Domácí dílna: Pokládka kamenného koberce, jeho vlastnosti a výhody

Domácí dílna: Pokládka kamenného koberce, jeho vlastnosti a výhody

Pokud přemýšlíte nad úpravou betonového nebo jiného zpevněného povrchu, zvažte možnost pokládky kamenného koberce. Kamenný koberec je dekorativní povrch složený z velkého množství drobných kamínků, které jsou spojeny pojivem. Pokládka kamenného koberce je poměrně jednoduchá, poradí si s ní i zkušený kutil. Proto je ideální alternativou ke klasickým dlažbám. Kam se kamenný koberec hodí, jaké jsou jeho výhody a jak provést samotnou pokládku?

Kamenný koberec se snadno pokládá i udržuje

Montáž kamenného koberce v exteriérech i interiérech je stále oblíbenější. Kamenný koberec skvostně vypadá a vyniká i svými vlastnostmi. Jednou z hlavních přednostní je snadná údržba. Na rozdíl od klasické dlažby totiž neobsahuje spáry, nebude vás trápit prorůstání plevelem ani zanášení mezer.

Kamenný koberec jednoduše opláchnete vysokotlakým čističem nebo hadicí. Má „hrbolatý“ drsný povrch. Díky tomu se prach drží na zemi a nepoletuje ve vzduchu. To ocení především ti, kteří plánují pokládku kamenného koberce do garáže nebo jiného interiérového prostoru.

Víme také, jak obložit betonové schodiště

Vlastnosti kamenného koberce

Pokud zvažujete montáž kamenného koberce, měli byste se první dozvědět jeho vlastnosti. Kamenný koberec má spoustu výhod, mezi nimi i několik nevýhod. Na základě charakteristiky materiálu byste měli následně přistoupit k rozhodnutí, zdali je kamenný koberec vhodný právě pro vaše účely. Hlavní vlastnosti kamenného koberce jsou následující:

  • Kamenný koberec není samonosný, musí být umístěn na pevný podklad (beton)
  • Je vodopropustný, proto neslouží jako hydroizolace balkonů a jiných venkovních prostor
  • Odolává vůči silným mrazům i povětrnostním podmínkám
  • Může být trvale ve vodě, hodí se tak jako podklad bazénů
  • Kamenný koberec vydrží i zátěž osobního automobilu, hodí se proto do garáží
  • Jednoduše se udržuje i pokládá
  • Podle míry zatížení a používání je životnost několik desítek let

Pokládka kamenného koberce

Rozhodli jste se pro pořízení kamenného koberce? Jeho pokládka vám zabere jen několik minut, je ale třeba dodržovat základní postupy. Pokládka kamenného koberce se skládá z několika kroků:

1. Příprava podkladu

Kamenný koberec se musí pokládat na pevný povrch. Jeho kvalita se následně odrazí na celkové životnosti kamenného koberce. Nejvhodnějším podkladem je beton, který může být nový i starý. V případě pokládky kamenného koberce na starý beton je důležitá jeho pečlivá příprava. Ta obnáší vysušení, odstranění nečistot, vyčištění spár, opravu poškozeného povrchu apod. U nových betonových ploch je příprava jednodušší, stačí vysušit a očistit.

Betonový poklad by měl být vysoký alespoň 8 cm a rozdělen dilatačními spárami proti praskání.

2. Příprava směsi kamenného koberce

Při pořízení kamenného koberce obdržíte několikasložkovou sadu připravenou pro domácí aplikaci. Sada pro pokládku kamenného koberce obsahuje drobné oblázky dle výběru, pryskyřici a tvrdidlo. Každé balení by mělo být doplněno podrobným instruktážním návodem, v němž budou uvedeny i poměry jednotlivých složek.

Kamenný koberec míchání

Kvůli rychlému tvrdnutí směsi pryskyřice, tvrdidla a kameniva (cca 50 minut) připravujte najednou vždy jen jedno balení. Podle uvedených poměrů do velkého zednického vědra vysypte kamenivo. Ve vedlejším kyblíku smíchejte pryskyřici s tvrdidlem a 3 minuty míchejte elektrickým míchadlem nebo vrtačkou s nástavcem. Promíchanou směs přelijte do vědra s kamenivem a pokračujte v míchání. Kamenný koberec je připraven k pokládání.

3. Pokládka kamenného koberce

Připravenou směs kameniva s pryskyřicí a tvrdidlem vlijte na připravený podklad a roztahujte do stran pomocí ocelového hladítka. Výška kamenného koberce by měla být přibližně 1,5 až 2 cm. Kamenný koberec během pokládání vtlačujte a uhlazuje, musí být vyrovnaný, bez prohlubní a vrypů. Při pokládce kamenného koberce na svislé povrchy (obrubníky, schody, zdi) použijte bednění. Po aplikaci musí kamenný koberec schnout alespoň 24 hodin, poté je připraven k používání.

Pokládka kamenného koberce zabere pár hodin a výsledek bude perfektní. Už za den od montáže budete moci koberec používat a těšit se ze všech jeho výhod. Zaujal vás náš návod? Přečtěte si i další články z rubriky „Domácí dílna“:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...