Malá zahrada může být krásná i praktická zároveň

Malá zahrada může být krásná i praktická zároveň

Malá zahrada rozhodně není důvodem k zoufání. Jen je potřeba dopředu si ujasnit její smysl, tedy to, zda bude sloužit spíše pro pěstování zeleniny a bylinek, nebo jestli bude místem pro relaxaci a odpočinek. Zkombinovat se dá obojí, ovšem za cenu kompromisů a malého prostoru pro jedno i druhé.

 

Ani zřízení užitkové zahrádky neznamená, že byste se museli vzdát okrasných květin nebo dřevin. Pokud se vše dobře naplánuje a spojí s kreativními nápady a zajímavým řešení, vzniknout může prostor, z nějž bude sálat pohoda.

Malá zahrada: základem je propracovaný plán

Seznamy, plány a návrhy by měly vždy stát na začátku každého projektu a nejinak je tomu i u realizace zahrádek. Jasná představa o tom, kam by měly všechny kroky směřovat, vše usnadní a hlavně zrychlí.

Pokud bude malá zahrádka sloužit jen k jednomu účelu, pak se stačí soustředit na jedinou věc. Jakmile se začne kombinovat ovoce a zelenina s okrasnými prvky, pak je důležité zpozornět a všemu dát řád: ovoce patří na nejslunnější část zahrady, některým druhům se daří i ve stínu, proto mohou přijít pod ovocný strom a zelenina by zase neměla být v nejtmavší části zahrady.

Místo rozvrhněte tak, jak předpokládáte, že jej využijete. Pokud hodláte pořádat zahradní party, pak je jasné, kterému prostoru věnujete největší část.
Pro okrasu je vhodné využít květináče, truhlíky nebo závěsné prvky kvůli možnosti přesunování a stavění na patra (například truhlíky na zdi mohou vytvořit zajímavou kaskádu).

Malá zahrada s ovocnými stromymala_zahrada

  • nároky na prostředí se různí a je to první věc, o níž je třeba se zajímat
  • pořídit se dají zakrslé stromky, které rodí už rok po vysazení a dosahují výšky do 80cm
  • stěny tvořené ovocných stromků jsou pro malé zahrady jako stvořené a jejich tvarování není snadné (menší druhy stromků se označují jako baleríny)
  • nižší ovocné druhy se dají vysadit i mezi zeleninu (rybíz, angrešt...)
  • maliny nebo ostružiny mohou vytvořit jedlý živý plot

Malá zahrada pro pěstování zeleniny

  • zajímavě vypadá zeleninová zahrádka v kontrastu s perfektně střiženým trávníkem
  • místo můžete vyhradit pomocí cihel, provázků nebo kamínků, díky nimž vzniknou malé dílčí zahrady
  • zeleninu oddělte od bylinek
  • oblíbené jsou i zahrádky „na patro," kde v jednotlivých stupních pěstujete rozdílné plodiny
  • zelenině nevadí malý životní prostor, proto využijte i květináčů

 mala zahrada3

Zdroj: midwestliving

Okrasné květiny do malé zahrady

Už samotné místo pro relaxaci se hodí vizuálně vyčlenit – udělat podlahu z cihel, pomyslnou terasu ze dřeva, nízkou kamennou zídku nebo jen dekorativně uvázat lano kolem trávníku.

K odpočinku patří samozřejmě příjemná vůně, o níž se v zahradě postarají květiny. Ty by však bylo zbytečné sázet do země, už jen kvůli tomu, že nikdy nevíte, kolik lidí přijde a kolik místa tak bude potřeba. Využijte velkých květináčů a vše sázejte do nich. Truhlíky a závěsné systému jsou pro tuto příležitost ideální. 

Nemusí se vzdávat ani touhy po jezírku. Miniaturní vodní plochy není třeba zabudovávat do země, ale použít je jako dekoraci. Nejčastěji se pro takovou příležitost využívají staré nízké kádě, do nichž se dají vysadit vodní rostliny a prostředí v malé zahrádce tak bude ještě o něco příjemnější. Pro provzdušňování se používají třeba malé fontánky.

Titulní foto: personalgardencoachDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...