Jak se správně starat o nafukovací vířivku: tipy na údržbu

Jak se správně starat o nafukovací vířivku: tipy na údržbu

Rozhodli jste se pro pořízení nafukovací vířivky, díky které si odpočinete a uvolníte své tělo? Pokud chcete, aby vám nafukovací vířivka dobře fungovala a sloužila řadu let, měli byste se o ni náležitě starat. Nafukovací vířivka vyžaduje minimálně takovou údržbu jako běžné nafukovací bazény. Protože je však vybavena technologií víření a dalšími komponenty, je čištění ještě o kus složitější. Přinášíme vám základní rady na údržbu nafukovací vířivky, díky kterým vám bude dobře sloužit po mnoho let.

DÁLE NA TÉMA: VÝHODY A NEVÝHODY NAFUKOVACÍ VÍŘIVKY

Před napuštěním vířivku důkladně očistěte

Pokud jste si letos pořídili novou nafukovací vířivku, krok čištění a kontroly před napuštěním můžete vynechat. Už příští rok pro vás bude tento krok velmi důležitý. Před napuštěním je potřeba odstranit všechnu špínu, jemný prach, listí a další nečistoty, které v záhybech plastového materiálu zůstaly i po vyčištění na konci sezóny.

Obzvláště důležité je odstranit ostré předměty, například kamínky, které by mohly vířivku protrhnout. Na dně vířivky mohou být také ulpěné usazeniny z vody nebo chemických přípravků. Pro jejich odstranění můžete použít speciální čističe na povrchy bazénů, které vzhled materiálu oživí. Důkladné vyčištění je důležité vždy jak před napuštěním, tak vyfouknutím a následným zazimováním.

Údržba vířivky v průběhu sezóny

Jestli jste vířivku zkontrolovali, napustili a zapojili na filtrační a vířivou technologii, můžete ji začít používat a užívat si relaxaci. Aby vám voda ve vířivce vydržela po celou sezónu, aniž byste ji museli obměňovat, musíte ji ošetřovat a kontrolovat její stav. Postup údržby vody ve venkovní nafukovací vířivce je z mnoha ohledů podobný jako údržba vody v bazénu. Nezapomínejte zejména na tyto kroky:

Čištění filtrů

Většina nafukovacích vířivek je vybavena nepříliš výkonnými kartušovými filtry, které se zanesou už po pár dnech používání. Účinnost špinavého filtru je pak velmi nízká až nulová. Proto je třeba alespoň jednou týdně z filtračního systému kartušový filtr vyjmout a propláchnout pod proudem teplé vody.

Měření a úprava pH vody

Výrobci vířivek doporučují udržovat pH vody na hodnotách v rozmezí od 6,5 do 7,4. Pro zjištění hodnoty pH se používají speciální testery a měřiče, které pořídíte ve všech obchodem s bazénovou technologií i v mnoha hobby marketech. Hodnotu pH vody změřte pár hodin po napuštění. Pokud je pH příliš nízké, použijte speciální prostředek pro zvýšení, v opačném případě sáhněte po prostředcích ke snížení hodnoty pH.

Pravidelná dezinfekce vody

Aby nedošlo k tvorbě řas a bakterií, které kvalitu vody degradují a v mnoha případech vedou k nutnosti obměny vody za novou, je třeba používat dezinfekci. Nejčastěji se používají dezinfekční tablety, které se ve vodě postupně rozpouští a zajišťují průběžné dezinfikování a ochranu vody. Pravidelnou dezinfekci vířivek byste měli provádět alespoň dvakrát týdně.

Čištění vířivých trysek

U nafukovacích vířivek se mohou po nějaké době znečistit trysky, které pak nebudou tak výkonné. Vířivý účinek bude podstatně nižší, než když jste vířivku pořídili a poprvé spustili. Na tryskách se může usazovat také vodní kámen či zbytky bazénové chemie. Proto doporučujeme alespoň jednou za měsíc trysky odšroubovat, propláchnout pod proudem vody a nánosy mechanicky odstranit.

Pokud dodržíte základní pravidla údržby nafukovací vířivky, bude vám dobře sloužit bez ztráty výkonu filtrace nebo síly vířivých trysek. Chcete s o problematice vířivek a bazénů dozvědět více? Přečtěte si některý z našich dřívějších článků:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Doménou zámečníka nejsou jen zámky: Musí být precizní a rychlý v práci s kovem

Pod pojmem zámečník vytane zpravidla konkrétní představa na mysli i laikům. Práce těchto řemeslníků je ale mnohem rozmanitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Co všechno umí?

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Čemeřice neboli sněžná růže bude ozdobou vaší zahrady

Pustíme se společně do poznávání čemeřice a poradíme, jak se o ni během léta starat. I když kvete v době, kdy většina zahrady odpočívá, stojí za zmínku i teď. Znáte ji?

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...