Zahradnický kalendář: práce na zahradě v červenci

Zahradnický kalendář: práce na zahradě v červenci

Léto je v plném proudu, užíváme si sluníčka a pohody u vody, na zahradě se ale ani v červenci nezastavíme. Pokud jsme se v průběhu roku o zahrádku dobře starali, čeká nás spousta práce se sklízením a zpracováním zeleniny. Musíme se také postarat o okrasnou zahradu, založit nové záhony jahod, provést řez ovocných stromů a připravit jabloně a meruňky na sezónu. Na co ještě v červenci na zahradě nezapomenout?

Zelenina – sklízíme i vyséváme

V červenci se záhony plní úrodou a přichází čas sklizně a zpracování – mražení či zavařování. Okurky, rajčata, saláty, papriky, cukety, hrách či první mrkev. Vždy záleží na konkrétní odrůdě a aktuálních klimatických podmínkách. Zahrádku pravidelně probírejte a sklízejte jen ty zralé plody. V červenci na zahradě můžete sklízet i angrešt, rybíz, česnek nebo letní jablka či hrušky.

V červenci budeme na zahradě nejen sklízet, ale i vysévat pro pozdější sklizeň. Na začátku července zasaďte rané odrůdy červeného zelí, pórek, dále zimní řeřichu, špenát, kedlubny, letní salát nebo ředkvičky. V horkých letních dnech nezapomínejte na vydatnou zálivku, ovšem až v podvečerních hodinách, aby se listy rostlin nespálily.

Zeleniny v červenci

Péče o okrasnou zahradu

Řada rostlin je v červenci v květu, okrasná zahrada tak v létě vypadá opravdu nádherně. Aby ale krása květin dlouho vydržela, nesmí se zapomínat na pravidelnou a správnou péči. Trvalky kvetou jako divé, a to často do výšky. Aby se nelámaly, včas je vyvazujte k oporám. Všechny okrasné rostliny vyžaduji vydatnou pravidelnu zálivku a také přihnojování. Doporučujeme používat kvalitní hnojivo určené pro konkrétní druh květin, nebojte se ani použití přírodních hnojiv a kompostu. Většině rostlin v květu chybí draslík a fosfor, vybírejte proto hnojiva s těmito látkami.

V červenci se mohou na okrasné zahradě objevit škůdci, kteří dokáží květiny nepěkně poničit. Na květiny často sedají chřestovníčci nebo nosatci, ale především mšice a jiný savý hmyz. Používejte ideálně přírodní biologické přípravky proti škůdcům. Likvidujte mravence, kteří chrání mšice, na druhé straně braňte berušky, které mšice s chutí požírají.

Přečtěte si, jak vyrobit domácí postřik na mšice

Jahodníky – péče po sklizni a založení nových

Pokud jste na jaře vysadili jahodníky, v červenci už budete mít po sklizni. Pokud chcete, aby vaše jahodníky plodily i v příštím roce, musíte se o ně postarat. Po odplození odstřihněte přebytečné výhony, jahodníky zalijte a odstraňte listy se skvrnami. Ponechejte pouze srdíčka sazenic.

V červenci je ideální období pro vysazování nových jahodníků. Jahodník vydrží zpravidla 3 roky a poté ztrácí sílu, je tak na čase vysázet jahodníky nové. Pokud jahodníky na zahradě vysadíte v červenci, budou mít dostatek času do podzimu a zimy zesílit a odolat mrazům. Sazenice jahodníků odebírejte od jednoletých matečných rostlin. Jahodníky nepřesazujte za silného slunce. Do přesazování se pusťte ráno, večer, nebo v době, kdy je pod mrakem.

sekačka

Na co ještě v červenci nezapomenout

Sklizeň ovoce a zeleniny, výsadba, péče o jahodníky, starosti o okrasnou zahradu… Tím ale práce na zahradě v červenci ještě nekončí. Alespoň v bodech vám připomínáme, na co všechno byste ještě neměli zapomenout:

  • Pečujte o kompost, po malých vrstvách přikládejte další biologický odpad a vytvořte si kvalitní hnojivo.

  • U rajčat nezapomínejte na vylamování postranních výhonů.

  • Jakmile začne žloutnou bramborová nať, pusťte se do sklizně poloraných brambor.

  • Proveďte letní řez peckovin, především třešní a višní.

  • Naposledy v tomto roce přihnojte růže.

  • Odstraňujte odkvetlé květy u letniček v truhlících.

  • Sečte trávník podle pravidla jedné třetiny.

Užívejte si krásné letní dny a nezapomínejte ani na sebe. Pokrývka hlavy a dostatečný pitný režim jsou naprostým základem. Nezapomínejte nás sledovat na Facebooku a pochlubte se nám se svou úrodou!

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...