Pusťte se do údržby bazénu a připravte se na léto

Pusťte se do údržby bazénu a připravte se na léto

Pokud jste ještě neprovedli jarní odzimování bazénu, je nejvyšší čas se do toho pustit. Čím více práce jste si dali s údržbou bazénu na podzim, tím méně starostí vás čeká. Pečlivá jarní příprava je velmi důležitá. Jednak je třeba jej zbavit nečistot, které se v bazénu během zimních měsíců usadily, jednak je třeba zprovoznit filtrační a ohřívací zařízení. Sepsali jsme pro vás jednoduchý návod, díky kterému zvládnete provést údržbu bazénu po zimě během jednoho odpoledne.

Kdy je ideální čas pro odzimování bazénu

Ideální doba pro odzimování venkovního bazénu závisí na aktuálních klimatických podmínkách. Pokud jste odzimování neprovedli dříve než v květnu, je nejvyšší čas se do něj pustit. Obecně se doporučuje provádět přípravu na letní sezónu ve chvíli, kdy teplota vody v bazénu přesáhne hranici 10 °C. Při vyšších teplotách se totiž začínají množit řasy, bakterie a mikroorganismy. Čím déle budete jarní úklid bazénu odkládat, tím více práce budete mít s jeho čištěním.

Bazén důkladně vyčistěte a zkontrolujte kvalitu vody

Při údržbě bazénu po zimě je velmi důležité zkontrolovat kvalitu vody. Pokud je v dobrém stavu a nezačaly se v něm ve velké míře vytvářet řasy, budete mít s údržbou méně práce. Pokud je voda naopak velmi špinavá, je nejlepší volbou zcela ji vypustit a následně napustit novou. Aby vám bazén dobře sloužil po celou sezónu, musíte jej důkladně vyčistit.

Nezapomeňte na vyčištění stěn, na kterých se mohly usadit nečistoty různého charakteru. Pusťte se do mechanického čištění a použijte čisticí prostředky určené pro mytí bazénů. Používání běžných čisticích prostředků se rozhodně nedoporučuje. Na trhu narazíte na různé speciální čističe, ať už gelové, práškového či tekuté. Po vyčištění stěn odstraňte plovoucí nečistoty a špínu ze dna vysajte bazénovým vysavačem. Zavřete všechny ventily a dopusťte vodu na požadovanou úroveň.

Připojte filtrační zařízení

Pokud jste na podzim postupovali podle doporučeného postupu a demontovali filtrační technologii, je na čase ji opět zapojit a zprovoznit. Pokud používáte pískovou filtraci, nezapomeňte zkontrolovat kvalitu a čistotu písku, který je pro kvalitní filtrování vody velmi důležitý. Písek se proplachuje a zbavuje nečistot, alespoň jednou za tři roky byste jej však měli vyměnit za nový.

Při montáži důkladně zkontrolujte kvalitu všech přípojných zařízení, hadic, kroužků i těsnění. Voda nesmí nikde prosakovat či protékat. Po zapojení filtrace otevřete ventily a nechejte ji zaplavit vodou. Opět zkontrolujte těsnost spojů a nastavte zařízení do polohy filtrace. Zapněte čerpadlo a filtrační zařízení nechejte v provozu celý den. Díky tomu se voda rovnoměrně promíchá a odstraní se z ní i drobné nečistoty.

Měřte pH, obsah chloru a tvrdost vody

Při dopuštění nebo znovunapuštění bazénu je třeba pohlídat kvalitu vody. Je třeba změřit její pH, obsah chloru a tvrdost a následně ji upravit tak, aby byly hodnoty ideální a voda vydržela v dobrém stavu po celou sezónu. Hodnot pH vody by se měla pohybovat v rozmezí cca od 7 do 7,6. Nižší hodnoty znamenají vyšší kyselost vody, která dráždí pokožku a způsobuje korozi kovových materiálů, zásaditá voda pak vede k vytváření kalů a nečistot. Proto je třeba udržovat pH na požadované úrovni a upravovat ji s využitím speciálních přípravků.

Pokud vodu v bazénu upravujete použitím chlorových přípravků, dejte si pozor, aby voda nebyla až příliš chlorovaná. Tester by měl v ideálním případě ukázat hodnoty 0,1 až 0,6.

Pokud po dopuštění bazénové vody a zprovoznění filtrace po několika dnech voda změní barvu a zakalí se, není třeba panikařit. Jedná se o běžný jev způsobený reakcí přípravků s nově napuštěnou vodou. Po nějaké době se kvalita vody ustálí a bude opět průzračná.

Nezapomeňte na pravidelnou údržbu a úklid bazénu v průběhu sezóny. Přečtěte si naše další články, ve kterém jsme se zaměřili na údržbu bazénů:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Doménou zámečníka nejsou jen zámky: Musí být precizní a rychlý v práci s kovem

Pod pojmem zámečník vytane zpravidla konkrétní představa na mysli i laikům. Práce těchto řemeslníků je ale mnohem rozmanitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Co všechno umí?

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Čemeřice neboli sněžná růže bude ozdobou vaší zahrady

Pustíme se společně do poznávání čemeřice a poradíme, jak se o ni během léta starat. I když kvete v době, kdy většina zahrady odpočívá, stojí za zmínku i teď. Znáte ji?

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...