Malá zahrada může být krásná i praktická zároveň
Malá zahrada rozhodně není důvodem k zoufání. Jen je potřeba dopředu si ujasnit její smysl, tedy to, zda bude sloužit spíše pro pěstování zeleniny a bylinek, nebo jestli bude místem pro relaxaci a odpočinek. Zkombinovat se dá obojí, ovšem za cenu kompromisů a malého prostoru pro jedno i druhé.
Ani zřízení užitkové zahrádky neznamená, že byste se museli vzdát okrasných květin nebo dřevin. Pokud se vše dobře naplánuje a spojí s kreativními nápady a zajímavým řešení, vzniknout může prostor, z nějž bude sálat pohoda.
Malá zahrada: základem je propracovaný plán
Seznamy, plány a návrhy by měly vždy stát na začátku každého projektu a nejinak je tomu i u realizace zahrádek. Jasná představa o tom, kam by měly všechny kroky směřovat, vše usnadní a hlavně zrychlí.
Pokud bude malá zahrádka sloužit jen k jednomu účelu, pak se stačí soustředit na jedinou věc. Jakmile se začne kombinovat ovoce a zelenina s okrasnými prvky, pak je důležité zpozornět a všemu dát řád: ovoce patří na nejslunnější část zahrady, některým druhům se daří i ve stínu, proto mohou přijít pod ovocný strom a zelenina by zase neměla být v nejtmavší části zahrady.
Místo rozvrhněte tak, jak předpokládáte, že jej využijete. Pokud hodláte pořádat zahradní party, pak je jasné, kterému prostoru věnujete největší část.
Pro okrasu je vhodné využít květináče, truhlíky nebo závěsné prvky kvůli možnosti přesunování a stavění na patra (například truhlíky na zdi mohou vytvořit zajímavou kaskádu).
Malá zahrada s ovocnými stromy
- nároky na prostředí se různí a je to první věc, o níž je třeba se zajímat
- pořídit se dají zakrslé stromky, které rodí už rok po vysazení a dosahují výšky do 80cm
- stěny tvořené ovocných stromků jsou pro malé zahrady jako stvořené a jejich tvarování není snadné (menší druhy stromků se označují jako baleríny)
- nižší ovocné druhy se dají vysadit i mezi zeleninu (rybíz, angrešt...)
- maliny nebo ostružiny mohou vytvořit jedlý živý plot
Malá zahrada pro pěstování zeleniny
- zajímavě vypadá zeleninová zahrádka v kontrastu s perfektně střiženým trávníkem
- místo můžete vyhradit pomocí cihel, provázků nebo kamínků, díky nimž vzniknou malé dílčí zahrady
- zeleninu oddělte od bylinek
- oblíbené jsou i zahrádky „na patro," kde v jednotlivých stupních pěstujete rozdílné plodiny
- zelenině nevadí malý životní prostor, proto využijte i květináčů
Zdroj: midwestliving
Okrasné květiny do malé zahrady
Už samotné místo pro relaxaci se hodí vizuálně vyčlenit – udělat podlahu z cihel, pomyslnou terasu ze dřeva, nízkou kamennou zídku nebo jen dekorativně uvázat lano kolem trávníku.
K odpočinku patří samozřejmě příjemná vůně, o níž se v zahradě postarají květiny. Ty by však bylo zbytečné sázet do země, už jen kvůli tomu, že nikdy nevíte, kolik lidí přijde a kolik místa tak bude potřeba. Využijte velkých květináčů a vše sázejte do nich. Truhlíky a závěsné systému jsou pro tuto příležitost ideální.
Nemusí se vzdávat ani touhy po jezírku. Miniaturní vodní plochy není třeba zabudovávat do země, ale použít je jako dekoraci. Nejčastěji se pro takovou příležitost využívají staré nízké kádě, do nichž se dají vysadit vodní rostliny a prostředí v malé zahrádce tak bude ještě o něco příjemnější. Pro provzdušňování se používají třeba malé fontánky.
Titulní foto: personalgardencoach
Diskuse k článku