Jak postavit dřevěnou pergolu svépomocí (+VIDEO)

Jak postavit dřevěnou pergolu svépomocí (+VIDEO)

Pergoly (respektive zahradní přístřešky) jsou oblíbenou součástí exteriéru mnoha rodinných domů. Vytvoří přirozené stínění domu, propojí venkovní prostory s interiérem a přinesou pestré možnosti využití od individuálního odpočinku po setkávání s přáteli a rodinou. Pokud zvažujete pořízení pergoly, máte na výběr z různých možností od realizace svépomocí po zakoupení stavebnicového systému ze dřeva nebo hliníku. Pojďme se zaměřit na základní postup výroby dřevěné pergoly svépomocí.

Začněte výběrem vhodného dřeva

Přístřešky i pergoly se dají postavit z různých materiálů. Chcete-li realizovat pergolu, která vám bude dobře sloužit řadu let, bude stabilní a v podstatě bezúdržbová, věnujte velkou pozornost výběru vhodného druhu dřeva a jeho kvalitě. Pergoly se běžně staví jak z měkčích, tak tvrdších dřevin. Z hlediska náročnosti opracování je vhodnější měkké dřevo, například smrkové, které je oblíbenou volbou méně zkušených kutilů. Měkké dřevo se však musí častěji impregnovat a nesnese dlouhodobé vystavování vlhkosti nebo vodě, proto se hodí jen pro přístřešky chráněné střešní krytinou.

Naopak pergoly postavené z tvrdého dřeva, například buku, mohou být i bez zastřešení. Jsou odolnější a pevnější, na druhé straně jsou konstrukční prvky těžší a opracování náročnější. Při stavbě pergoly z tvrdého dřeva se neobjedete bez dostatečně výkonného nářadí, především bez silné aku vrtačky.

Z jakých částí se skládá dřevěné pergola

Typů dřevěných pergol existuje nespočet. Čím větší pergolu budete chtít postavit, tím musí mít větší počet podpěr a kvalitnější upevnění v základech. Pokud nemáte se stavbou dřevěných konstrukcí velké zkušenosti, dejte přednost tvarově jednoduché pergole skládající se z následujících konstrukčních prvků:

Základová deska/betonový základ

Dřevěnou pergolu lze stavět na předem vybetonovanou základovou desku. Častěji se však upřednostňuje betonování jednotlivých patek, prostor pod pergolou pak může být vydlážděný nebo jinak upravený. Pokud se chcete betonování zcela vyhnout a postavit pergolu, která půjde po čase demontovat, dejte přednost kotvení do vrutových patek.

Kotevní patky

Sloupky pergoly se upevňují na kotevní patky, které jsou napevno zabetonované do betonových základů. Kotevní patky musí být pevné a dostatečně široké, aby zajistily dokonalou stabilitu pro nosné části pergoly nebo přístřešku.

Dřevěné sloupky

Základem každé dřevěné pergoly jsou sloupky, které drží celou konstrukci. Menší pergoly mohou mít jen čtyři sloupky, doporučuje se však stavět přístřešky se šesti a více sloupky, které zajistí dokonalou stabilitu i pro konstrukce větších rozměrů.

Věnec pergoly

Jednotlivé sloupky se mezi sebou v horní části spojují dřevěnými trámy a dohromady tvoří tzv. věnec. Věnec je tedy část konstrukce vyráběná z vazníků.

Příčné krokve

Spojení sloupků pomocí vazníků pro zajištění stability nestačí. Konstrukce se musí doplnit o příčné krokve, které celou konstrukci zajišťují a zpevňují, současně slouží jako nosný prvek pro umístění střešní krytiny.

Zavětrovací pásky

Pergola musí být chráněna před silným větrem a dalšími klimatickými vlivy, které by mohly konstrukci poškodit. Proto je třeba sloupky a nosníky spojit zavětrovacími pásky, které se kotví pod úhlem 45°.

Zastřešení

Některé pergoly mohou být otevřené, častěji se však upřednostňuje varianta se střešní krytinou. Pergoly lze zakrýt různými typy krytin, oblíbené jsou například kanadské šindele.

Připravte betonové základy pro pergolu

Aby byla dřevěná pergola stabilní a odolná, měla by být zajištěna betonovým základem s kotevními patkami. Vytyčte si umístění patek na sloupky pomocí kolíků a v těchto místo vykopejte jámu do hloubky cca 90 cm. Musí jít o tzv. nezámrznou hloubku, ve které bude beton chráněn i v zimním období. Jámu vyplňte betonem a zabetonujte i kotevní patky. Všechny patky musí být v rovině.

Příprava dřevěných prvků a stavění pergoly

Doporučujeme si konstrukci pergoly načrtnout a zaznačit si potřebné rozměry jednotlivých dřevěných konstrukčních částí. Všechny sloupky, nosníky, příčné krokve i zavětrovací pásky si připravte předem a povrchově je upravte lazurou, lakem či impregnačním nátěrem. Ve chvíli, kdy budete mít všechny díly připravené a základy s patkami vybetonované, můžete se pustit do stavby pergoly. Začněte sestavením předního a zadního rámů pergoly, postavte je a připevněte do patek. Vzájemně je spojte nosníky a v dalším kroku připevňujte příčné krokve. Postup stavby pergoly můžete vidět na následujícím videu:

Stavba dřevěné pergoly je velkou zkouškou zručnosti pro každého kutila. S dostatečnou přípravou však zvládnete realizaci za pár dnů. Pochlubte se nám se svými domácími pergolami na Facebooku a nenechte si ujít další články z rubriky Domácí dílna:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jaké čisticí prostředky si připravit na úklid koupelny?

Koupelna je místem, kde se drží velká spousta bakterií, na něž se potřebujete vyzbrojit pořádnou výbavou. Nachystejte si kartáč, houbičku, hadřík, gumové rukavice, čisticí prostředky a pusťte si dobrou hudbu. P...

Likvidace azbestu se řídí přísnými pravidly. Proč je azbest nebezpečný?

O azbestu se v poslední době píše hodně v souvislosti s odhalením neodborně provedené likvidace. Protože se jedná o zdraví škodlivý materiál, řídí se jeho odstraňování přísnými pravidly. Asanaci smí navíc prová...

Jak efektivně regulovat vytápění kotlem? Objevte ekvitermní regulaci

Přijde vám, že vytápění není tak efektivní, jak by mohlo být? Možná je to kvůli tomu, protože váš kotel neumí upravovat proces topení na základě venkovní teploty. Výsledkem tak je úsporný chod kotle, který spot...

Byt

Jak efektivně regulovat vytápění kotlem? Objevte ekvitermní regulaci

Přijde vám, že vytápění není tak efektivní, jak by mohlo být? Možná je to kvůli tomu, protože váš kotel neumí upravovat proces topení na základě venkovní teploty. Výsledkem tak je úsporný chod kotle, který spot...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Vyrazte na dovolenou v obytném vozu mimo hlavní sezónu

Občas stojí za to opustit teplo svého domova, zapomenout na práce doma i na zahradě a vydat se na dovolenou. I když je letní sezóna u konce, pár dnů volna si sami nebo s rodinou můžete užít i tak. Zvažovali jst...

Jak se vypořádat s nárůstem ceny stavebních materiálů

Pokud vás čeká realizace novostavby, nebo jste se do ní už pustili, pravděpodobně řešíte problém strmého nárůstu ceny stavebních materiálů. Ten komplikuje výstavbu developerům, stavebním firmám i svépomocným st...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Jak vylepšit kvalitu vody a zbytečně s ní neplýtvat

I když naštěstí žijeme v té části světa, kde je dobré vody stále dostatek, neměli bychom ochranu její kvality a především efektivní hospodaření s ní podceňovat. Základem je zdravé a bezporuchové potrubí, které ...

Domácí čištění odpadů jde i bez chemie – jak na to?

K poměrně běžným domácím haváriím patří ucpaný či zanesený odpad. Mohou jej provázet nejen nehody, jako je vytopení sousedů, ale také odpudivý zápach. Ten následně zamoří celou vaši domácnost. Podobným katastro...