Zateplení domu vyřeší problémy s vytápěním

Úspora energií – téma, které je předmětem odborných i laických diskuzí. Existují různé cesty, jak v této otázce šetřit méně či více, zateplení domu představuje jednu z těch, po které se vydávají majitelé rodinných i panelákových domů či dalších typů staveb, kteří chtějí snížit náklady na vytápění. Přispívá k tomu i možnost dotací, jež tento trend podporují.

K rozhodnutí se pro zateplení domu vedou různé důvody, ne pouze problematika úniku tepla z objektu. Úspěšně se jím totiž řeší i další problémy, jako jsou například mokré zdi a vlhkost obecně nebo tepelné mosty, které ovlivňují celkovou energetickou bilanci domu.
 

Charakteristika tepelných ztrát, to je základ

Zateplení domu není levnou záležitostí, a tak je příhodné přistupovat k ní odpovědně již od prvopočátku. Ten stojí na důkladném seznámení se s problémy, které dané prostory sužují. A nejlépe v rámci konzultace s odborníkem, který je schopen odhalit i skryté problémy, protože má k dispozici speciální technologie. Jen tak je možno zvolit zateplovací systém odpovídající přesně potřebám domu. Pro majitele je tedy stěžejní vypozorovat problematická místa, u kterých dochází k nechtěnému úniku tepla. 

Vnitřní, nebo vnější zateplení?

Primárně je možno zateplení rozdělit na dva typy, a to vnitřní a vnější. Druhý ze jmenovaných je používán více, protože jeho montáž a instalace není tak náročná. Pokud se však jedná o budovu například s historickou fasádou, volí se raději vnitřní zateplení, i když vyžaduje mnohem větší zásah do celkové konstrukce domu.

Vnější zateplení tedy znamená zateplení fasády, které je možno zvolit ze dvou variant – kontaktní (jednoplášťový) a nekontaktní (dvouplášťový) systém. Kontaktní zateplovací systém znamená, že všechny vrstvy pláště budovy budou celoplošně spojeny, u druhého typu se při montáži nechává vzduchová vrstva mezi izolací a fasádou, proto bývá také nazýván odvětrávaný. Co se týče období, kdy je doporučováno postoupit zateplení domu, obecně nejsou procesu prospěšné příliš vysoké teploty, ani naopak mrazy – jaro a podzim se tak jeví jako nejlepší volba.

K zateplení domu můžete využít nespočet materiálů od klasických průmyslových až po čistě přírodní, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Existují také chytrá řešení, jako jsou například termopanely BELAN, které slouží nejen k zateplení, ale zároveň jako fasádní dekorace. Panel poskytuje zateplení tvrdou polyuretanovou pěnou a jeho vnější strana tvořená stlačením betonu dodá budově moderní design.

Na tloušťce izolace by se nemělo šetřit

Účinnost izolace závisí nejen na provedení, ale také na druhu a hrubosti izolace, který pro tyto účely zvolíte. Výjimkou tedy dnes nejsou ani materiály, z nichž se vyrábí izolace o tloušťce 20 cm a více. Platí zde pravidlo – čím více, tím lépe. Nejčastěji se z důvodů finanční úspory používá polystyrén, dražší možnost představují například minerální vlákna, která v přímé úměře s cenou vykazují i lepší izolační vlastnosti.

Zateplení domu je investice, jejíž návratnost je zaručena a podložena mnohými zkušenostmi všech, kteří se pro tento krok, co zvýšil hodnotu jejich majetku, rozhodli. Záleží tedy na individuálních požadavcích majitele domu, který nejlépe ví, co od svého domu očekává a jakým směrem chce vést jeho správu.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...