Jak na piknik 3. díl: Kam vyrazit s piknikovým košem?

Jak na piknik 3. díl: Kam vyrazit s piknikovým košem?

Pikniková deka? Připravená. Piknikový koš? Připraven a naplněn báječnými jídly. Co teď? Teď už můžeme vyrazit! Ale kam? Než vám nabídneme několik tipů na místa, která jsou jako stvořená pro pořádání pikniku, řekneme si ještě něco o historii pikniku. Kde se vlastně tato záliba vzala a jak rádi piknikovali naši předkové?

 

 


Pikniky včera a dnes aneb historie pikniků

Ještě předtím, než vám ale poradíme ideální místa na piknik, zamysleme se nad tím, proč nás vůbec pikniky lákají a proč je pořádáme? První pikniky (i když se tak ještě nenazývaly) pořádali lidé už ve středověku. Oblíbenou zábavou šlechticů tehdy byly hony, na kterých trávily družiny mnoho času. Nebylo divu, že jim brzy vyhládlo. Uprostřed výpravy se však nemohli vrátit zpátky na hrad. Jídlo si proto brali s sebou a konzumovali ho na čerstvém vzduchu. Doklady těchto tzv. loveckých přesnídávek můžeme najít v dobové literatuře. Stejně tak chudí rolníci "piknikovali" uprostřed práce. Skladba jejich jídla se od toho šlechtického ale značně lišila.

Jaký je vlastně význam slova piknik?

Kolébkou pikniků se stala Francie, jeho skutečný rozmach nastal až na konci 18. století. Výraz "piknik" je spojením dvou francouzských slov: picque (výzva k jídlu, sezobat) a nique (maličkost). Když tedy někoho zvete na piknik, říkáte mu: „Pojď sezobnout něco malého". Lidé 19. století se navraceli k přírodě a vnímali její krásu. Není tedy divu, že rituál pikniku se šířil rychle a všude. Pro představu toho, jak tehdejší pikniky vypadaly, poslouží obraz Snídaně v trávě od Edouarda Maneta. Pikniky se staly běžnou součástí lidských životů a vydrželo to až dodnes.

Čtěte také:

Jak na piknik 1. díl: Výbava aneb piknikový koš je základ

Jak na piknik 2. díl: Jaká jsou ta pravá jídla na piknik?

 

Dnešní pikniky se od těch v 19. století příliš neliší. Parta lidí roztáhne deku a konzumuje na ní svá oblíbená jídla. Pikniky se pořádají ve dvojici, v několikačlenné partě, nebo jako masivní akce. Rekord v počtu osob pořádajících piknik v České republice drží město Brno. V parku Lužánky se 10. srpna 2013 sešlo celkem 504 piknikujících lidí a překonali tak dosavadní pražský rekord o téměř dvě stě lidí.

Tipy, kam na piknik

Zámek Liblice: Piknik v zámecké oboře s kroketem

Zažijte prostředí prvních pikniků na vlastní kůži. Zámek Libice je tím ideálním místem. Jen pár kilometrů za Prahou vás obklopí barokní zámek s nádhernou francouzskou zahradou. Míst k pikniku je ale v okolí zámku Liblice hned několik - apříklad v anglickém parku nebo v zámecké oboře. Na zámecké recepci si navíc můžete zapůjčit hry kroket a petanque, které vám báječné piknikové odpoledne zpříjemní.

Telč: Krahulíkova pikniková louka

V samém srdci města se nachází doslova oáza klidu. Velká travnatá plocha, kam se městský ruch nedostane. Pikniková louka se nachází v blízkosti podnikové prodejny Krahulík. Ta pro vás připravila výběr báječných delikates z vlastní produkce. Krahulíkovu piknikovou louku najdete nedaleko telčského zámeckého parku. V sezóně je otevřená každý den.

Kam na piknik_2

Velké Karlovice: piknik pro sportovce

Při poznávání krás chráněné krajinné oblasti Beskydy nezapomeňte také na vydatný piknik. Piknikové koše ale nechte doma, do náročného terénu se více hodí piknikové batohy (praktická alternativa piknikových košů). Uspořádajte piknik v nádherných přírodních scenériích, které vám poskytují dech beroucí vyhlídky. Při výběru trasy v okolí Velkých Karlovic však dávejte pozor - ne každá je svou náročností vhodná pro pořádání pikniku. Méně náročné cesty jsou zase vhodné pro malé děti i vozíčkáře.

Babiččino údolí - Ratibořice aneb piknik s Barunkou a Viktorkou

Poobědvejte jako babička ze stejnojmenné knihy Boženy Němcové. Uspořádejte se svými dětmi piknik v Ratibořicích. Kromě travnatých ploch, ideálních na piknik, vás oslní také Ratibořický zámek, který byl v Babičce letním sídlem vévodkyně Zaháňské. Babiččino údolí přímo láká k piknikům. Tady však dbejte zvýšené opatrnosti, nacházíte se totiž v chráněném území. Po skončení pikniku nezapomeňte místo upravit do původního stavu.

Praha nebo Brno, ani tady není piknik tabu

Piknik se dá uspořádat prakticky kdekoliv. Dokonce i ve velkoměstech najdete parky a piknikové loučky, kde lidé můžou zastavit každodenní městský shon. Pozadu nejsou ani města v České republice. V Praze můžete uspořádat piknik v Riegrových sadech, ve Žlutých lázních či na Kampě. Brňané se zase rádi scházejí v parku Lužánky, na Kraví hoře nebo pod Petrovem.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...