Jak vybrat čerpadlo do sudu pro zalévání zahrady

Jak vybrat čerpadlo do sudu pro zalévání zahrady

Jaro se kvapem blíží a s ním i doba, kdy se zahrada probudí ze zimního spánku. Zavlažování ještě nějakou chvíli řešit nemusíme. Ovšem ve chvíli, kdy se oteplí a vysadíme první ovoce a zeleninu, bude zalévání zahrady patřit mezi každodenní činnost všech zahrádkářů. Zužitkujte v maximální možné míře dešťovou vodu a zachycujte ji do sudů nebo jiných retenčních nádrží, odkud ji budete čerpat. Pořiďte si dostatečně výkonné čerpadlo do sudu, které vám zalévání zahrady ulehčí. Přinášíme vám několik tipů, jak vybrat vhodné zařízení.

Sudová čerpadla se vyznačují základními parametry

Čerpadla do sudů patří mezi ta nejjednodušší čerpací zařízení, u kterých zpravidla neklademe velké požadavky na výkon, hloubku sání ani průtok. S tím musíme při výběru počítat. Sudové čerpadlo je určené právě jen pro čerpání vody z malých hloubek (do cca 5 metrů), s čerpáním z hlubokých studen si neporadí. V takovém případě budete muset sáhnout po výkonnějších tlakových čerpadel.

Orientujte se právě podle výtlaku, který bývá u zařízení střední třídy i kolem 10 metrů. Sudová čerpadla jsou určena primárně pro zalévání zahrady, nejsou stavěná ani na mnohahodinový provoz v kuse. Z toho důvodu je nepoužívejte ani pro automatické zavlažovací systémy, které mají zajistit zalévání trávníku během velké části dne.

Od sudových čerpadel nečekejte silný tlak

Většina zahrádkářů si vystačí s cenově dostupnými sudovými čerpadly, které mají průtok kolem 2 až 4 tisíc litrů za hodinu. To je dostatečný tlak na to, abyste mohli zalít celou zahradu a připojit k hadici třeba i malé kropítko, se kterým zvětšíte rozptyl. Pokud byste však chtěli k sudovému čerpadlu připojit i postřikovač, u něhož čekáte dostatečný tlak na výstupu, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Obecně platí, že čím výkonnějším elektromotorem je čerpadlo vybaveno, tím je z hlediska využití univerzálnější. Slabá čerpadla jsou vhodná především pro pomalé přečerpávání nebo zalévání zahrady, výkonnější typy pak uplatníte třeba i pro mytí automobilu. Zaměřte se i na maximální dosah. Snažte se sud s dešťovou vodou umístit co nejblíže k místu, ve kterém budete zalévat nejčastěji. Sudová čerpadla střední třídy si běžně poradí i se zaléváním pomocí hadice dlouhé až 20 metrů, což je ve většině případů naprosto dostačující.

Čtěte také: Kapková závlaha - efektivní systém zavlažování

Čerpadlo neponořujte až na dno sudu

Hobby sudová čerpadla jsou zkonstruovaná tak, aby zvládla čerpání čisté nebo mírně znečištěné vody. Na rozdíl od výkonných kalových čerpadel si neporadí s velkými nánosy bahna a nečistot, ty by je mohly naopak ucpat a poškodit. Je namístě si uvědomit, že na dně sudu se usazuje větší množství kalů a nečistot, které by mohly čerpadlům způsobovat problémy při sání. Z toho důvodu nedoporučujeme sudová čerpadla ponořovat až na dno čerpané nádoby. Ideálním řešením je nákup sudového čerpadla, který je vybaven teleskopickým nástavcem umožňujícím upravit výšku ode dna. Voda se tak nikdy zcela nevyčerpá a nánosy zůstanou usazené úplně dole sudu či retenční nádrže.

Dražší čerpadla jsou vybavena automatickým spínáním

Pokud chcete investovat do kvalitního výkonného sudového čerpadla a usnadnit si co nejvíce práce, pořiďte si čerpadlo s automatem. Počítejte s tím, že pořizovací cena může být i několikanásobně vyšší, přinese vám však velký komfort při zalévání zahrady. Čerpadlo se totiž automaticky zapne až ve chvíli, kdy otevřete ventil na konci hadice. Při každém zapnutí čerpadla tak nemusíte pobíhat mezi hadicí a zásuvkou. Zařízení je vždy připraveno k okamžitému použití.

Na problematiku čerpadel a využití dešťové vody se dlouhodobě zaměřujeme. Přečtěte si některý z dřívějších článků:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...