Výrobu kamenných podtácků zvládnete během chvilky

Vyrobte si kamenné podnosy a podtácky ze štípané břidlice

Poutavá struktura přírodního kamene vypadá luxusně a podtrhne styl každého interiéru. Hodí se i pro výrobu nejrůznějších dekorací a bytových doplňků. S trochou šikovnosti a za pár korun si sami můžete vyrobit poutavé podnosy a podtácky z břidlice, které budou ozdobou vašeho jídelního stolu.

Břidlice – hornina s jemnou zrnitostí

Břidlice je hornina s jemnou zrnitostí, která vznikla z prachovců a jílovců. Břidlice má šedou až tmavě černou barvu a jejím charakteristickým rysem je vynikající rovinná štěpnost. Právě tuto vlastnost oceníte při výrobě kamenných podnosů. Kusy břidlice se totiž dají naštípat na tenké kamenné desky, které lze dále zpracovat různým způsobem.

Břidlice se hojně vyskytují i na území České republiky. Hojně jsou zastoupené především v Českém krasu a Nízkém Jeseníku. V minulosti se břidlice používala pro výrobu střešní krytiny. K tomuto účelu se dnes využívá zejména při opravách historických staveb. Ve stavebnictví je využití břidlice pestré od chodníků po obklady. Skvěle vám však poslouží i pro výrobu interiérových doplňků.

Čtěte také:

Kamenné umyvadlo se jen tak neokouká

Kamenné obklady a dlažby do koupelny zaujmou vzhledem i vlastnostmi

Inspirujte se: 6 rustikálních kuchyní se žulovou pracovní deskou

Břidlice se dříve hojně využívala k výrobě střešní krytiny

Jak si vyrobit podnosy a podtácky z břidlice?

Výroba bytových doplňků do bytu není vůbec náročná. V první řadě musíte sehnat pěkné kousky břidlice, a to ideálně naštípaná na požadovanou tloušťku. Můžete je sehnat zdarma po demolici starého domu s břidlicovou střechou. Kousky břidlice k dalším úpravám se prodávají také ve vybraných hobby marketech, kamenictvích a samozřejmě břidlicových kamenolomech. U nás existuje i několik firem, které se samy výrobou předmětů z břidlice zabývají a v nabídce mají i různě velké kusy břidlicového kamene v zajímavých barevných variacích.

Břidlicový kámen zařízněte do požadovaného tvaru

Břidlice není příliš tvrdá, a tak se dá jednoduše opracovat. Na plochý kus břidlice si zakreslete požadovaný tvar a rozměry podnosu či podtácku pomocí tužky a pusťte se do opracování. Kámen lze zkracovat pomocí ručního nářadí, například pomocí pilky na železo. Skvělou službu vám udělá také oscilační bruska nebo elektrická přímočará pila s listem na řezání železa.

Břidlicové desky se stanou ozdobou vašeho jídelního stolu. Dezerty a jiné pokrmy na nich vyniknou

Pomocí kladiva odštípněte hrany

Hrany břidlicového podnosu můžete nechat rovné, mnohem lépe však bude vypadat, když vynikne typické štěpení kamene. Destičky v požadovaném tvaru uchopte do ruky a pomocí malého kladívka postupně bouchejte do hrany. Začnou se brzy objevovat malé odštěpky, které vytvoří poutavou strukturu a zaoblení.

Destičky omyjte a napusťte olejem

 Až budou mít podnosy a podtácky požadovaný tvar, pusťte se do jejich mytí. Pokud byly dříve používané jako střešní tašky, mohou být špinavé a plné prachu a jiných zaschlých nečistot. Břidlicové kousky čistěte ve vodě se saponátem a při větším znečištění je nechejte na pár hodin odmočit.

Po umytí břidlicových desek počkejte, až uschnout. Na závěr ještě do povrchu zapracujte rostlinný olej, například olivový. Břidlice tak získá krásný lesk a zvýrazní se její tmavá barva.

Nezapomeňte nalepit ochranné podložky

I po opracování mohou na břidlicových deskách zůstat malé ostré hrany či výstupky, které by mohly poškodit stůl. Pokud chcete používat břidlici pro stolování, doporučujeme ze spodní strany nalepit malé protiskluzové podložky (například z filcu). Jednak zabrání riziku poškrábání nábytku, jednak zajistí, že desky nebudou na rovné ploše klouzat.

Na YouTube naleznete řadu videí, ve kterých je postup výroby břidlicových desek zachycený. Jedním z nich je následující video, které vám poslouží jako zdroj inspirace:

Nenechte si ujít další články z rubriky Domácí dílna:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...