také pálené tašky vyznačují stálobarevností a jsou odolnější vůči usazování nečistot. Na rozdíl od ostatních materiálů také tzv. neoprší. Barevné působení střechy tak zůstává neměnné po dlouhá desetiletí.

Kvalita materiálu – pozor na normy

obr2Pro dlouhověkost střechy je nezbytné použít skutečně kvalitní materiály. Kvalitu krytiny výrobci dokládají pomocí českých technických norem (ČSN) nebo norem evropských (EN). Například norma ČSN EN 1304 se vztahuje na pálené krytiny -  Definici a specifikaci výrobků. „Dle této normy jsou tašky kontrolovány ve všech fázích výroby od těžby hlíny až po expedici výrobků. Norma ČSN EN 1304 stanovuje mimo jiné minimální požadavky na výrobek a zaručuje nejvyšší kvalitu pravých pálených tašek,“ vysvětluje Rudolf Prus, vedoucí technického úseku společnosti Tondach. Podobné normy existují i pro ostatní střešní krytiny. Při výběru materiálu pro střešní krytinu se vždy vyplatí ověřit si, zda je daný výrobce držitelem zmíněných certifikátů. Všeobecně známým a uznávaných certifikátem jakosti je norma ČSN EN ISO 9001, která zákazníkům zaručuje, že dostanou produkt vyráběný v souladu s nejvyššími standardy kvality.

Zda je daný výrobce držitelem patřičných certifikátů se nejsnadněji dozvíte na oficiálních webových stránkách jednotlivých výrobců. Důležité je však sledovat výše zmiňované normy ČSN nebo EN, jiné normy vám nezaručí místní standardy kvality.

Není záruka jako záruka – cena není zdaleka všechno

Záruku 10 let zpravidla nabízejí na střechy výrobci plechové krytiny, záruka se vztahuje na vady materiálu či výrobní vady, které by mohly zapříčinit porušení funkčnosti krytiny.

Na betonové tašky se nabízí maximální záruka 30 let. Ta se však vztahuje pouze na materiál samotný. Funkčnost celého střešního systému bývá omezena na kratší dobu 15 let.

Nejdelší záruku, jakou lze v České republice na střechu získat, nabízí největší výrobce pravých pálených tašek Tondach. Záruka Tondach All inclusive zaručuje klid na celých 33 let. V rámci této záruky mají zákazníci nárok na dodání, dopravu i případnou výměnu střešních tašek zdarma. Stejně tak se záruka vztahuje i na keramické i nekeramické příslušenství Tondach tuning jako jsou odvětrávací nebo protisněhové systém, různé příchytky a držáky nebo úžlabí.

Nabízená barevná škála

obr3Dávno pryč je doba, kdy byly v nabídce střešní krytiny pouze v několika málo tradičních barvách. Jakoukoliv barvu bylo možné mít pouze na plechové krytině, dle toho, jaký nátěr byl použit. Dnes je již možné vybírat z celé škály barev také u pálených nebo betonových tašek. Pálené tašky nabízí největší výrobce Tondach v barvách od červené cihlové na klasických režných taškách až po bílé, černé modré či zelené na povrchově upravených engobách a glazurách. Například zajímavě barevně laděné měděné a tmavě hnědé engoby falcovky dnes oceňují nejen restaurátoři památkově chráněných objektů, ale i majitelé luxusních sídel.

Jednoduchost pokládky

obr4Snadnější zpravidla bývá pokládka plechové krytiny. Vyrábí se ve velkých pásech a má nízkou hmotnost. Pokud se jedná o jednoduchou pultovou nebo sedlovou střechu bez střešních oken nebo různých jiných překážek, je její pokládka rychlá a technologicky nenáročná. V případě složitějších valbových střech je třeba počítat s poměrně vyššími investicemi na její pokládku. Plechová střecha se hodí zejména do míst, kde se dá klasická skládaná krytina použít jen v omezené míře. Takovými objekty mohou být nejrůznější přístřešky, zahradní chatky nebo například starší budovy, na které se vzhledem jejich stáří a nosnosti krovu nedá klasická krytina použít.

Pokládka betonové a pálené krytiny je v mnohém podobná. Pokud budete pokládat střechu na původní laťovaní, jistě oceníte posuvné pálené střešní tašky. Díky vůli v krycí délce se posuvné pálené tašky hodí takřka pro všechny rozteče latí. Posuvné pálené tašky se tak stávají vynikajícím materiálem pro rekonstrukci střech.

Ekologičnost použitého materiálu

obr5Kdo při realizaci nové střechy zároveň myslí na životní prostředí, ocení střechu z přírodních materiálů. Na rozdíl od betonových tašek nebo plechových plátů se pálená střešní krytina vyrábí čistě na přírodní bázi. Směs zeminy s příměsí jílu se míchá s vodou, suší vzduchem a ekologicky vypaluje v pecích vyhřívaných zemním plynem. Tašky tak nabízejí nejen vysokou pevnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům a kyselým dešťům, ale také další výhody páleného materiálu – prodyšnost a po skončení životnosti recyklovatelnost.

Stejně tak glazování a engobování tašek jsou přírodními procesy výroby. Na vysušenou se tašku nanáší tenký povlak z keramické směsi vhodného složení (vodou rozplavené jíly obarvené přírodními oxidy železa) a takto upravený výrobek se znovu vypálí. Získává tak pololesklý až lesklý povrch, na kterém se neuchycují nečistoty a mechy.

Střešní doplňky

obr6Při pořizování střechy je ale třeba myslet nejen na samotnou krytinu, ale i střešní doplňky. Za účelem správné funkčnosti prvků střechy jako jednoho celku je vhodné volit kompletní střešní systém od jednoho výrobce. Platí zde, že kombinovat to nejlevnější navíc často od neznámých a nekvalitních výrobců, se již při pokládce nebo později může zle vymstít.

Kromě vlastní střešní krytiny jsou na novou střechu potřeba funkční doplňky, jako jsou speciální příchytky, hřebíky, průlezy, otvory, prosvětlovací tašky, protisněhové zábrany, větrací pásy, pochůzné systémy, úžlabí nebo podstřešní konstrukce. Součástí střechy jsou ale také nezbytné keramické doplňky - odvětrávací tašky, hřebenáče a různé nástavce. Kdo chce svoji střechu něčím ozvláštnit, může si vybrat z různých ozdobných keramických doplňků.

obr7Výrobci střešní krytiny dnes mají v nabídce také solární systémy. Jelikož někteří výrobci dnes již nabízejí solární kolektory jako součást systémového řešení střechy, přináší použití solárního systému a krytiny od stejného výrobce úsporu času i nákladů. Vzhledem k narůstajícím cenám energií se dá využitím sluneční energie výrazně ušetřit. Investice do pořízení střešní solární kolektorové soustavy se vrátí do deseti let. Životnost soustav je však zpravidla až třikrát delší, takže dalších 20 let jenom šetříte.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Jaké zvolit vnitřní osvětlení na večer a dobu před usínáním

Já jsem strašně dlouhou dobu neměl vůbec pojem o tom, že na mě může mít vliv to jaké osvětlení mám doma, ani m...

Jak pěstovat a množit stévii, známou náhražku cukru

Stejné využití má také malina sladkolistá (Rubus suavissimus) která je navíc oproti stévii mrazuvzdorná. Podle...

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Děkujeme za doplnění a praktický tip. Ano, odpojení je dobrým řešením, pokud hadička přišla po letech o svou e...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Vidím v tom v podstatě mix fixu a spotu dohromady, jen s tím že to máte jen na jeden měs�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Oživte starý nábytek novými nábytkovými nohami

Když nábytkové nohy zestárnou, nebo vám jejich vzhled už nepasuje ke stylu bydlení, nemusíte hned kupovat nový nábytek. U většiny typů nábytku – od stolů po skříně a pohovky – vyměníte nábytkové nohy za nové ve...

Černá v koupelně dodá pocit luxusu

Černá je odjakživa synonymem luxusu, elegance a vkusu. Tato barva nevypadá dobře jen v šatníku, ale i jako součást bytového designu. Koupelnovým prostorám dopřeje nejen elegantní a sofistikovaný vzhled, ale tak...

Byt

6 tipů, jak využít oblázky a přírodní kameny v bytových dekoracích

Přírodní kameny a oblázky dokážou do každé domácnosti vnést pravý kousek přírody a pohody. Jsou skvělou volbou pro ty, kdo chtějí svému interiéru dodat originální a zároveň přírodní vzhled. S jejich pomocí může...

Co se starou stodolou? Máte několik možností

Jestliže bydlíte anebo se stěhujete do staršího domu, pak budete mít pravděpodobně někde u domu také stodolu anebo nějaký přístavek, neboť kdysi to bylo nedílnou součástí téměř každého domu. Ovšem mít stodolu u...

Příprava zahrady, dvorku a terasy na jarní sezónu

Přichází únor a s ním se blíží konec zimního spánku našich zahrad. Je nejvyšší čas začít s přípravami na jarní sezónu. Ať už máte zahradu, dvorek nebo terasu, nyní je ideální doba na to, abyste vše pečlivě přip...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Končí vám fixace ceny energií? Možná je čas na změnu dodavatele

Aktuální situace na trhu s energiemi přináší změny v cenách elektřiny a plynu, které začínají odrážet poklesy velkoobchodních cen. Pokud vám končí fixace ceny energií, pak je ideální moment zvážit změnu dodavat...

Allegro Days přináší ceny nižší až o 40 % i novinku v podobě funkce Shaker

I v únoru přichází allegro.cz s oblíbenou slevovou akcí Allegro Days. Tentokrát se týden plný akčních nabídek uskuteční od 5. – 11. 2. a přinese slevy až do výše 40 %. Vůbec poprvé navíc přichází s novinkou v p...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...