Zamilujte se do rebarbory - skromné, ale lahodné zeleniny

Rebarbora – skromná zelenina našich zahrádek

Viděli jste u někoho na zahradě velký keř s mohutnými listy podobnými lopuchu? Právě tak vypadá rebarbora (reveň). A v roce 2024 roste díky příznivému počasí velmi dobře. Tak trochu zapomenutá, avšak poslední dobou opět více vyhledávaná zelenina pro mnohostranné použití v kuchyni.

Ovoce, nebo zelenina?

Dříve se vedly spory, zda je rebarbora ovoce, nebo zelenina. Přestože je její použití v kuchyni výhradně na sladko pro přípravu dezertů, botanicky se řadí skutečně mezi zeleninu.

Jak poznáme rebarboru?

Už na první pohled nás  překvapí v době vegetace mohutný keř, který má  listy široké až 40 cm s dlouhými řapíky barvy zelené, žluté i červené. Dužnina řapíků se zpracovává a používá v  kuchyni. Žluté a zelené řapíky chutnají kyseleji, tmavočervené bývají sladší.

Čtěte také:

Sezóna rebarbory je tady – 3 osvědčené recepty s rebarborou v hlavní roli

Rebarbora roste jako mohutný keř

Sázím, sázíš, sázíme...

Pěstování rebarbory je jednoduché, vysazovat ji můžeme na jaře nebo na podzim, případně oddělené odkopnuté trsy vzrostlých keřů zakoření i během léta, pokud zvolíme vhodné stanoviště a  zajistíme pravidelnou zálivku. Půda by měla být středně těžká, ne příliš vysychavá ani stále vlhká, aby v ní rostliny nezahnívaly.

Sázíme klasicky, jen pozor na vegetační vrchol rostliny, ten usadíme asi 5 cm hluboko do zeminy. Pokud se rozhodneme vysadit více rostlin vedle sebe, dopřejeme jim dostatečný prostor, jelikož se keře  časem bujně rozrůstají.

Kam s ní?

Je zvykem, vysazovat rebarboru do koutů zahrad a tam, kde nebude moc překážet. Snese sice i přímě slunce, ale ráda má polostín. Často se sází pod stromy, jelikož potřebuje hodně jarního sluníčka a stromy tou dobou ještě nejsou olistěné. Nic tedy nebrání paprskům prohřívat půdu pod stromy a urychlit pučení a růst rebarbory. Asi po devíti letech je dobré rebarboru přesadit na jiné stanoviště, jelikož půda bývá už hodně vyčerpaná. Přispěje to k lepšímu růstu a produkci řapíků.

Péči zvládne každý!

Rebarbora je skromná rostlina, nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Stačí občas okolní půdu zbavit plevele, okopat a v době velkého sucha zalévat. Vhodné je občasné přihnojení ledkem amonným. Škůdcům nechutná, proto se na rebarboře téměř žádní nevyskytují. Jen možná zjistíte, že se ve vlhku pod listy zabydlel slimák... Přestože je rebarbora odolná i proti velkým mrazům, na zimu ji můžete pro jistotu přihrnout zeminou nebo zakrýt chvojím. 

Kdy a jak sklízet?

Pokud je příznivé počasí, můžeme sklízet pevné řapíky široké asi 2 cm už v dubnu. Ohneme je u země a vylomíme, nikdy neřežeme, aby nezahnívaly v zemi. Nikdy neodstraníme více než polovinu řapíků, aby se rostlina příliš neoslabila. Odstraníme čepele listů a řapíky můžeme uchovat do zpracování v chladničce až dva týdny.

Sklizeň rebarbory ukončujeme v červnu. Nejdřív totiž obsahuje převážně kyselinu jablečnou. Později je však chuť rebarbory příliš výrazná pro vysoký obsah kyseliny šťavelové, což neprospívá našemu organismu, protože může dráždit žaludeční sliznice. Říká se, že je dobré ukončit sklizeň do svatého Jana, tedy 24. června, to je letní slunovrat. Poté se chuť mění a stává se agresivní.

Čím je rebarbora (reveň) našemu tělu prospěšná?

Látky obsažené v jarní reveni jsou lidskému tělu velmi prospěšné. Kyselina jablečná, kyselina citrónová, kyselina pantotenová, která je prospěšná pro kvalitu vlasů, nehtů i pleti. Dále pak vitamíny C, A, B, E, draslík, flavonoidy a taktéž niacin, který je potřebný pro buněčnou energii a krevní oběh.

Šťavnaté kousky rebarbory

Komu rebarbora neprospívá a komu může dokonce i uškodit?

Konzumace rebarbory není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Pozor si musí dávat také lidé trpící na žlučové, močové a ledvinové kameny, taktéž lidé s poruchou trávení, nemocní trpící na revmatismus a dnu.

Zpracování a využití

Řapíky listů reveně zbavíme tenké slupky a na krájíme na kousky, ty pak můžeme zamrazit nebo rovnou využít k přípravě lahodných pokrmů. Vždy přidáváme libovolné množství cukru, čímž se kyselost rebarbory sníží. Připravit z ní můžeme  skvělý krambl, džem, kompot, lze ji použít jako  náplň sladkých knedlíků, koláčů a nejrůznějších dezertů.

Rebarbora je skvělá k přípravě dezertů. Zkuste zaexperimentovat a připravit si třeba rebarborovou tartaletku!

Dobrá rada na závěr

Nebojme se zařadit jarní rebarboru do našeho jídelníčku, bude pro nás příjemným zpestřením a prospěšná našemu zdraví. V letních měsících se ale sklizni i konzumaci reveně vyhněte a neriskujte tak zdravotní potíže. Rozhodně pěstování rebarbory stojí za vyzkoušení. Přečtěte si i další články o pěstování ovoce a zeleniny:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Jak opravit lakovaný nábytek a vrátit mu původní vzhled

Lakovaný nábytek působí elegantně a chrání dřevo před poškozením. Časem se ale může objevit řada nedokonalostí – škrábance, skvrny, odlupující se lak. Naštěstí ale většinu z těcho vad dokážete opravit sami, ani...

Doménou zámečníka nejsou jen zámky: Musí být precizní a rychlý v práci s kovem

Pod pojmem zámečník vytane zpravidla konkrétní představa na mysli i laikům. Práce těchto řemeslníků je ale mnohem rozmanitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Co všechno umí?

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Čemeřice neboli sněžná růže bude ozdobou vaší zahrady

Pustíme se společně do poznávání čemeřice a poradíme, jak se o ni během léta starat. I když kvete v době, kdy většina zahrady odpočívá, stojí za zmínku i teď. Znáte ji?

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...